Hirdetés

Növelték a melegebéd-programban részt vevő megyei iskolák számát

Hargita Megye Tanácsa jogszabály-módosítást nyújt be az illetékes minisztériumnak a törvénytelen hulladéklerakókra vonatkozóan. A megyei önkormányzat közleménye szerint még lehet módosításokat javasolni a közigazgatási törvénykönyv tervezetéhez – ez azért fontos, mert eszerint fognak dolgozni a helyi és a megyei önkormányzatok. Ugyanakkor növelték a melegebéd-programban részt vevő megyei iskolák számát.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Becsült olvasási idő: 3 perc
Növelték a melegebéd-programban részt vevő megyei iskolák számát
Borboly Csaba. Online térben zajlott a tanácskozás Fotó: Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata

Az online térben találkoztak Hargita Megye Tanácsa munkatársai a megye polgármestereivel csütörtökön reggel. A megbeszélés során Zonda Erika, a Programok és projektek vezérigazgatóság vezetője bemutatta az egyháztámogatási kiírást, külön kiemelve, hogy köszönhetően egy törvénymódosításnak, az idei évtől parókia- és temetőmunkálatokra is lehet pályázni.

A beszámoló végén jó példaként bemutatták Korond község önkormányzatát, amely csak abban az esetben ad támogatást az egyházaknak, ha azok pályáznak Hargita Megye Tanácsánál is.


Hirdetés

Szőcs István, a Humánerőforrás és kommunikációs igazgatóság vezetője beszámolt a jelen lévő polgármestereknek arról, hogy a tavalyi év decemberének utolsó napjaiban változtattak a közigazgatási törvénykönyvön. A változások több köztisztviselő munkavállalását érintik, ideértve a toborzást, az előléptetéseket és a teljesítménymenedzsmentet is. A vizsgáztatási rendszert is átalakítják európai minta szerint – sorolta Szőcs István.

Az említett intézkedések közül több olyan van, amely a Köztisztviselők Országos Ügynökségének (ANFP) hatáskörét bővíti. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke ehhez hozzátette, hogy ebben a témakörben több jogszabály-módosítást nyújtottak be, és ezeket a parlamenti frakcióknak is elküldték.

– Azt akarják elérni, hogy egy hivatali vezetőnek ne legyen beleszólása a hivatali alkalmazottak munkájába. Egy erős centralizáció körvonalazódik, ami nem jó a helyi közigazgatási hivataloknak – mondta a megyeelnök.

A megbeszélés következő napirendi pontja az illegális hulladéklerakók ügye volt. Borboly Csaba kifejtette, hogy az illegális hulladéklerakók és hulladéklerakás problémája a polgármestereket terheli, a hulladéklerakók fel nem számolásáért őket vonják felelősségre, és őket büntetik meg.

– Erre megoldásként Hargita Megye Tanácsa a 2021/92-es hulladékgazdálkodási sürgősségi kormányrendelet kiegészítését kéri egy új törvénycikkellyel, amely szabályozza ezeknek az illegális hulladéklerakóknak a felszámolását, átadva a hatáskört a környezetőrségnek, valamint a helyi és állami rendőrséget is bevonják a büntetések kiosztásába és a folyamat nyomon követésébe. Ugyanakkor az új cikkely hangsúlyozza az ehhez szükséges anyagi és emberi erőforrás biztosítását – hangsúlyozta a megyeelnök.

Sipos István, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség képviselője beszámolt arról, hogy az eddigi Meleg ebéd program neve megváltozott Egészséges ebéd programra.

Az eddigi nyolc, a programban részt vevő iskolát most még bővítették tizenegy iskolával. A bővítési kiírásban összesen huszonhat iskola jelezte szándékát motivációs levéllel és önkormányzati támogatói levéllel.

– Akik most nem fértek bele, ne adják fel a reményt, hiszen reméljük, hogy folyamatosan tudjuk majd bővíteni a programot – összegezte Sipos István.

Utolsó napirendi ponthoz érve Balázs Réka, Hargita Megye Tanácsa petíciós osztályának munkatársa ismertette, hogy folyamatban van a közigazgatási törvénykönyv tervezetének az elfogadása, amely 194 oldalas, és a módosításába most még bele lehet szólni. Borboly Csaba ezt azzal egészítette ki, hogy ha jóváhagyják, meg fogják szabni, hogy a helyi és a megyei önkormányzatokban hogyan dolgozzanak.

– Az a kérésem a vezetőkhöz, hogy olvassák el a módosításokat és fogalmazzák meg javaslataikat, hogy mit terjesszünk elő – hívta fel a figyelmet a megyeelnök.

Hargita Megye Tanácsa olyan módosításokat fogalmazott meg, amelyek nagymértékben kiküszöbölik a hátráltató tényezőket, ennek érdekében határidők módosítását javasolták, valamint olyan egyéb módosításokat, amelyek segítenek a bürokrácia elkerülésében és az információk áramlásának gyorsításában.

Jövő héten még tartani fognak térségenként fizikai jelenlétes találkozót a polgármesterekkel és más meghívottakkal: február 13-án Székelyudvarhelyen, február 14-én Csíkszeredában és február 15-én Gyergyószentmiklóson.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!