Elkezdődött a Szent Antal kilenced
Kedden, április 14-én kezdődött a Szent Antal tiszteletére tartott kilenced a csíksomlyói kegytemplomban. A székelyföldi templomokban hagyományossá vált, hogy minden évben nagykilencedet tartanak a szegények védőszentjére emlékezve, a Szent Antal napját megelőző kilenc kedden.
Népszerű Csíksomlyón a Szent Antal kilenced Fotó: Suciu Dorottya
Szent Antalt szerzetesként barna ferences ruhában, egyik karján a kis Jézussal, másik kezében fehér liliommal ábrázolják. A Páduai szent tiszteletére mondott kilenced a feljegyzések szerint 1741-re vezethető vissza és Csíksomlyóról ered. Albert Leánder csíksomlyói templomigazgató megkérdezésünkre elmondta: az elmúlt években különösen sokan vettek részt a Szent Antal kilenceden a csíksomlyói kegytemplomban. A misék minden évben nagy népszerűségnek örvendtek, a fiatalok, az idősek és a kisgyermekes családok körében is.
– Idén a csiksomlyo.ro YouTube-csatornán keresztül lehet követni a csíksomlyói kegytemplomból közvetített Szent Antal kilencedet minden kedden 18 órától, amíg lehetővé válik, hogy közösen is összegyűlhessünk a kegytemplomban – nyilatkozta Albert Leánder OFM. Hozzátette: nemcsak ilyenkor fordulnak a hívek Szent Antalhoz, de egész évben kérik az ő közbenjárását, ha problémáik vannak és menedékre, vigasztalásra van szükségük.
Szent Antal portugál nemesi családból származott, eredetileg Fernando névre keresztelték, 16 éves korában vette fel az Antal nevet, amikor belépett az Ágoston-rendbe. Albert Leánder elmondta: amikor hazahozták Marokkóból az első ferences vértanúkat, Szent Antal is hozzájuk hasonlóvá akart válni, így lépett be a ferences rendbe. Marokkóban szolgált, majd beteg lett és Itáliába került. Szent Ferenc a rendi növendékek tanítómesterévé választotta őt Bolognában, prédikáló képessége által sok mindenkit megérint. Sokszor beszélt az oltári szentségről, a szűzanyáról és az erényekről. Erélyesen fellépett az uzsora ellen és a szegények pártját fogta. Utolsó éveit Páduában töltötte, ott is halt meg 1231-ben egy klarissza monostor közelében. Testét, végakarata szerint, a Santa Maria Mater Domini-kápolnában temették el, nyelv-, állkapocs- és bal alsó karjának csontereklyéit pedig a Páduai Szent Antal-bazilika őrzi, más ereklyék mellett. A bazilika híres zarándokhely, amelyet hívek milliói látogatnak minden évben. IX Gergely pápa, a nép kérésére, Szent Antalt halála után tizenegy hónappal 1232. május 30-án szentté avatta, 1946-ban pedig egyháztanítóvá nyilvánították. Páduai Szent Antal (többek között) a szegények védőszentje, ezért a katolikus templomokban a szobra előtt található Szent Antal-persely a rászorulók számára felajánlott adományok gyűjtésére szolgál. Albert Leánder reméli, hogy a Szent Antal napjáig felszabadul a szükségállapot és búcsúját hagyományos módon a Kissomlyó-hegyen található Szent Antal-kápolnánál tartják majd, a hívek jelenlétében.
Barabás Emőke