Elégedettek, elégedetlenkedők...
A múlt szerdai kormányülést felvezető beszédében Dacian Cioloş kormányfő – amint már arról hírt adtunk – bejelentette, hogy hat hónapra befagyasztják a kötelező gépjármű felelősség-biztosítás (RCA) díjszabását. Ilyenképpen pedig teljesülni fog a fuvarozók jogos követeléseinek a döntő hányada. A kormányülésről kiadott közlemény szerint elfogadásra került egy sürgősségi kormányrendelet, amely megteremti azt a jogi keretet, amely hozzásegíthet az RCA piacán felmerült rendellenességek felszámolásához.
[caption id="attachment_36203" align="aligncenter" width="635"] Bogdan Chiriţoiu. Kiszabadítottuk a szellemet a palackból[/caption]
Úgy tűnik, nem bizonyult sürgősnek annak a múlt szerdai sürgősségi kormányrendeletnek a Hivatalos Közlönyben való megjelentetése, illetve hatályba léptetése. Mondjuk ezt annak okán, hogy az előzetes beharangozás ellenére sem jelent meg az meg a Hivatalos Közlönyben vasárnap estig. (Ennek okán pedig a magunk részéről nem kívánunk ilyen-olyan értesüléseken alapuló törvényismertetőt felvázolni.) Időközben azonban történt egy-két dolog. Többek között kiderült, hogy a kormányülést megelőzően amolyan egyeztető tárgyalásra került sor egyes kormányzati tisztségviselők, a fuvarozói érdekképviseletek illetékesei, valamint az ASF képviselői részvételével. Azon jelen volt a Versenytanács elnöke, Bogdan Chirițoiu is. Ugyanakkor a már előzetesen bejelentett, a fuvarozók érdekképviseletei által megszervezett bukaresti nagy tiltakozó akcióra csütörtökön mégiscsak sor került. Az nem bizonyult túlontúl „harsogónak”, ugyanis az érdekképviseletek illetékesei tárgyalóasztalhoz ültek az ASF képviselőivel, és megegyeztek az úgynevezett referenciaárban: az 7500 lej lesz.
Plafonált a biztosítás kvantuma
Ez a referenciaár amolyan plafonérték, s ennél nagyobb összeget egyetlen fuvarozónak sem kell fizetnie, sőt az a 7500 lej a legnagyobb súlyú kamionokra vonatkozik. Szakmai körökben bizonyos értesülések láttak napvilágot a szóban forgó plafonérték megállapítási/kiszámítási módjával kapcsolatosan is. Jobbára technikai jellegű ismérvekről, számításokról van szó, s éppen ezért azokat nem részleteznénk, csupán arra utalnánk, hogy szakértői becslések szerint egy társasgépkocsi RCA díjszabása, azaz referenciaára majd 5000 lej körül lehet, egy taxizásra használt személygépkocsié pedig legfeljebb 2500 lej körül. (Ami a magánszemélyeket illeti, egyes feltételezések szerint az azok tulajdonában lévő személygépkocsikat nemigen fogja „érinteni” ez a szóban forgó referenciaérték megállapítása, s állítólag a sürgősségi kormányrendelet előírásainak jelentős része sem. De erről biztosat csak a jogszabály megjelenését követően tudhatunk meg.) Továbbá egyes szakértők azt is tudni vélik, hogy az új referenciaár a biztosítótársaságok számára legfeljebb 5%-os nyereségi rátát „garantálhat”.
A csütörtökön megállapított és elfogadott referenciaár kapcsán Augustin Hagiu, a Romániai Fuvarozási Operatőrök Föderációjának (FORT) tiszteletbeli elnöke megelégedésének adva hangot azt állította, hogy „megnyertük a csatát, most már csak az van hátra, hogy ne hat hónapig legyen az érvényben…”. Hogy meddig lesz érvényes ez a megállapodás, illetve a 7500 lejes referenciaár, nem tudni, de azt igen, hogy a hatóságoknak előbb-utóbb ténylegesen ki kell vonulniuk a biztosítótársaságok árszabályozásából, mert amint már arra utaltunk, egy olyan uniós záradék „aktiválásáról” van szó, amely csak kivételes esetekben és ideiglenesen lehetséges. (Egyébként a FORT-hoz csatlakozott érdekképviseleti egyesületek száma 13, s azok együttesen több mint 150 hazai fuvarozó céget „ölelnek fel”.)
