Hirdetés

Az eltört korsó darabjai – idei első bemutatójára készül a Figura Stúdió Színház

Az év első bemutatójára készül a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház: Heinrich von Kleist Az eltört korsó című krimi-vígjátékát Botos Bálint rendező vitte színpadra a társulatnál. A kisközösségi lét és a korrupt hatalom összecsapása, sok humorral, némi feszültséggel, vicces és drámai fordulatokkal – röviden így ismertette a rendező és a színészek sajtótájékoztatón a márciusban megtekinthető darabot.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Az eltört korsó darabjai – idei első bemutatójára készül a Figura Stúdió Színház
Az ellentmondásosság teszi időtlenné Az eltört korsó című darabot Fotó: Kozma Péter

A német drámaíró több mint kétszáz éves darabja alapvetően a krimihez hasonlít a legjobban, ebbe van beoltva vígjáték és némi dráma. Egy hosszú nyomozás történetét láthatjuk, egy kisvárosi bíróságon, ahová a helyi hatalom képviselői mellett magas rangú ellenőr jön. A nézők a bírósági tárgyalás tanúi, és szinte a karakterekkel egy időben próbálják megoldani a bűnügyet, összerakni az eltört korsó darabjait. A darab egyszerre szórakoztató vígjáték és elkeserítő látlelet a hatalmi visszaélés természetéről.

– A lassan összeálló, szövegcentrikus darab  fanyar komédiával átitatva, egy nyomasztó térbe zárt színészi játékkal láttatja a hatalom korrupt és erkölcsileg igencsak kompromisszumos működését, a kisember kiszolgáltatottságát – ismertette Kleist darabját Botos Bálint, aki visszatérő rendezőként dolgozik a gyergyószentmiklósi társulattal.

Mivel mindannyian egyszerre vagyunk a színpadi térben, rendkívül nehéz és kihívás végig fenntartani ennek a feszültségét – mondta el a próbafolyamat tapasztalatai kapcsán Barti Lehel András színművész.

Dávid Péter a darab szövegcentrikus voltát emelte ki, hiszen a legtöbb akció verbálisan hangzik el, a tegnap megtörtént dolgokat mesélik újra, a szavak erejével. A nyomasztó tér bezártságérzetet kelt, feszültséget teremt – emelte ki a színművész.


Hirdetés

A jelmezek egyszerűsége, leíró jellege Golicza Előd díszlettervező és Bajkó Blanka Alíz jelmeztervező munkáját dicsérik: egy krimi történetszövéséhez hasonlító előadás díszlete nem törekedik a realisztikus  helyszín megjelenítésére, inkább olyan teret teremt, amely érzékelhetővé teszi a közösség egymásrautaltságát, összezártságát és a hatalom megtestesítőjének erejét. A realista jelmezek a mai ruházatot ötvözik olyan elemekkel, amelyek egy, akár több évszázadot is felölelő korban is időszerűvé teszik a figurákat.

A premierre március 5-én kerül sor az Öntöde stúdiótermében, a következő előadásokat március 6-án és 16-án láthatják az érdeklődők. Jegyeket online a figura.ro oldalon lehet váltani, valamint előadások előtt fél órával az Öntödében található jegypénztárban. Helyfoglalás és információk a 0752–227011-es telefonszámon vagy az org@figura.ro e-mail-címen.

A tavasz első hónapjában a Figura Stúdió Színház hat előadását láthatja a közönség, amelyeket 13 alkalommal tűz műsorra. A kínálatban ezúttal is szerepelnek felnőtt- és gyerekelőadások egyaránt. A részletes programot a figura.ro oldalon, valamint a színház közösségi oldalán tekinthetik meg a kultúrakedvelők.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!