Antal Árpád: a kormány súlyosan csorbítani akarja a helyi autonómiát!

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bírálta azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amely az önkormányzatok költségvetését csökkentené. Ezzel a rendelettel a kormány a helyi önkormányzatokat, illetve a kis- és középvállalkozókat lehetetleníti el – közölte az RMDSZ.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 4 perc
Antal Árpád: a kormány súlyosan csorbítani akarja a helyi autonómiát!
Fotó: Hargita Népe Archív

A közlemény részletesen idézte Sepsiszentgyörgy polgármesterét. „Alapvetően három nagy problémám van ezzel a tervezettel:

nem történt konzultáció az önkormányzati struktúrákkal, súlyosan sérti a helyi autonómia elvét,

és azok, akik megfogalmazták ezt a sürgősségi kormányrendeletet, úgy gondolják, hogy egy önkormányzatnak, egy polgármesternek az a feladata, hogy hidat építsen, és minden forrást betonba fektessen, és nem az, hogy közösséget építsen, mert minden olyan költséget megpróbálnak megnyirbálni, ami a  kultúráról, sportról, szabadidős tevékenységről szól” – hangsúlyozta Antal Árpád. Az elöljáró megkongatta a vészharangot: ha ezt a sürgősségi kormányrendeletet ebben a formában elfogadják, mindamellett, hogy az alkotmányellenesség kérdése is felmerül, a kormány egy olyan intézkedéséről beszélhetünk, amely a helyi és megyei önkormányzatok működésébe brutális módon beavatkozik. „Én értem azt, hogy a kormány elszámolta magát, amikor a költségvetést összeállította, ezt korrigálni kell. Ez megoldható például egy olyan szolidaritási adóval, amelyet az RMDSZ javasolt, ami csak a nagy cégeket érinti” – tette hozzá a polgármester.

Veszélyben az Andrei Mureşanu Színház

Ami a közszférát illeti, az RMDSZ vezető politikusa úgy véli, hogy a rendrakást a központi apparátussal kellene kezdeni, nem az a megoldás, hogy megint az önkormányzatoktól próbálnak elvenni hatásköröket, forrásokat, embereket. „Nem jöhet a kormány, és nem mondhatja azt, hogy nem lehetnek ötven alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató intézmények, mert különböző méretű városokról beszélünk, nem ugyanazt jelenti Bukarestben vagy Temesváron egy ötvenfős intézmény, mint Kovásznán vagy Sepsiszentgyörgyön. Ez a kulturális intézmények esetében azt fogja jelenteni, hogy például Sepsiszentgyörgyön az Andrei Mureşanu Színháznak szűnne meg az önállósága, össze kellene olvasszam a Tamási Áron Színházzal, és leépítsek 15 százalékot. Nincs köze a valósághoz ennek a megközelítésnek. De ugyanakkor Erdély többi részén, ahol a magyarok vannak kisebbségben, a magyar kulturális intézményeket és az önállóságukat veszélyezteti” – tette hozzá az elöljáró.

Nincs szükség az önkormányzatok korlátozására

A helyi önkormányzatokra vonatkozó rendelkezéseket a polgármester szerint törölni kell ebből a tervezetből, a kormánynak pedig azzal kellene foglalkoznia, hogy rendet tegyen a központi adminisztrációban. Romániában létezik arra vonatkozó jogszabály, amely a lakosság számának függvényében határozza meg a helyi önkormányzatok alkalmazottainak létszámát, ezért más korlátozás nem szükséges. „Olyat én még Romániában, amióta politikában dolgozom, nem láttam, hogy egy kormány azokat az önkormányzatokat büntesse, amelyek alkalmazottainak száma az országos átlag feletti. Nincsenek szavak, amivel ki lehet fejezni. Ez a helyi autonómiába való brutális beavatkozás, annak ellenére, hogy a Helyi Autonómia Európai Chartáját Románia ratifikálta” – emelte ki a polgármester.

Az elöljáró mielőbbi találkozó szükségességét sürgette a Municípiumok Szövetsége (AMR) és a kormány képviselői között, még a rendelet elfogadása előtt, annak érdekében, hogy tisztázzák az összes, helyi adminisztrációt érintő kérdéseket – áll a közleményben.

Mint arról beszámoltunk, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is élesen bírálta a törvénytervezetet csütörtökön.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!