A FORT csatát nyert, nem így (legalábbis a jelek szerint nem) egy másik érdekképviseleti tömörülés, a Romániai Engedélyezett Fuvarozók és Szállítmányozók Konföderációja (COTAR), amely szerint a szeptember 15-én közölt 7500 lej/év díjszabás „teljesen elfogadhatatlan”. Ezt nyomatékolják a pénteken nyilvánosságra hozott sajtóközleményükben. Abban utalás van arra is, hogy a szeptember 14-én lezajlott tárgyalások keretében az RCA biztosítási kötvény tekintetében 6000 lej körüli értéket találtak elfogadhatónak. „Azt észleltük, hogy a szeptember 14-én a kormánynál elfogadhatónak tartott RCA-kötvény ára 24 óra után hirtelen több mint 40%-kal emelkedett meg. Ajánlanánk az ASF ügyvezető tanácsának, hogy elemezze újra a számításokat, összhangban a kormánynál megállapítottakkal, annál is inkább, mert türelmünk a végéhez közeledik” – hangoztatta a COTAR elnöke, Vasile Ștefănescu. Az érdekesség kedvéért utalhatunk arra is, hogy a COTAR felfüggesztette a csütörtöki tiltakozó akcióban való részvételét arra való tekintettel, hogy a megelőző napi állítólagos megegyezés révén teljesültek a közös célkitűzéseik. (A COTAR-ról tudni kell, hogy az ország 28 megyéjében van kirendeltsége, s az egyik legtekintélyesebb hazai fuvarozói érdekképviselet. Ugyanakkor az utóbbi időben érdeklődött a politikai szerepvállalás iránt is, s ez a szándék meg is testesült a Traian Băsescu nevével fémjelzett Népi Mozgalmi Párttal kötött együttműködési megállapodással, amelynek értelmében többek között a párt két befutó helyet is biztosít a COTAR-nak.) Ami igaz, az igaz: az ASF illetékeseivel folytatott előzetes megbeszélések során körvonalazódott egy 6149 lej/év RCA díjszabás is…
Aggodalom
Bogdan Chirițoiu a szerdai ülést követően nyomatékolta, hogy egyetértett azon záradék alkalmazásával, amely révén befagyaszthatók az RCA-díjszabások hat hónap viszonylatában. (Tulajdonképpen arról van szó, hogy kivételes esetekben az uniós direktívák lehetővé teszik adott díjszabások vagy árak hatóságilag történő szabályozását, azért kivételes módon és rendkívüli esetben, mert az ilyen típusú állami vagy hatósági „beavatkozás” ellentmond a piacgazdaság írott és íratlan szabályainak, s éppen ezért az Európai Unióhoz való csatlakozást követően kötelező módon ki kell vonulnia az államnak az árszabályozásból. Amúgy ebbe a keretbe illeszthető be a hazai most zajló elektromosenergia- és földgázár liberalizálási folyamata.)
Szombaton egy szeminárium során Chirițoiu visszatért az RCA-ügyre: „Kiszabadítottuk a szellemet a palackból. Sok év múltán ez az első eset, amikor egyetértettünk az államnak ama közbelépési lehetőségével, miszerint megszabhatja az árak felső határát... Nem szeretném, hogy ez gyakorlattá váljon. Egyszer megteremtve ezt a lehetőséget, másabb szektorok érdekcsoportjai is előállhatnak ilyen jellegű javaslatokkal. A fogyasztók számára a legjobb védelem a piacon lévő cégek közötti konkurencia, s nem az állami beavatkozás”. Hozzáfűzte azt is, hogy meglátása szerint az RCA nagy problémáját az jelenti, hogy a vásárló és az RCA-kötvény haszonélvezőjének az érdekei nem igazodnak egymáshoz. A kiutat pedig az érdekegyeztetés jelentené és a tisztességes konkurencia. A Versenytanács elnökének a véleményével nem lehet nem egyetérteni.
Hecser Zoltán