Egymásnak feszült a testület és a polgármester 

Tovább fogyatkozik a székelyudvarhelyi önkormányzati testület, újabb képviselő mondott le, a csütörtökre összehívott októberi közgyűlésre pedig mindössze tizenkét tanácsos jött el. Ismét lemondásra szólították fel a polgármestert, és ezúttal sem szavazták meg a szejkefürdői beruházásra már sokadszor kért újabb összeget.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Egymásnak feszült a testület és a polgármester 
Korábbi felvétel a székelyudvarhelyi önkormányzat egyik közgyűléséről Fotó: Hodgyai István

Réthi Enikő-Kinga, a Szabad Emberek Pártja (POL) frakció újabb képviselője dobta be a törülközőt, ezzel tizenhétre csökkent az önkormányzati testület létszáma.

Kiegészítésre nincs lehetőség, ugyanis – ahogy Venczel Attila főjegyző fogalmazott – a POL listája „kifogyott”.

Később az ülés során kiemelte azt is, hogy az egyszerű többséghez kilenc pozitív szavazatra, de a vagyoni ügyekben is szükséges kétharmados többséghez tizenkét képviselő jelenlétére, voksára van szükség.

Napirend előtt Berde Zoltán RMDSZ-es frakcióvezető hangsúlyozta, hogy három évvel ezelőtt Gálfi Árpád a POL-frakcióval együtt nyert választást. Azóta lemondott hat tanácsos. Arra kérte a POL-frakciót, hogy rendezzék soraikat, Gálfit pedig arra, hogy rendezze viszonyát a frakcióval, és ha ez nem megy, a „Hetedik te magad légy” mottóval mondjon le.

Péter Balázs, a POL képviselője pedig kimondta: nincs amiért csodálkozni a lemondásokon, amikor köztudott, hogy zsarolja, fenyegeti a képviselőket a polgármester. Gálfi visszautasította a vádat.

A továbbiakban a képviselők egyetértettek a város részvételével egy projektben, amelyet a Harvíz Rt. vízszolgáltató nyert el, és amelynek köszönhetően digitalizálják a vízóra-leolvasás folyamatát, a város hozzájárulása mintegy 41 000 lej. Apró előrelépés történt az úgynevezett Fernengel útkereszteződés ügyében. Az Orbán Balázs, Wesselényi Miklós és Nicolae Bălcescu utca találkozási pontjának rendezéséről, amelyhez villanyoszlopok áthelyezésére lenne szükség, még 2021-ben döntött a testület. Idén kötött a hivatal szerződést erre a munkára a villamossági vállalattal, abban valamivel több mint 105 000 lejes saját költség szerepelt. A villamossági vállalat ennek az összegnek az aktualizálását kérte, így nagyjából 265 000 lejre nőtt a város része.

A városi költségvetés módosítása is szerepelt a tervezetek között, elég sok tétellel, ezek között volt a „Szejke-ügy” is, azaz annak a 400 000 lejnek az átcsoportosítása, ami Gálfi Árpád polgármester szerint még szükséges a víz- és csatornahálózat kiegészítéséhez, hogy az végre átvehető legyen. Ez volt az ötödik előterjesztés. A testület továbbra sem ért egyet azzal, hogy további összeget fordítsanak a „zűrös” hátterű, évek óta húzódó beruházásra, végül enélkül bocsátották szavazásra a tervezetet, amelyet így már elfogadott a testület. A döntés értelmében több oktatási intézmény is pénzt kap különböző szükségletekre, átcsoportosítottak összegeket a saját beruházásoknál és a pályázatoknál is. A tervezet szerint ugyanakkor növelték az előirányzott összeget, többek között a csillagvizsgáló rendbetételét, a Bányai János Szakközépiskola felújítását, a városi park és a Tompa László Iskola, valamint környéke fejlesztését célzó projektek esetén.

A harmadik negyedévi zárszámadást viszont nem szavazták meg a képviselők, többek között azért, mert elégedetlenek a rendelkezésre álló anyagi források felhasználásával és a városvezetés teljesítményével.

A továbbiakban kisebb adminisztratív ügyekben döntöttek, aktualizálták néhány, már zajló beruházás gazdasági mutatóit, illetve rábólintottak bizonyos utcák (Termés és Bükkfa utcák egy része) övezeti rendezési tervére. Elfogadták a képviselők a Művelődési Ház, az Orbán Balázs Általános Iskola és a régi fogászat épülete energetikai felújításának tervét, ami pályázatból valósulna meg. A székelyudvarhelyi kulturális intézmények (múzeum, színház, könyvtár, művelődési ház és a Néptáncműhely) pert indítanának azért, hogy alkalmazottjaik is megkapják az étkezési jegyeket, az önkormányzati testülettől kérték az ügyvédfogadás jóváhagyását, amit meg is kaptak.

A különfélék fejezetnél nagyot vitázott a polgármester és Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es képviselő.

Egyrészt a szejkefürdői hálózati beruházás ügye adott erre – ismét – okot, majd a kora reggeli forgalmi dugók kialakulása. Ezek a jelenleg zajló útépítési munkálatok miatt mindennapos nehézséget okoznak a városlakóknak és átutazóknak, csütörtök reggel viszont egy tehergépjármű akadt el a Bethlenfalvi úton, ezért kilométeres sorok alakultak ki a Székelyudvarhelyre bevezető utakon.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!