Hirdetés

Élesben sajátíthatják el a szakmát

A törvény által előírt, alkalmazások betiltására vonatkozó áldatlan állapotot kívánta orvosolni mentorprogram segítségével a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. Az egyészségügyi intézmény olyan önkénteseket fogad az elkövetkező három hónapban, akik testközelből ismerkednének meg a kórházi munkával.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 2 perc
Élesben sajátíthatják el a szakmát
Köszöntötték az önkénteseket. Jó lehetőség Fotó: Székelyudvarhelyi Városi Kórház/Fb

Mentorprogramot indított szeptember végén a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, amelynek célja, hogy a gyógyítás iránt elkötelezett fiatalokat megismertessék a kórházi munka szépségével. Ladányi Kinga-Éva, az intézmény adminisztratív igazgatója elmondta, a 2022/80-as sürgősségi kormányrendelet megtiltotta a költségvetési egységeknek, hogy július 1-től alkalmazni tudjanak új személyzetet, ez alól pedig a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sem kivétel. Bár az egészségügyi intézmény némiképp felkészült, hogy kivédje ezt a helyzetet, ám a szülni, illetve gyermeknevelésre készülő alkalmazottak miatti üresedések következtében szükség volt alternatív megoldásra.

Székelyudvarhelyi Városi Kórház/Fb

– Azzal szembesültünk, hogy jelentős számú a meghatározott időre megüresedett állás. Ide azok az esetek is beletartoznak, amelyben még dolgoznak a leendő kismamák, de már nem mehetnek be pl. műtőbe, vagy olyan helyekre, ahol radiológiai tevékenység folyik. Ebben a helyzetben kellett nekünk meglássuk nem a nehézséget, hanem a lehetőséget – fogalmazott Ladányi Kinga-Éva, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház adminisztratív igazgatója.
Hozzátette, önkéntesekkel a kórház eddig is dolgozott, ezért ez nem teljesen új ötlet, viszont arra, hogy ezt egy mentorprogram kereteibe helyezzék, még nem volt példa.
– Azt feltételeztük, hogy nem csupán nekünk van szükségünk erre, hanem azoknak is, akiknek megvan már a végzettségük, de nincs pl. munkahelyük, szabad gyakorlási engedélyük, vagy most tanulnak, de élesben is kipróbálnák magukat. Számukra biztosítunk lehetőséget, hogy bejöjjenek, elfoglaljanak egy állást és testközelből megtapasztalják, hogy milyen a kórházban dolgozni – mondta el.
Feltételezésük beigazolódott, hiszen két hét alatt közel harminc önkéntes jelentkezett a programra, hogy kipróbálja magát asszisztensi, orvosírnoki vagy kisegítő személyzeti szerepben. Ladányi Kinga-Éva elmondta, a program továbbra is nyitott mindenki számára és az ezután jelentkezőket is szívesen fogadják. Az önkéntesek, amint elkészülnek a szükséges iratcsomó összeállításával, máris munkába állhatnak. Az igazgató elmondta, az osztályokra való elhelyezésnél figyelembe vették az önkéntesek kéréseit is, amelyeknek igyekeztek eleget tenni a szükségletek mértékének megfelelően.
– Az ortopédia és a nőgyógyá­szat volt a két legkelendőbb osztály, a gyermekgyógyászatra is többen mentek volna, de ott most nincsen hiány személyzetből – részletezte az adminisztratív igazgató.
A program december végéig tart, ezt követően pedig a törvényes lehetőségeknek megfelelően versenyvizsgát írnak ki helyettesítői és végleges állásokra, amelyen a programban részt vevő és jól teljesítő személyek előnyt élveznek majd.
– Reméljük, nem hosszabbítják meg a rendeletet, így jövő évtől újra alkalmazhatunk személyzetet. A mentorprogramban résztvevők és jól teljesítők egyfajta bónuszponttal indulhatnak majd az alkalmazásnál – tette hozzá.
Az önkéntesek egyébként naponta több órát a kórházban töltenek majd és végzik mentoraik irányításával a napi feladatokat.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!