Hirdetés

Arab térhódítás

Jakab Árpád
Becsült olvasási idő: 2 perc

A világ tíz legjobban kereső labdarúgója bónuszokkal együtt több mint egymilliárd eurót keres, kábé annyit, mint amennyiből mondjuk a komplett Eritrea eléldegélne pár évig. A tízes listán nyolc játékos a szaúdi ligában játszik, míg egy – Lionel Messi – az észak-amerikai MLS-ben futballozik. Csak Kylian Mbappé, a Paris Saint-Germain világbajnok támadója került fel a listára az Európában szereplő játékosok közül. Viccesen hangzik, de inkább tragikomikusan hat, hogy Neymar azalatt keres húszezer eurót, miközben reggel megiszik egy kávét, s ha még vécézik is egyet, akkor romániai viszonylatban máris egy garzonlakás árát kereste ki reggeli szöszmötölése alatt. Ennél jóval több pénz üti a markát, ha közösségi oldalán Szaúd-Arábiát népszerűsítő posztot tesz közzé huszonöt hálószobájának valamelyikéből vagy négyszáz négyzetméteres úszómedencéje mellől. Az Al-Hilalhoz szerződő Neymar kényelmét nem mellékesen öt főállású lakáj, két takarítónő, egy séf és egy sofőr is szolgálja, na meg a garázsában rá váró autókat – Mercedes G Wagon, Mercedes furgon, Lamborghini Hurricane, Bentley Continental GP, Aston Martin DBX – is bármikor elviheti egy körre, akárcsak a rendelkezésére bocsátott repülőgépet.
Neymar, Ronaldo, Benzema, Kanté, Sado Mané, Jordan Henderson, Rijad Mahrez, Kalidou Koulibaly, Roberto Firmino, Fabinho – néhány sztárfocista, akik az idén Szaúd-Arábiába igazoltak, és a sort még hosszasan lehet folytatni az „alig” pár tízmilliót kereső labdarúgókkal. A közel-keleti állam pedig nem áll le, tovább szeretne terjeszkedni. A játékosok vásárlására állítólag több mint 20 milliárd eurós keretet szabó szaúdiak szeretnék, ha az európai Bajnokok Ligájába is beszivároghatnának. Hiába van ott az Ázsiai BL, az Arab BL, a pénzben derékig járó araboknak az európai kell, az mégiscsak nívósabb, ugyebár. A szaúdi vezetők terve szerint a 2024–2025-ös, már 36 csapatos BL-idény során szabadkártyát szeretnének kapni azon csapatuk számára, amelyik megnyeri majd a most zajló bajnokságot. Ismerve az európai futballvezetők pénzéhségét, a mai focivilág elanyagiasodását, szemernyi kétségünk sincs, hogy tervüket valóra is váltják.
A mai korról, a mai kor labdarúgásáról és társadalmi hátteréről pontos látleletet ad a fociban (is) tetten érhető iszlám térhódítás. A szaúdi ligát ma már Európa számos országában lehet követni a képernyők előtt is, miközben egyre satnyulnak a sajátos közegünkhöz kapcsolódó jelenségek, az abban rejlő értékek. Az urbanizálódó új nemzedék szokásrendszere megváltozott, ma már menőbb, csábítóbb élmény CR-nek és Neymarnak, s hamarosan a szaúdi együtteseknek szurkolni, mint a helyi csapat meccsein az öregek prédikációit hallgatni, a szomszéd falu csapatának legyőzése után önfeledten flekkenezni, ünnepelni. Világunk egyre változik, s hogy süllyed, netán felemelkedik, erre unokáink tudják majd megadni a választ.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!