Az iskolai lógás következményekkel jár
A lógások visszaszorításához kérte a helyi rendőrség segítségét néhány székelyudvarhelyi oktatási intézmény. A rendőrök bárokban, kávézókban tartanak ellenőrzéseket, és a diákokat visszaküldik az iskolába. A következmények sora itt nem zárul le: egy kis délelőtti kávézással akár a magaviseleti jegy levonása is járhat.
A tartós jelenléti oktatással lassan visszatér a diákélet a megszokott kerékvágásba, ami azzal is jár, hogy a fiatalok elmaradnak egy-egy tanóráról, és az időt egy kávézóban ütik el. A helyzetet megelégelve, a Benedek Elek Középiskola, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola, a Tompa László Általános Iskola, illetve a Tamási Áron Gimnázium vezetősége a helyi rendőrséghez fordult, és az elmúlt időszakban több ízben is ellenőrzések zajlottak a város nappali bárjaiban és kávézóiban. Persze a rendőrség hálóján más iskolák diákjai is fennakadtak.
Nem hagyják abba a rendőrök
Az iskolákba a napokban érkezett meg az értesítés, amelyen névvel, dátummal szerepel a rendőrségi „fogás” eredménye.
– Kollégáim igazoltatták az iskolaidőben vendéglátóhelyeken üldögélő fiatalokat, megkérdezték, hogy lógnak-e, és ők többnyire el is ismerték ezt. Figyelmeztették őket, hogy ilyenkor az iskolában a helyük, feljegyezték adataikat, majd értesítőt küldtünk ki az adott iskoláknak – részletezte az ellenőrzés menetét László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
Volt olyan, hogy két nap alatt több mint 30 diákot kaptak el lógás közben.
– Sajnos arra nincs törvényes lehetőség, hogy a bárok, kávézók tanórák idején ne engedjék be a diákokat. Rendszeres ellenőrzéseinknek ugyanakkor az is a célja, hogy kiszűrjük azokat a kiskorúakat, akik a vendéglátóegységekben alkoholtartalmú italokat fogyasztanak, de elég nehézkes a dolog, meg délelőtt nem is annyira jellemző – jegyezte meg László Szabolcs.
A helyi rendőrök tapasztalatai alapján ugyanis jelentős problémát jelent az, hogy bizonyos kereskedelmi és vendéglátóegységekben, az érvényben lévő jogszabályok ellenére, a 18 év alatti fiatalokat is kiszolgálják alkoholtartalmú italokkal és cigarettával.
– Összességében jó volt a kezdés, úgy látjuk, látványosan csökkent az iskolakerülők száma, az iskolaigazgatók is kérik a folytatást. A tanév végéig időszakosan újabb ellenőrzések lesznek – közölte a rendőrség vezetője.
Az iskolák örülnek
Tőkés Zsolt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium igazgatója azt sem bánná, ha a helyi rendőrök naponta körbejárnák a városközpont kávézóit. Az általa vezetett intézmény néhány tanulója is fennakadt a szűrőn, szüleiket írásban és szóban is értesítették erről. Egyelőre még nem biztos, hogy milyen egyéb következményekkel jár az azonosított diákok esetében a lógás, de elképzelhető, hogy a
magaviseleti jegy levonását vonja maga után – közölte az igazgató. Egyébként nemcsak középiskolás korú diákokat, hanem kisebbeket is „lekapcsoltak” a rend őrei ellenőrzéseik során. Például a Tompa László Általános Iskola néhány tanulójával is találkoztak egy bárban. Libik Győző, az oktatási intézmény igazgatója hangsúlyozta, hogy a tanórák idejére a szülő az iskolába engedi el a gyermekét, az iskoláé a felelősség is, ha bármi történik. Viszont ha nincs az órán a gyermek, akkor felügyelet sincs – hívta fel a figyelmet.
– Értesítettük a szülőket, be is hívjuk őket, tanév végén pedig levonjuk az érintettek magaviseleti jegyét – közölte az igazgató.
Vannak olyan iskolák is, ahol egyszerűen csak beírták hiányzónak a megnevezett tanulókat, és az osztályfőnökökre bízták, hogy mit kezdenek a helyzettel.
Varga Andrea, az Eötvös József Szakközépiskola tanácsadó tanára hasznosnak értékeli a rendőrségi ellenőrzést.
– Nehezen megy a szabálykövetés, a diákok körében nagyon elharapózott ez a jelenség. Sokszor nem elég a szép szó, gyakran már nincs eszközük a pedagógusoknak rávenni őket a szabályok betartására, márpedig határokra, korlátokra szükség van. Egy szigorúbb, határozottabb fellépés hátha jó irányba mozdítja el a dolgokat. A diákok pedig tapasztalják meg, hogy a tetteiknek következménye van – fogalmazott a pszichológus.
Asztalos Ágnes