Hirdetés

Az egészséges gyermekekért

A biomechanikailag helyes testtartás- és mozgásminták újraaktiválása a célja azoknak a testtartásjavító és mozgásfejlesztő foglalkozásoknak, melyeket a sepsiszentgyörgyi Fejér Kamilla-Tímea pedagógus, terapeuta, barre fitness oktató hoz el februártól Csíkszeredába.

Kovács Andrea
Az egészséges gyermekekért
Fotó: Fejér Kamilla-Tímea archívuma

Fejér Kamilla-Tímea délutános tanítónő, előzőleg óvónőként dolgozott. A pedagógia mellett mozgás- és masszázsterápiát tanult, illetve barre fitness edzői képesítést szerzett, ami pilátesz-, ba­lett- és gyógytornaelemeket foglal magában.
A pedagógus és terapeuta az iskolában figyelt fel arra, hogy mára nagyon háttérbe szorult az egészséges életmód, a mozgás és a helyes testtartás a diákok körében, ami miatt mozgásszervi problémák, elváltozások alakultak ki. Annak érdekében, hogy a bio­mechanikailag helyes testtartás- és mozgásminták egészségesen fennmaradjanak vagy újraaktiválódjanak, szakszerű foglalkozásokra és különböző segédeszközökre van szükség. Sepsiszentgyörgyön már több éve tart testtartásjavító és mozgásfejlesztő foglalkozásokat, melyeket most Csíkszeredába is elhoz.


Hirdetés

Az elváltozások okai
Fejér Kamilla-Tímea terapeuta tapasztalatai szerint a gyermekek mozgásszervi problémáit, elváltozásait több tényező is befolyásolja. Ezek egyike az iskolatáska súlya, ami megterheli a vállakat és a gerincet, arról nem is beszélve, hogy sokan csak fél vállon hordják a táskát, ami gerincferdülést eredményezhet.
Az iskolai rendszer a diákokat napi hat-nyolc órányi padban ülésre kényszeríti, sok esetben pedig nem ideális a padok mérete sem, sok diák ugyanis kinövi ezeket, mégis rákényszerül a használatukra. A túl alacsony padokban eltöltött órák következménye, hogy a gyermek a vállait beejti, emiatt befeszülnek a mellizmai, és görbülés, púpos hát alakulhat ki, ami szintén gerincferdüléshez vezethet.
A gyermekek egészségét negatív irányba befolyásolja az is, hogy hétköznapjaik mozgásszegények, a sok tanórai üléssel szemben általában csupán heti két testnevelésórájuk van, és legtöbben szabadidejükben sem sportolnak.
A gyermekek és fiatalok által viselt lapos talpú cipők igen divatosak, de teljesen deformálják a talpboltozatot, emiatt a testtartásuk helytelenné válik. Amint azt a szakértő kifejtette, a lapos talpú cipőben az Achilles-ín túlfeszül, a talp nem kapja meg az egészséges járáshoz szükséges ingert, a sarokgumó túlterhelődhet, a járás okozta ütődések pedig közvetlenül érik a talpat és a gerincet. Ezek mellett eléggé káros következményei vannak annak is, hogy a hétköznapokból kikopott a mezítláb, egyenetlen talajon való járás.

Fejér Kamilla-Tímea archívuma

A foglalkozások menete
Kamilla a testtartásjavító és mozgásfejlesztő foglalkozásokon kívül nagy hangsúlyt helyez a talpizomzat fejlesztésére, erősítésére, korrigálására, mivel gyakori eset, hogy a talpizomzat gyengeségéből, illetve az ízületi szalag lazaságából testtartási problémák adódnak. A foglalkozások azonban több más dologra kiterjednek: egy másik fő szempont a törzsvázizom, azaz a gerinctartó izmok kierősítése, az izom-egyensúlytalanságok korrigálására való egyensúlygyakorlatok és a törzsstabilizáló, úgynevezett core-izmok fejlesztése, kierősítése, ami egyben az anatómiailag helyes és egészséges gerinctartás alapja.
A terapeuta 6–12 és 13–18 éves korosztály számára szervezi a jó hangulatú foglalkozásokat. A be­vezető órán a tartás- és mozgáshibák ok-okozati összefüggéseit ismerteti, illetve egy egyszerű mozgásszervrendszeri állapotfelmérést is elvégez. Fontos kiemelni, hogy Kamilla nem gyógytornász, de egyénenként felméri és figyeli a gyermekek állapotát, a speciális eseteket. Azokat, akik egyéni orvosi kezelésre, terápiára szorulnak, szakorvoshoz irányítja. Ha valakinek más jellegű problémája is van, mint például cukorbetegség, epilepszia, szívprobléma, vakbélműtét, az nem akadályozza a foglalkozásokon való részvételt, de jó, ha tájékoztatja erről az oktatót.
Az órákon igyekeznek különböző elváltozásokat – mint például az előreejtett váll, púpos hát, előre- vagy hátrabillenő medence, csípőferdülés, gerincferdülés – korrigálni. A kisebbek számára a gyakorlatokat játékos formában állították össze, ők általában a bevont segédeszközöket (egyensúlyfejlesztő korong, ugrókötél, jógatégla, piláteszlabda, henger) játéknak tekintik. A nagyobbakra már bonyolultabb tornagyakorlatok várnak, mert ők tudatosan figyelnek a gyakorlatsorok szerepére.

Csíkszeredában is elérhető
Fejér Kamilla-Tímea testtartásjavító és mozgásfejlesztő foglalkozásai februártól Csíkszeredában is elérhetők. Az ingyenes bevezető órákra február 11-én, vasárnap látogathatnak el az érdeklődők: 13 órától a 6–12 éves, 14 órától pedig a 13–18 éves korosztálynak tart bemutatót a Hunyadi János utca 18. szám alatti RideMore Center Jógastúdióban. Február 17-én, jövő szombaton 13 órától a 6–12, 14 órától a 13–18 éves korosztályt várja a bemutatóra, a Salveo Egészségmegőrző Központba (Tudor Vladimirescu utca 74. szám). Kamilla minden érdeklődőt szívesen lát, a későbbiekben az igényeknek, érdeklődésnek megfelelően heti egy vagy két alkalommal tart majd foglalkozásokat.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!