Egy erdélyi és több magyar is indult a két terepralin

Még december 29-én elrajtolt az Africa Eco Race nevet viselő tereprali, tegnap a Dél-Amerikában zajló Dakar mezőnye is megkezdte a versenyzést. Ez utóbbi prológja viszont nem sikerült túl jól, egy kínai versenyző a nézők közé hajtott, aminek következtében tizenhárom személy – közöttük öt gyerek – sérült meg. [caption id="attachment_19974" align="aligncenter" width="800"]A Szalay–Bunkoczi páros összetettben a nyolcadik az Africa Eco Race-en. Fennebb lépnének a szünnapot követően A Szalay–Bunkoczi páros összetettben a nyolcadik az Africa Eco Race-en. Fennebb lépnének a szünnapot követően[/caption] Két sivatagi terepraliverseny is zajlik a napokban: az Africa Eco Race még az óévben kezdődött el, míg a Dakar Rali első szakaszát tegnap rendezték. Az Africa Eco Race-t 2010-ben hívták életre a terrorveszély miatt Dél-Amerikába „költöztetett” Dakar Ralit helyettesítve, a versenyzők Marokkó és Mauritánia érintésével érik el Szenegált, a rajt Nadorban volt, az érkezés pedig Dakar lesz. A hetedik Africa Eco Race gépátvételét Monacóban tartották, innen hajózott át a mezőny az afrikai kontinensre. A viadalon a Szalay Balázs és Bunkoczi László alkotta kettős egy Opel Mokkával vesz részt, míg a kamionosoknál a Kovács Miklós, Czeglédi Péter és Ács László trió egy Scaniával versenyez. A másfél naposra tervezett, Monaco és Nador közötti kompozás viszont hosszabbra sikeredett, így december 29-én az első szakaszon a motorosok el sem rajtoltak, az autók és a kamionok pedig 100 helyett 47 kilométeres szelektívet teljesítettek. A Nador – Jorf el Hamam (össztáv: 613 km, ebből szelektív: 47 km) közötti szakaszon a Szalay–Bunkoczi kettős az 5., míg a Kovács–Czeglédi–Ács trió a harmadik helyen zárt. A Jorf el Hamam és Tagunit (össztáv: 476 km, ebből szelektív: 312 km) szakaszon gondokkal küzdött az Opel Dakar Team magyar párosa: a rajt után kevéssel a homokdűnék között száguldva szembement velük egy néző, a balesetet Szalay az utolsó pillanatban kerülte el manőverrel. Majd húsz kilométerrel a cél előtt autójuk bal hátsó abroncsa defektes lett, viszont a pótkereket nem sikerült jól rögzíteniük, így egy idő után az elszabadult és megelőzte a magyarok kocsiját. „Rengeteg időt veszítettünk azzal, hogy a navigátorom megkereste az elszabadult kereket, kétszáz métert visszagurította, majd pedig a más kerekekről leszedett csavarokkal rögzítettük. Ráadásul a féket is leverte az elszabadult abroncs, úgyhogy az utolsó kilométereken nem volt fékünk” – mondta Szalay, aki az autós mezőnyben a 13. helyen végzett. A magyar kamionosok az ötödik helyen zárták a második szakaszt. A 2015-ös évet a Tagunit és Assza (össztáv: 559 km, ebből szelektív: 451 km) közötti szakasszal búcsúztatták az Africa Eco Race résztvevői, a magyarok napja újra kalandosra sikeredett. Szalayék újra defektet kaptak, az abroncsot ezúttal gyorsan és szakszerűen cserélték le, de a cél előtt eltévedtek, így csak a 11. helyen értek célba. A kamionos mezőnyben a Kovács–Czeglédi–Ács trió az ötödik helyen ért célba egy elképesztően kalandos nap végén. Körülbelül féltávnál utolérték az előttük rajtoló Elisabete Jacintót, aki beesett egy gödörbe, ők meg majdnem mellé, de végül sikerült elkerülniük a balesetet. Ezek után hatalmas csatát vívtak egymással, de Kovács kamionja defektet kapott, és a kerékcsere miatt időt veszített. Január elsején az Assza és Remz el Kebir (össztáv: 409 km, ebből szelektív: 409 km) közötti szakaszt teljesítették a résztvevők, a magyarok ezúttal sem úszták meg a napot gumidefekt nélkül. Szalayék a 9., a Kovács–Czeglédi–Ács trió pedig a 4. helyen ért célba. Szombaton a Remz el-Kebir és Dahla (össztáv: 695 km, ebből szelektív: 453 km) közötti szakaszon a Kovács–Czeglédi–Ács trió ezúttal is nagy csatát vívott, és technikai gondjaik ellenére a 4. helyen értek célba a szakaszon. A magyar kamionosok összetettben is a 4. helyen állnak. Szalayék a 6. helyen zártak, összetettben pedig a 8. helyről folytatják a versenyt. Tegnap szünnap volt, ma a Dahla és Chami közötti 617 kilométert teljesíti az Africa Eco Race mezőnye. Baleset a prológon Tömegbaleset árnyékolta be a 2016-os Dakar Rali Buenos Aires-i szombaton rendezett pro­lógját, amelyen a kínai Kuo Mei-ling a nézők közé sodródott Mini Cooperjével. A szervezők tájékoztatása szerint tizenhárman megsérültek, köztük öt gyerek, három személy állapota válságos. A baleset miatt a szervezők félbeszakították a prológot, amelyet az autósok között a holland Bernhard Ten Brinke (Toyota), a motorosoknál a spanyol Joan Barreda (Honda) és a portugál Ruben Faria (Husqvarna), a kvadosoknál pedig a chilei Ignacio Casale (Yamaha) nyert meg. Ez volt egyébiránt a 2005 óta az első év, amikor prológgal kezdődött a verseny. Az idei Dakar Ralin 60 ország 556 versenyzője vesz részt, ez rekord. Először indulnak olyan világhírű ralisok, mint a francia Sébastien Loeb és a finn Mikko Hirvonen. A viadalon egy KTM-mel a motorosok között rajthoz állt Gyenes Emánuel (Szatmárnémeti) is, míg az autósok között a Somfai Imre–Somfai Mátyás magyar páros egy Toyotával versenyez. Az indulóknak 9300 kilométert kell megtenniük, túlnyomórészt Argentínában – egy etap lesz Bolíviában –, a gyorsasági szakaszok 4700-4800 kilométert tesznek ki, de a motorosok, quadosok, kamionosok és az autósok útvonala némileg eltér. A cél Rosario városában lesz január 16-án. A viadal első – Rosario és Villa Carlos Paz közötti 576 kilométeres – szakaszát törölték, ugyanis a heves esőzések miatt a verseny biztonságát szolgáló helikopterek nem tudtak felszállni. HN-összeállítás