Eszközök mellé tudás

A digitalizált oktatás előnyeiről és annak finanszírozásáról esett szó a Hargita Megye Tanácsa által az Régiók és Városok Európai Hete eseménysorozat keretében szervezett szakmai konferencián.

Adorján Zsófia
Becsült olvasási idő: 2 perc
Eszközök mellé tudás
Margrethe Vestager Fotó: Képernyőfotó

A tanácskozáson részt vett Margrethe Vestager, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke. A szakemberek megvitatták, lehetséges-e a digitalizált oktatás kialakítása Romániában, milyen forrásokra van szükség, illetve milyen nehézségekbe ütköznek, és ezeket miként lehetne áthidalni.

Szakmai konferenciát tartott az online térben tegnap délután Hargita Megye Tanácsa a Régiók és Városok Európai Hete (#EURegionsWeek) eseménysorozat keretében. A #LocalAction4Education (Helyi jó példák az oktatásért!) című oktatásügyi konferencia témakörét elsősorban a Covid19-világjárvány okozta kihívások ihlették. Az esemény központi témája Hargita Megye Digitális Oktatási Cselekvési Terve (DigEdu2030), amely egy pilotprojekt elindítását javasolja a kevésbé fejlett régiók felzárkóztatása érdekében. A konferencia moderátora, Winkler Gyula, az Európai Parlament képviselője elöljáróban összefoglalta a program tudnivalóit és bemutatta az előadókat. Margrethe Vestager, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke kifejtette: fontos, hogy a helyi, megyei tanácsok kézbe vegyék az oktatás digitalizációjának finanszírozását, és prioritásként kezeljék azt.
– Elengedhetetlen, hogy megfelelő eszközökön tanuljanak a diákok, és a digitális tanulás infrastruktúrája ki legyen építve, hisz másként hogyan láthatnák, mi történik a világban. A Covid-időszak rávilágított arra, hogy ez a tudás szükségessé válhat akármikor, ennek fényében prioritásként kell kezelni – részletezte az ügyvezető alelnök.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a konferencián felhívta a figyelmet, hogy sok tanár sem tudja megfelelően használni a digitalizált oktatás eszközeit, továbbá a tanárok nem is szívesen használják ki ezeket a lehetőségeket.
Dr. Csák László egyetemi adjunktus, vidékfejlesztési szakember, valamint dr. Bőjte Dániel Global EdTech szakértő, egyetemi adjunktus kifejtette a program sikerességhez szükséges támpontokat: elengedhetetlen a szülők és tanárok nyitottsága a program felé, amely egyelőre nem mondható el. Továbbá a tanároknak komoly képzéseken kell részt venniük, hogy beleláthassanak a digitális oktatás összes aspektusába. A megfelelő eszközök biztosítása is nagy kihívás, de ezenkívül hangsúlyt kell fektetni azok megfelelő felhasználására is, hisz a digitalizált oktatás könnyen személytelenné válhat.
Juraj Bilić szoftvermérnök és társasjáték-tervező részletes bemutatóval készült a témában, felvetette a problémákat, és kutatásokkal összekötött lehetséges megoldásokat tárt a hallgatóság elé, ugyanakkor kifejtette véleményét, miszerint a digitális oktatás gyakorlatilag kivitelezhetetlen, és nem helyettesítheti soha a személyes oktatást.
A konferencián előadott továbbá Borsos Endre közgazdász és Ferencz-Salamon Alpár, az Apáczai Csere János Pedagógusok Házának vezetője.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!