Dönthetnek az oktatási intézmények
A járványügyi korlátozások eltörlése után a tanintézetek is fellélegezhettek. Számos óvodában ugyanakkor továbbra is alkalmaznák ezeket, az oktatási intézmények vezetői arra hivatkoznak, hogy egészségügyi és fenntartási szempontból is könnyebben tudnának működni.
A járványügyi korlátozások gyökeres változásokat jelentettek az oktatási intézményekben, az óvódákban, a pedagógusokat és a szülőket kihívások elé állította. A gyerekek átadása csoportonként pontos órában történt, ami sokszor ütközött a szülők munkaprogramjával, valamint a szülők, kísérők nem léphettek be az épületbe. A gyerekek öltöztetése a pedagógusra és a dadákra maradt. Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője lapunk kérdésére elmondta: nem írtak elő semmilyen kötelező korlátozó intézkedést, az óvódák vezetőségére bízzák a döntést. Kedves Ildikó csíkszeredai óvodaigazgató szerint a járvány alatti szabályok nagyban megkönnyítették az intézmény működését.
– Egyelőre még a régi szabályok vannak érvényben nálunk. A gyerekek épsége és az óvatosság az első, ezért is nem sürgettük a nyitást a szülők számára. Karbantartási, takarítási szempontból is egyszerűbb volt így, hogy az óvónők öltöztették és vetkőztették a gyerekeket. Egyetlen oktatási intézménybe se mehet be akárki anélkül, hogy igazolná magát, ezért is jobb, hogy a szülők, kísérők nem léphetnek be az épületbe. Elsősorban a gyerekek egészségére nézve nem töröltük el a korlátozásokat, folyamatban van egy olyan forgatókönyv kidolgozása, amely mindenki számára elfogadható – közölte az óvodaigazgató.
Óvatosságra intenek
Dr. Tar Gyöngyi, a Megyei Közegészségügyi Igazgatóság részéről kifejtette, hogy a járvány nem tűnt el, és érdemes még alkalmazni az óvintézkedéseket.
– Főleg a gyerekek esetében nem árt az óvatosság. A tanintézetek számára tanácsadást biztosítunk folyamatosan, annak érdekében, hogy az átállás a régi kerékvágásba minél kevesebb megbetegedést idézzen elő. Óvatosságra intünk mindenkit, és javasoljuk az óvodáknak, hogy a saját szabályrendszerüket úgy alakítsák ki, hogy néhány korlátozás maradjon érvényben. Mai napig vannak halálos esetek Hargita megyében is, nem árt az óvatosság – hívta fel a figyelmet
Az intézményvezető hozzátette: mindenki szeretné elhinni, hogy vége a járványnak, de mégis a számok arra utalnak, hogy van okunk az elővigyázatosságra. A pandémia előtt is, ha bármilyen más vírusos fertőzésnek fennállt a veszélye, az óvodák bevezethettek külön szabályokat, és ez nem visszaélés.
Közös nevező
Megkeresésünkre több kisgyerekes szülő is nemtetszését fejezte ki a jelenleg érvényben lévő korlátozásokkal szemben. Leginkább arra panaszkodtak, hogy a munkaprogramjuk nem engedi meg, hogy hosszú távon hiányozzanak.
– A munkahelyemen megértők voltak, mindennap fél órával később érkeztem, és hamarabb is jöttem el, hogy a legkisebbet óvodába vigyem-hozzam. Viszont csak a világjárvány ideje alatt volt ez lehetséges, a korlátozások eltörlésével nekem is vissza kell állnom a régi programra – részletezte Kovács Abigél, kétgyerekes anyuka, egy csíkszeredai óvoda előtt várakozva.
A kiscsoportos gyerekek szülei közül többen jelezték, hogy a beszoktatás ideje alatt nehéz az elválás már a kapuban, sokat segítene, ha bekísérhetnék őket az épületbe.
– A legnagyobb nehézség nekem az volt ebben, hogy nagyon keveset tudtunk kommunikálni a szülőkkel, és nagyon kevés idő maradt a vetkőztetés, öltöztetés miatt a gyerekekre. Én személy szerint átlagban 24-25 gyerekkel bajlódtam az öltözőben, miközben a többi felügyelet nélkül rohangált a csoportszobában – mutatott rá Albert Tünde óvodapedagógus.
Adorján Zsófia