Együttélés a nagyvadakkal
Amint már beszámoltunk róla, az ember és nagyragadozók együttélését vizsgáló húszfős magyarországi szakértői csoport látogatott Hargita megyébe a múlt hét végén a Természetvédelmi Világalap (WWF) Magyarország által lebonyolított Euro LargeCarnivores Life elnevezésű projekt keretében. A csoport mezőgazdaságban, állattartásban, vadgazdálkodásban, természetvédelemben jártas szakemberekből, különböző szakintézmények és szakmai csoportok képviselőiből állt. A medvekérdésben szerzett tapasztalatokról dr. Patkó László, a WWF Nagyragadozók programvezetője számolt be.
Négynapos erdélyi útja során Hargita megyét is felkereste a WWF Magyarország küldöttsége. Dr. Patkó László egyetemi oktató, a küldöttség vezetője elmondta, rengeteg szakmai programot zsúfoltak bele ebbe a négy napba.
Mint mondta, első nap Kolozsváron, a romániai WWF kirendeltség nagyragadozó szakértőjével Cristian-Remus Papp aktivistával találkoztak.
Hargita megyében Csíkszentdomokoson, egy panzióban rendezték be hadiszállásukat, délelőttönként a tanulmányút résztvevői – tájegységi fővadászok, juhtenyésztők, nemzeti parki természetvédelmi őrök, civil szervezetek képviselői, a magyar agrárminisztérium és a nemzeti agrárkamara munkatársai – állatartókkal, vadgazdálkodókkal és mezőgazdasági szakemberekkel találkoztak. Csíkszeredában a megyei sürgősségi kórház és a csendőrség munkatársaival találkoztak, illetve meglátogatták a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkot, megbeszéléseket folytatva annak vezetőjével, Hegyi Barna igazgatóval.A program során meglátogatták Tusnádfürdő városát, ahol Butyka Zsolt polgármester fogadta a tanulmányút résztvevőit, és mutatta be a helyi sajátosságokat és nehézségeket, majd tereplátogatáson vettek részt a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park szervezésében. Kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a helyi vadásztársaságok vezetői és a nagyragadozókkal való együttélésben jártas szakemberek részvételével, a résztvevők bemutatták a medvékkel való együttélés során tapasztalt nehézségeket, és körüljárták a megoldási lehetőségeket. Ebbe a beszélgetésbe online bekapcsolódott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is.
Dr. Patkó László elmondta, hogy az Euro LargeCarnivore Life pályázat, így a tanulmányút célja is az emberek és a nagyragadozók együttélésének elősegítése, kommunikáció, határokon átnyúló együttműködés és tudáscsere révén. Továbbá a projekt célja, hogy olyan felületet biztosítson, ahol az EU-ban élő érdekcsoportok információkat gyűjthetnek össze és oszthatnak meg egymással az emberek és a nagyragadozók együttélésével kapcsolatban.
– Így a társadalmi, gazdasági és ökológiai kihívások megoldását célzó módszerek széles körben elérhetővé válnak – mondta a szakember.
Elhangzott, az olyan témák, mint a monitoring, az ember-vadvilág konfliktusok csökkentése és megelőzése, a személyes vagy vagyonbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak, az állattartási gyakorlatok, az orvvadászat, valamint a gazdasági lehetőségek és befektetések szintén fontos részét képezik a Life projektnek. A pályázat 2017–2022 között működik, tizenhat európai uniós tagországgal.
– Célja elsősorban lehetőséget biztosítani a különböző érdekcsoportoknak a találkozókra, leginkább országon belül, de próbálunk országokon átívelő találkozókat is létrehozni. Nemrég a német kollégák szerveztek Németországban nemzetközi tudományos konferenciát, ahová állatartókat, vadászokat, érdekcsoportok képviselőit vittünk más országokból – fűzte hozzá dr. Patkó László.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy a nagyragadozók jelenléte heves vitákat vált ki, amelyek aztán kiterjednek más, mélyebben gyökerező társadalmi problémákra is, és könnyen politikai konfliktusokhoz vezethetnek.
– A tényekkel alátámasztott vitákra éppúgy szükség van, mint a költséghatékony és hosszú távú állománymegőrzést célzó megoldások megvalósítására – mondta.
Megjegyezte, megpróbálnak olyan környezetet biztosítani, ahol az elképzelések meghallgatásra találnak, s ezáltal azok, akik a nagyragadozó kérdéssel foglalkoznak jobban fognak tudni együtt dolgozni.
– Abból adódnak a konfliktusok, hogy az érintettek nem találkoznak egymással – hangsúlyozta. – Ha igen is, nem föltétlenül egy őszinte, nyitott, bizalmi alapon történő beszélgetés jön létre. Például a zöldek és a vadászok közötti konfliktusok nem valósak. Mind különböző emberek vagyunk, és ha ez a két ember érdemben megismeri egymást, utána jobban fog tudni együtt dolgozni. Ezeket a beszélgetéseket próbáljuk elősegíteni – fogalmazott dr. Patkó László.
A szakember beszélt arról is, hogy a járványhelyzet nagyban hátráltatta munkájukat, mivel a pályázat 2022-ig érvényes, így meglehetősen intenzív időszak áll előttük.
– Október 20. és 23. között konferenciát szervezünk Magyarországon Haszonállattartás és nagyragadozók címmel. Erre a konferenciára többek között erdélyi előadót is fogunk hívni. Elsősorban a haszonállattartók lehetőségeit próbáljuk bemutatni a védekezési eszközöket illetően – taglalta a szakértő.
Dr. Patkó László továbbá elmondta, hogy a konferencián, a tereplátogatás alkalmával jól működő villanypásztorokat fognak megnézni, és olyan fajkutyákat, amelyek nullára redukálták a vadak által okozott károkat.
Hangsúlyozta, az erdélyieket és székelyföldieket is várják a rendezvényre, bárki regisztrálhat a Parádfürdőn, Mátrában tartandó ingyenes konferenciára.
Adorján Zsófia