Egy fejezet lezárult, újabb nyílt
Az elmúlt héten az akkreditációs bizottság látogatta meg egyetemünket. Bár a diákok számára valószínűleg váratlannak tűnt ez az intézményi megfigyelés, oktatóink és egyetemünk alkalmazottai már hónapok óta szorgosan készültek arra, hogy minden szükséges dokumentum készen, rendben legyen, mire a bizottság megérkezik a Sapientiára. Bár alkalmunk volt a héten egy morzsát elcsípni abból, hogy mivel jár ez a bizonyos akkreditáció, valószínűleg kevesen tudjuk, hogy mit jelent valójában. A látogatással kapcsolatos kérdéseinkre dr. Mara Gyöngyvér, egyetemünk rektorhelyettese válaszol.
– Pontosan mit jelent az akkreditáció?
– Az akkreditáció vagy akkreditálás hivatalos elismerése annak, hogy az egyetem alkalmas az egyetemi képzések meghatározott feltételek szerinti végzésére. Az akkreditálást Romániában egy független, a hazai és nemzetközi normák szerint minősítő intézmény, a román felsőoktatást ellenőrző és akkreditáló szerv (ARACIS) végzi. A Sapientia – EMTE intézményi akkreditációját első ízben 2010. július 22-én hagyta jóvá az ARACIS. Az akkreditáció megszerzése mindig öt évre szól, amelyet időszakos felmérés követ. Ilyen időszakos felmérést minden felsőfokú oktatási intézményben végez a felsőoktatást ellenőrző és akkreditáló szerv. Időszakos újrafelmérést végzett az ARACIS 2015 végén, ezért 2016-ban kapta meg a Sapientia – EMTE a BIZALMI minősítést. A folyó tanévben volt újra esedékes az intézményi szintű felmérés, így a 2021-es év végén kérvényeztük ezt, és 2022. február 14–18. között volt az intézményi látogatás.
– Miért fontos, hogy a lehető legtöbb szak akkreditálva legyen?
– Egy felsőfokú oktatást nyújtó intézmény esetén az akkreditáció két szinten történik, minősítik és akkreditálják az intézményt, valamint akkreditálják egyenként a szakokat. A szakoknak elindításuk pillanatában rendelkezniük kell az ARACIS jóváhagyásával, az ilyen jóváhagyást ideiglenes működési engedélynek hívjuk. Az ideiglenes működési engedéllyel rendelkező szakok akkreditációját azután lehet és kell kérvényezni, miután három évfolyam sikeres záróvizsgát tett az adott szakon. Olyan szak nem működhet egyetlen egyetemen sem, amely nem rendelkezik vagy ideiglenes működési engedéllyel vagy akkreditációval. A Sapientia – EMTE-n jelenleg három ideiglenes működési engedéllyel rendelkező szak (agrármérnöki, erdőmérnöki, néptánc/koreográfia), 29 akkreditált alapszak, valamint 12 akkreditált mesterszak működik.
– Milyen követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy egy bizonyos szak akkreditációja érvényes maradjon?
– Számos feltételt vizsgál a felmérő bizottság, amely három fő témakör köré épül: az intézményi háttér (intézményi középtávú fejlesztési elképzelések, oktatói állomány, az intézmény felszereltsége), az oktatás eredményessége és az egyetemen zajló minőségbiztosítási tevékenység. Ezeken a témakörökön belül számos mutató van, amit teljesíteni kell, például az órák főállású oktatókkal való lefedettsége 70 százalékos kell legyen, az oktatóknak az általuk tanított tárgy területén kutatói munkát kell végezniük, a hallgatók lemorzsolódási aránya nem haladhatja meg a 40 százalékot a szakon. Felmérik a könyvtári állományt, a saját jegyzetek helyzetét, a laboratóriumok és oktatási termek felszereltségét. Ugyanakkor azt is ellenőrzik, hogy az oktatók hallgatók általi felmérése megvalósul-e, és hogyan hasznosul, illetve érvényesül.
– Milyen mértékű felkészülést igényel az akkreditációs folyamat?
– Különösebb felkészülést nem igényel, hiszen a mindennapi működés során az akkreditációs bizottság elvárásainak és az országos rendelkezéseknek megfelelően működik az egyetem, viszont össze kell állítani ehhez az igazoló dokumentumcsomagot, amely szöveges leíró jellegű beszámoló részből és számos mellékletből áll. Ezt a dokumentációt utána belső ellenőrzési folyamatnak vetjük alá, és ezt követi a dokumentum benyújtása az ARACIS-hoz. A felsőoktatást ellenőrző és akkreditáló szerv ezt követően kinevezi a felmérő bizottságot, és megtörténik a külső, független ellenőrzés is. Ez az ellenőrző folyamat kollegiális hangvételű, építő jellegű javaslatokat tartalmazó kiértékeléssel zárul.
– Miképp tudnak a diákok hozzájárulni ehhez a folyamathoz?
– A hallgatók kulcsszereplők a folyamatban, hiszen a hallgatói elégedettség nagyon fontos a felmérések során. Mindhárom fő – egyetemet érintő – témakör, amelyet vizsgálnak (intézményi háttér, az oktatás eredményessége és az egyetemen zajló minőségbiztosítási tevékenység) érinti a hallgatókat, és az ebben való részvételüket is vizsgálja az ARACIS. Ugyanakkor az intézményi akkreditációs folyamatnak egy hallgatói jelentés része is van, amelyet a hallgatói érdekképviseleti szervek, a három hallgatói önkormányzat állított össze. Ez a jelentés az oktatás minőségét, a hallgatóknak nyújtott lehetőségeket és a hallgatói érdekképviseletet elemzi.
Biró Vivien