Egy szeretetcsomag útja

Ajándékot adni és kapni egyaránt jó dolog. Karácsonykor szervezetek, alapítványok gyűjtenek azok számára, akiknek kevesebb jut, s akik ünnepét egy cipősdoboznyi ajándékkal boldogabbá tehetjük. Arról, hogy mi kerüljön a dobozba, és az milyen utat jár be az elkészítéstől a kiosztásig, Vass Orsolyával, a Gyulafehérvári Caritas udvarhelyszéki koordinátorával beszélgettünk.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Egy szeretetcsomag útja
Fotó: Hodgyai István

Az ajándékdobozokat célcsoporttól függően töltik meg, tartós élelmiszerektől egészen a tisztálkodási szerekig, hogy ezzel is könnyebbé tegyék a rászorulók mindennapjait. Mint megtudtuk, a Caritas-kirendeltségek évente több ezer csomag kiosztásában segédkeznek, hogy mindegyik ajándék a legjobb helyre kerüljön. Általában partnerszervezeteik hirdetik meg a gyűjtési akciókat, ők a célcsoport kiválasztásában, illetve az ajándékok célba juttatásában veszik ki részüket munkatársaikkal.


Hirdetés


Idén és az elmúlt két évben többek között a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház által gyermekek számára meghirdetett ajándékok kiosztásában is segédkeztek. Vass Orsolya, a Gyulafehérvári Caritas udvarhelyszéki koordinátora elmondta, nagyon fontos, hogy az összecsomagolt ajándékokra a készítők feltüntessék, hogy körülbelül hány éves gyermeknek szánják, és azt, hogy lánynak vagy fiúnak készítették az ajándékot.

Hodgyai István

– A csomagok összeállítására figyelni kell, hogy az valóban a feltüntetett életkorú gyermek számára készüljön, hiszen így tud igazán örömet szerezni vele a felajánló

– hangsúlyozta.
Elmondta, a kiosztás során a Caritas munkatársai nem ellenőrzik le a csomagok tartalmát, bíznak abban, hogy a ráírtak szerint vannak benne ajándékok, ahogy abban is, hogy a felajánlók tisztában vannak azzal, hogy egy novemberi gyűjtés akár december közepéig is elhúzódhat, és csak utána osztják ki. Így különös figyelmet kell fordítani arra, hogy ne tegyenek a csomagba romlandó élelmiszereket.

– Negatív visszajelzést még egyet sem kaptunk, ez is annak a bizonyítéka, hogy az emberek tudatosak e téren

– fogalmazott.
Az összegyűlt csomagokat szortírozzák, csoportosítják, utaztatják, amíg célba nem érnek és ki nem osztják őket, így mindenképp érdemes olyan dobozt használni, amely bírja a strapát, a többszöri kézbe vételt.

Hodgyai István
Mindig készülnek úgynevezett unisex csomagok is, amelyeket lányoknak és fiúknak egyaránt oda lehet adni, és általában ezekkel pótolják, ha valamelyik nem számára nincs elegendő csomag, ez azonban csak nagyon ritkán fordul elő. A gyermekeknek szánt csomagok összeállításában elsősorban nem a tartós élelmiszereken van a hangsúly, annál inkább az örömszerzésen, éppen ezért édességek és egy két apró ruhadarab mellett, mint például sapka, sál, a szakember a tanszerek ajándékozását is javasolja.

– Színes ceruzát, füzetet, írószereket és minden olyan tanszert, ami hasznos, érdemes belepakolni, hiszen ebből nagyon nagy hiány van ezekben a családokban

– részletezte. – Ezenkívül egy-egy apró játék, könyv is nagy örömforrás lehet.

Hodgyai István
Vass Orsolyától megtudtuk, Udvarhelyszéken kilenc gyermekközpont működik a Caritas kötelékében, ebből négy központ 0–6 év közötti gyermekeket foglalkoztat, további négyben – melyek közül három falvakban, egy pedig a Budvár negyedben működik – hatéves kor fölötti iskolás gyermekeket foglalkoztatnak. Mindezek mellett pedig a fogyatékos gyermekekkel foglalkozó Szent Anna-központ is alárendeltségükbe tartozik. A saját központok mellett további tizenkét településen is osztottak csomagokat a plébániák koordinálásával.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!