Elhelyezkedés-ösztönzés – némelyeknek
Etéd, Szentábrahám, Korond, Csíkkozmás, Székelyderzs, Homoródszentmárton, Oklánd, Kászonaltíz, Parajd, Székelyandrásfalva, Újszékely, Csíkszentmárton, Siménfalva, Kányád, Máréfalva – ez a tizenöt Hargita megyei település szerepel az országos mobilitási tervben. Ez azt jelenti, hogy a december 5-én életbe lépett, munkavállalást serkentő intézkedéseknek köszönhetően azok a regisztrált munkanélküliek, akik a felsorolt településekről elköltözve vagy ingázva vállalnak munkát, vagy épp ellenkezőleg, máshonnan az adott településekre költöznek vagy oda ingáznak, jelentős támogatásokban részesülhetnek.
[caption id="attachment_41273" align="aligncenter" width="1000"] Álláshirdetés. Támogatják a kedvezményezett településről érkezőt Fotó: Domján Levente[/caption]
A külföldön dolgozók hazavonzása és itthon tartása az egyik fő célja a 2016/60-as sürgősségi kormányrendelettel elfogadott és december 5-én életbe lépett, a munkaerő-foglalkoztatás reformját szolgáló intézkedéseknek. Amint Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-Elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől megtudtuk, több munkavállalási támogatás jelentősen módosult vagy emelkedett – de csak némelyeknek: csak a mobilitási tervben szereplő települések lakóinak vagy az ott munkát vállalók számára.
– Különböző mobilitási kedvezmények a régi jogszabályban is voltak, de nem ilyen nagy összegűek – mondta Jánó Edit. – Most, bár az összegek nagyok, kevesebb személy részesülhet ezekben a juttatatásokban, mert csak a mobilitási tervben szereplő településekre vonatkozik.
Amint az osztályvezető elmondta, eddig a szociálisan garantált összeg kétszeresének megfelelő összegű támogatásban, mintegy ezer lejben részesült az a regisztrált munkanélküli, aki a lakhelyétől több mint 50 km-re állt munkába, és naponta ingázott. Most aki a stabil lakhelyétől több mint 15 km-re áll munkába, az 12 hónapon keresztül részesülhet ingázási támogatásban a távolság függvényében, de napi 55 lejnél nem nagyobb összegben.
A korábbi mobilitási kedvezmény, ami december 2-ig volt érvényben, előírta, hogy az a személy, aki a munkahely miatt lakhelyet változtat, egyszeri alkalommal 3500 lejben részesül. Most ez megváltozott, de ugyancsak regisztrált munkanélküliekre és a szóban forgó településekre vonatkozik. E szerint, ha valaki munkavállalás miatt változtat lakhelyet, 12 500 lej költözési támogatást kaphat, aminek első felét a költözéskor, felét csak a legalább 12 hónapos munkaidő lejárta után kaphatja meg. Ha egy házaspár vagy család költözik, akkor 15 500 lej ez a pénzösszeg. Tehát ha egy nyilvántartott munkanélküli pl. Siménfalváról legalább 50 km-re költözik munkát vállalni, akkor megkapja ezt a támogatást, és fordítva, Csíkszeredából Siménfalvára költözve ugyanúgy. Akik külföldről hazajönnek, szintén kaphatnak lakhely-változtatási támogatást, de csak ugyanezekre a településekre.
A marginalizáltság mértékében?
A napokban közzétett mobilitási listán összesen 799 település szerepel, 795 község és egy-egy kisváros Teleorman, Suceava, Buzău és Botoşani megyéből. Hargita megyéből az eredeti lajstromon 11 település, két város és kilenc község szerepelt: Korond, Parajd, Székelyandrásfalva, Újszékely, Siménfalva, Kányád, Máréfalva, Tusnádfürdő, Kászonaltíz, Csíkszentmárton, Balánbánya.
