Az életminőség fenntartását támogatják
Végtagsérülések, különböző törések, ínszalagszakadások esetén gyógyászati segédeszközök – ortézisek, merevítők, járókeretek stb. – igényelhetők. Ezek anyagi költségeit részben vagy akár egészében a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár állja. Olyan eszközökről van szó, amelyek a páciensek felépülését, életminőségük fenntartását segítik vagy javítják.
Végtagsérülések, különböző törések, ínszalagszakadás
esetén járókereteket, kerekes széket, valamint a sebészi beavatkozás után szükséges testnedvelvezető zsákokat vagy légzőberendezést, illetve hallókészüléket, a szabványos értékű gyógyászati segédeszközöket a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár állja.
Milyen eszközöket lehet igényelni?
A gyógyászati segédeszközöket ötévente lehet cserélni, tudtuk meg Duda Tihamér-Attilától, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatójától.
– Számos kategóriában lehet igényelni gyógyászati eszközöket, azonban már az elején fontos tisztázni, hogy a biztosítással rendelkező sérült személyeknek az Egészségbiztosítási Pénztár a rendelkezésre álló, illetve beszerezhető eszközök közül a standard értékűeket, minőségűeket kompenzálja, illetve állja egészen a költségüket – szögezte le az igazgató beszélgetésünk elején.
A tizenegy fő csoport, amelyre támogatás igényelhető, magában foglalja a fül-orr-gégészeti segédeszközöket, például hallókészülékeket és a légcsőprotézist, a különböző sebészeti beavatkozások után szükséges nedvzsákokat vagy kivezető csöveket. Vizelettartási problémákkal küzdő személyek számára a katétereket, kötéseket és zsákokat biztosítják.
Továbbá az alsó- és felsővégtag-pótló protéziseket, a különböző végtagrögzítőket, ortopédiai lábbeliket is támogatják. Szemműtétek esetén a kristálylencse költségeit fedezik. Az otthoni oxigénadagolók esetén, amelyre napjainkban a járvány okozta megbetegedések miatt nagy szükség van – a berendezés bérleti díját állja az Egészségbiztosítási Pénztár. Női pácienseknél biztosítják a külső mellprotézist. Támogatottak a járást segítő eszközök is, mint a botok, járókeretek és kerekes székek.
– A kerekes székből nem az elektromos, hanem a kézzel hajtott változat költségeit álljuk – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, majd folytatta: – Természetesen, hogyha valaki jobb, elektromos kerekes széket szeretne, a pénztár azt az árértéket, amit a másik esetében adna, ugyanúgy támogatja, a különbözetet viszont a páciens saját pénzből kell kifizesse – mondta az igazgató.
Hogyan igényelhetők a gyógyászati segédeszközök?
– A páciens elmegy az orvoshoz, aki felírja a szükséges eszközt. Majd a dokumentációt behozzák vagy beküldik az Egészségbiztosítási Pénztárnak – emelte ki az igazgató.
A biztosító jóváhagyja, ezzel egy időben a válaszban elküldik azoknak a cégeknek a listáját, akikkel szerződésben állnak a gyógyászati segédeszközök forgalmazására.
– A cégek közül Hargita megyéből, de akár az egész országból is választhatnak, természetesen azokat, amelyek szerződéses viszonyban állnak velünk – hangsúlyozta az igazgató.
A segédeszközök elbírálása prioritás kérdése, ugyanis ha valakinek hallókészülékre van szüksége, talán nem annyira sürgős eset, mint akinek oxigénberendezés kell.
– Ilyenkor van egy prioritáslista, amelyben világosan szerepel, hogy elsőbbséget élveznek a mozgássérültek, gyerekek, aktív személyek és azt kell mondjam, sajnos ezúttal a nyugdíjasok maradnak a legvégére – ismertette a sorrendet az intézményvezető. – Ezt be szoktuk tartani. Míg korábban előfordult, hogy fél évet kellett várni egy-egy segédeszközre, ez mostanra már nem jellemző.
Az elmúlt három évben az Egészségbiztosítási Pénztár átlagosan három, három és fél milliót költött segédeszközökre, idén őszig ez az összeg két és fél millió környékén járt, azonban még nincs vége az évnek – közölte az igazgató. Idén már több mint ezerhétszáz személy kapott nagyjából kétezerhatszáznál is több esetben támogatást.
– Azért van több támogatás, mint páciens, mert sok esetben egy páciens több gyógyászati segédeszközt is kapott – zárta beszélgetésünket Duda Tihamér-Attila.
Vlaicu Lajos