Csurran-cseppen
A Román Nemzeti Bank a minap hozta nyilvánosságra a külföldi közvetlen befektetésekre vonatkozó számadatokat. Ezek szerint az esztendő első öt hónapja során azok értéke 1,1 milliárd euró volt, míg az elmúlt esztendő azonos időszakában 1,3 milliárd euró.
A féléves adatokra még várni kell, azt majd szeptember folyamán hozzák nyilvánosságra, de a tendencia mindenképp kedvezőtlen. Amúgy a külföldi befektetéseknek három komponensük van: törzstőke-apport és -emelés, újraberuházott nyereség, hitelátutalás az anyavállalattól (csoporton belüli hitelezés). Ez utóbbi tekintetében megmutatkozott, megmutatkozik egy érdekes jelenség: egy idő óta a csoporton belüli hitelezés negatív előjelű, ami azt jelenti, hogy a leányvállalatok adósságokat törlesztenek az anyacégekkel szemben, de azoktól nemigen vesznek fel hiteleket. Amúgy az első öt hónap során az előbbi két komponens együttesen 1,7 milliárd eurót tett ki, de a csoporton belüli hitelezés negatív előjelű volt, nevezetesen 592 milliót tett ki, azaz ennek „köszönhető”, hogy végül is 1,1 milliárd euróra zsugorodtak a külföldi befektetések. Ez viszont nem feltétlenül azt jelenti, amit egyesek sokszor állítanak, nevezetesen nincs szó a „pénz kiáramoltatásáról”, hanem egyszerűen arról, hogy törleszteni kell bizonyos adósságokat. Ugyanakkor egy neves banki szakértő, Ionuț Dumitru (aki egyébként a Költségvetési Tanács elnöke is) jelenelg a külföldi érdekeltségű cégek számára is előnyösebbnek ígérkezik a helyi bankpiacról kölcsönt felvenni, mint külföldről kölcsönözni.
A külföldi befektetések kapcsán nemrégiben nyilatkozott a Cioloș-kormány által megalakított új hatóság, az InvestRomania elnöke is, Manuel Costescu államtitkár. Szerinte február óta az intézmény 61 befektetési projektet tekintett át, s ezek közül 28 esetében született végleges döntés a gyakorlatba ültetésre vonatkozóan, 18 esetében a végső döntés meghozatalának a fázisához érkeztek, 13 esetben még csak szándékrül van szó, két esetben pedig egyelőre „kivárásról” lehet beszélni. Ezek együttes értéke 1,5 milliárd euró.
Hecser Zoltán