– Nem tudjuk pontosan, miért ezek szerepeltek a javaslatban – vélekedett Jánó Edit. – Mi nem éppen ezeket a településeket tartottuk foglalkoztatottság szempontjából a legproblémásabbaknak, ezért kétszer is küldtünk észrevételeket a mobilitási tervhez a megyei tanáccsal közösen. Megvizsgáltuk a munkanélküliek számát, és azt, hogy mennyire nehéz onnan eljönni egy olyan helységbe, ahol vannak munkahelyek. Mert legtöbbször nem az a gond, hogy nincs munkahely, hanem az, hogy nem mindenki számára egyszerű azokra a munkahelyekre eljutni. Sok az elszigetelt település, nagyszámú a roma lakosság, számukra tudunk a legnehezebben munkát biztosítani, mert nincs végzettségük.
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség további települések felvételét javasolta a nemzeti mobilitási tervbe, így végül a december 5-én közzétett változat szerint Tusnádfürdő, Balánbánya és Korond kiesett a listáról, bekerültek viszont további helységek, így a végleges Hargita megyei mobilitási lista a következő kedvezményezett településeket tartalmazza: Etéd, Szentábrahám, Korond, Csíkkozmás, Székelyderzs, Homoródszentmárton, Oklánd, Kászonaltíz, Parajd, Székelyandrásfalva, Újszékely, Csíkszentmárton, Siménfalva, Kányád és Máréfalva. Gyimesközéplok nem került be, annak ellenére, hogy az egyetlen település volt, amely kifejezetten kérte, hogy a mobilitási tervben szerepeljen.
Az országos elosztás is elgondolkodtató, hiszen némely megyében húsz vagy annál több kedvezményezett település is van. Például Brassó megyében 26, Iași megyében 49 település szerepelt a mobilitási terv mellékleteként közzétett lajstrom első változatában.
Kedvezmények a munkaadóknak
– Jelentős módosítás az is, hogy új célcsoportok kerültek be a támogatásra jogosultak körébe – emelte ki Jánó Edit. – Azok a munkanélküliek, akik legalább három hónapra munkába állnak, kapnak egy 500 lejes aktiválási juttatást, függetlenül attól, hogy fizetett vagy fizetetlen munkanélküliek voltak. Eddig viszont a fizetetlen munkanélküli, ha munkába állt, semmilyen juttatást nem kapott, így arra számítunk, hogy ezt elég sokan fogják igényelni. A kedvezményezettek körében lesznek például az ún. NEET-fiatalok is, vagyis azok a 24 éven aluli fiatalok, akik nem tanulnak tovább, nem dolgoznak és semmilyen képzésen nem vesznek részt.
A munkaadók is jelentősebb kedvezményekben részesülhetnek ezután, ha munkanélkülieket alkalmaznak.
– Azok a munkaadók, akik 45 éven felüli munkanélkülieket, egyedüli családfenntartó munkanélkülieket vagy olyan személyeket alkalmaznak, akiknek kevesebb mint öt év van a nyugdíjig, az eddigi havi 500 lej helyett 12 hónapon át havi 900 lejes támogatást igényelhetnek – foglalta össze az osztályvezető. – A végzősök alkalmazása esetén eddig 500–750 lejt kaphattak, annak függvényében, hogy milyen szintű végzettsége volt, de most minden fiatal végzős után a munkaadó ugyancsak 900 lej támogatást igényelhet. Általános feltétel, hogy legalább 18 hónapig fenn kell tartani a munkaszerződést, és hogy az utolsó 24 hónapban annál a munkavállalónál nem dolgozhatott a kedvezményezett, sőt nem dolgozhatott olyan cégnél sem, amelynél ugyanaz az adminisztrátor, mint az új munkaadó. Azok a cégek sem igényelhetik ezt a támogatást, amelyek csődeljárás alatt vannak. Az új rendelkezés szeretné kiszűrni a visszaéléséket.
Jánó Edit azt is elmondta, hogy a kormányhatározatban foglaltak életbe lépése óta eltelt napokban elsősorban a munkaadók részéről tapasztaltak nagyobb érdeklődést. A munkaadók már elkezdték benyújtani az igényléseket, mert attól tartanak, hogy kimerülhet a pénzügyi keret. Ezért szeretne a Hargita megyei ügynökség rövid időn belül olyan online felületet létrehozni, amelyen a munkaadók iktathatják a kéréseiket és a leadások sorrendje mindenki számára átlátható lenne.
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökségnél arra számítanak, hogy megnő azoknak az állástalanoknak a száma is, akik szeretnék magukat munkanélküliként nyilvántartásba vetetni.
Daczó Katalin