Fenntarthatóság és digitális nevelés az Erasmus+ által

HN-információ

Szentegyházán, a Már­tonffi János Általános Iskola óvodája, a Nárcisz Napközi Otthon 2019-től részt vett az Erasmus+ programsorozatban, partnerségben a Nagykanizsai Központi Óvoda és a Magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény munkaközösségével. Intézményünk két Erasmus+ projektben vett részt az elmúlt 4 év során, az Erasmus+ LIFE Környezeti mozgóprogram gyerekeknek fókuszában a fenntarthatóság, az élethosszig tartó tanulás, illetve az Erasmus+ KULCS, amely egyrészt az előző program folytatása, másrészt a digitalizáció innovatív lehetőségeinek feltérképezése volt az óvodai nevelésben. A közös projekttevékenységek során foglalkoztunk klímavédelemmel, megújuló energiákkal, újrahasznosítással, felelős tudatos attitűd alakításával, biodiverzitással és legnagyobb kincsünkkel, a vízzel. Mindegyik projekttevékenységet mindhárom intézmény pedagógusai a gyermekekkel közösen valósították meg a saját erőforrásaikat figyelembe véve.

Honnan is indultunk, és mi motivált bennünket erre az útra?

Folyton változó világunkban a fenntarthatóság és digitalizáció a jövőnket befolyásoló irányvonal. E két téma feldolgozása a 2021-ben induló Erasmus+ KULCS projektben helyet kapott. Az Erasmus+ KULCS projekt a gyermekek számára izgalmas kulcskereséssel, elképzelt kulcsok felfedezésével indult, ahol találtak aranykulcsot, violinkulcsot, minden zárt nyitó varázskulcsot. Mindenki számára a kulcs mást és mást jelképezett. Intézményünk és partnerintézményeink számára a KULCS – Kompetenciák Utak Lehetőségek Nemzetközi Csa­pat­munkában jelképezte. 
Korunk robbanásszerű IKT és digitális fejlődés hatása már óvodáskorban erőteljesen észlelhető, ezért korszerű pedagógusként el kell fogadnunk, hogy szükség van az IKT-eszközök használatára az óvodai nevelés során. Fontos szempontnak számít, hogy a pedagógusok a korszerű módszereket, eszközöket tudatosan alkalmazzák az óvodai nevelés mindennapjaiban. Ugyanakkor hitelesen tudják tájékoztatni a szülőket a digitális világ pozitív hozadékairól és az esetleges veszélyeiről, káros hatásairól. Kiemelkedő célunknak tartottuk és tartjuk, hogy óvodásainkat rávezessük „okosan bánni az okoseszközökkel”. Arra összpontosítottunk, hogy a digitális eszközöket pedagógiai módszerek mentén tudatosan beépített digitális tartalommal tegyük lehetővé az óvodai nevelést. Különböző méréseket végeztünk a gyermekekkel közösen, az éghajlatváltozást, időjárást figyeltük meg, majd ezekről statisztikát készítettünk. Az eredményeket közösen megbeszéltük, konklúziót vontunk le, majd pedagógustársainkkal beépítettük a nevelői munkánkba. A projekt segítségével intézményünk digitális táblákkal és oktatásban hasznosítható robotikával (Bee Bot méhecske, Blue-Bot padlórobot) gazdagodhatott. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a jövő generációját motiválja a digitális világ által kínált tanulás, ezért kiemelkedően fontos, hogy a gyermekek megismerkedhessenek a digitális eszközökkel azért, hogy a későbbiekben képesek legyenek saját maguk tudatosan használni.  

Az Erasmus+ KULCS projekt másik vezérfonalát a tudatos felelős fogyasztás, fenntarthatóság képezte. A digitalizáció és a fenntarthatóság korszerű előremutató elvárások. A fenntarthatósággal minél korábbi életkorban kezdünk foglalkozni, a gyermekekben megvalósulhat az erre való érzékenyítés, odafordulás. E témakört körbejárva óvodásaink mozgalmas sportnapokon vehettek részt, illetve a tudatos felelős fogyasztásról hallhattak előadást, láthattak bemutatót. Beszéltünk a vásárlási szokásokról, a helyben termelt zöldségekről, gyűjtött gyógynövényekről, aszalásról, tartósításról. Reményeink szerint a gyermekekben, családokban sikerült tudatosítani a tudatos felelős fogyasztói magatartást – mindezt egy fenntartható és egészséges jövőért!

A projekt végső produktumai közé tartozik egy e-book módszertani kiadvány, amelyben a pedagógusok számára az Erasmus+ program során megvalósult projektek révén jó gyakorlatokat mutatunk a fenntarthatóság pedagógiájára, illetve a digitális nevelés szakszerű használatára vonatkozóan. Másik produktumként partnereinkkel közösen készítettünk egy szakácskönyvet Mi kerül a tányérunkra? címmel, amelyben a mesék, receptek jól tükrözik a közösen megvalósított projekteket. A produktumok megvalósulásáért és a nevelői munka magasabb szintjének műveléséért a pedagógusok számos továbbképzésen vettek részt.
Összességében elmondható, hogy az Erasmus+ program­soro­zat­nak rengeteg pozitív hozadéka volt a gyermekek, családok, pedagógusok kö­rében egyaránt. Ne feledjük, a fenntarthatóság és a digita­lizáció alapjai a jövő generáció nevelésének. 

Köszönjük, Erasmus+ a lehetőséget! (x)
Ferencz Mónika óvónő, 
Nárcisz Napközi Otthon, 
Szentegyháza



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!