Aktuális pályázati útmutató

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) elérhetővé tette a DR 22-es kiírást, amely beruházás a mezőgazdasági és gyümölcsfeldolgozási termékek tárolásához, raktározásához és feldolgozásához alkalmas. A pályázati támogatás igénylési időszaka 2023. december 20-án nyílik meg az AFIR hivatalos weboldalán található leírás szerint.

Cilip-Szilágyi Dalma-Orsolya
Becsült olvasási idő: 9 perc
Aktuális pályázati útmutató
Fotó: SZGE

A DR 22-es pályázati kiírás olyan beruházásokra fókuszál, amelyek támogatják a mezőgazdasági és gyümölcsfeldolgozás területét, különös tekintettel a tárolásra, raktározásra és feldolgozásra. Ennek a támogatásnak a középpontjában áll az élelmiszeripar fenntartható fejlesztése, az élelmiszerláncok támogatása, valamint az együttműködés fokozása az érintett szereplők között.


Hirdetés

A beavatkozáson keresztül nyújtott támogatás hozzájárul:
✳ az élelmiszeripar fenntartható fejlesztéséhez/modernizálásához/felújításához;
✳az élelmiszerláncok, gyűjtési és csomagolási rendszerek fenntartható fejlődésének támogatásához;
✳az élelmiszerláncban érintett szereplők közötti együttműködés fokozásához;
✳ a biogazdaság és a körforgásos gazdaság fejlesztéséhez;
✳a fenntartható élelmiszer-ágazat fejlesztéséhez.

Ki részesülhet támogatásban:
Gazdasági szerepkörű társulási formák:
– az érvényben lévő nemzeti jogszabályok alapján létrehozott mezőgazdasági szövetkezetek és társulások;
– a nemzeti jogszabályok alapján létrehozott és a MADR (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium) által elismert termelői csoportok és szervezetek.
Egyéb gazdasági szereplők, akik illeszkednek a következő kategóriákba:
– kis- és középvállalkozások (kkv); nagyvállalatok, ideértve azokat a gazdálkodókat is, akik a kkv vagy nagyvállalati státuszba tartoznak (pl. SRL, PFA, II, IF, SA).
A vissza nem térítendő támogatás maximális összege (támogatási intenzitása):
A vissza nem térítendő állami támogatás mértéke a teljes támogatható kiadás legfeljebb 65%-a lehet, és nem haladhatja meg az alábbi értékeket:
– legfeljebb 3 millió EUR/projekt a korszerűsítési beruházási projektekre;
– legfeljebb 10 millió euró/projekt olyan induló beruházási projektekre, amelyek legalább a gyümölcs- és zöldség-, a malomipari, az olaj- és az állatitakarmány-ágazat feldolgozási beruházásait célozzák;
– legfeljebb 7 millió EUR/projekt egyéb induló beruházásokra.

A támogatás nyújtásának kötelező feltételei (jogosultsági feltételek):
✳A pályázónak bizonyítania kell, hogy képes biztosítani a beruházás társfinanszírozását (önrészt).
✳A kérelmező a hatályos jogszabályok szerint nem lehet nehéz helyzetben (pl. a cég nem lehet felszámolás alatt).
✳A beruházás gazdasági életképességét műszaki és gazdasági dokumentáció bemutatása alapján kell igazolnia.
A következő feltételeket halmozottan ellenőrizni fogják:
– a projekt benyújtásának évét megelőző év mérlege pozitív kell, hogy legyen;
– a beruházásnak tiszteletben kell tartania a projektre vonatkozó érvényes nemzeti jogszabályok rendelkezéseit;
– a támogatás az Európai Unió működéséről szóló I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági és gyümölcstermékek feldolgozására irányuló beruházásokra korlátozódik.

SZGE

Beruházási típusok és támogatható kiadások:
A. Tárgyi beruházásokra fordított kiadások
1. A mezőgazdasági és gyümölcstermékek csomagolására, tárolására és/vagy feldolgozására szolgáló infrastruktúra létrehozása, bővítése és/vagy korszerűsítése:
– kondicionáló, tároló és/vagy feldolgozó létesítmények építése és felszerelése;
– a belső infrastruktúrával és közművekkel kapcsolatos beruházási kiadások;
– videómegfigyelési rendszerekkel kapcsolatos kiadások;
– a higiéniai feltételek és a technológiai folyamatok betartásának biztosításával kapcsolatos kiadások, mint például: laboratóriumok, szűrő típusú öltözők a dolgozók számára, étkezőhelyek stb.
2. A projekt másodlagos összetevőjeként a kereskedelmi/marketing komponens létrehozása/fejlesztése:
– új gépek, berendezések, felszerelések és speciális kompakt szállítóeszközök beszerzése, beleértve a lízinget is;
– az előállított termékek forgalmazásával kapcsolatos kiadások (pl. a termékek címkézéséhez, csomagolásához szükséges berendezések);
– a termékek forgalmazásával kapcsolatos kiadások: saját üzletek (vállalati üzletek/egyesületi forma) ugyanazon a helyen/a feldolgozóegység helyétől eltérő helyen, online bolt, utánfutó.
3. A beruházási projekt másodlagos részeként az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez hozzájáruló beruházások, amelyek a következőkhöz kapcsolódnak:
– megújuló energiaforrásokból (nap-, szél-, aerotermikus, geotermikus, hidrotermikus stb.) származó energia előállítása és felhasználása kizárólag saját fogyasztásra.
4. A körforgásos gazdaságba történő beruházás a beruházási projekt másodlagos részeként (kizárólag saját fogyasztásra), a következőkhöz kapcsolódóan:
– biomasszából (beleértve az állati, növényi és gyümölcstermékek feldolgozásából származó élelmiszer-hulladékot is) származó energia előállítása és felhasználása.
5. A projekt másodlagos részeként a csomagolás, a feldolgozás, a marketing és az irányítás területén a digitális megoldások alkalmazásához kapcsolódó beruházások, amelyek a projekt által megcélzott tevékenység elvégzéséhez szükségesek.
6. A belső minőség-ellenőrzés javítása a projekt másodlagos részeként.

B. Immateriális javakba történő beruházással kapcsolatos kiadások:
– minőségirányítási és élelmiszer-biztonsági rendszerek szervezése és végrehajtása, ha a projekt tárgyi beruházásaihoz kapcsolódik;
– technológiák (know-how), szabadalmak és licencek beszerzése a projekt megvalósításának előkészítése érdekében;
– a projekt műszaki-gazdasági dokumentációjában szükségesnek ítélt szoftverek beszerzése;
– a beszerzett termékek forgalmazása stb.;
– honlap létrehozása – a saját termékek népszerűsítése és értékesítése céljából;
– címkézés (koncepció kidolgozása);
– védjegy/brand létrehozása.

FONTOS: az immateriális beruházásokra fordított kiadások támogatható értéke legfeljebb a projekt támogatható értékének 5%-a, de legfeljebb 100 000 EUR lehet.

– Tanácsadási költségek – A beruházási célú projektmenedzsment támogatható, ha megfelel a fenti feltételeknek, és a projekt egyes kifizetési részleteinek értékével arányosan számolják el.

FONTOS: Azon kérelmezők esetében, akik nem áfakötelesek, a nemzeti áfajogszabályok értelmében az áfa támogatható kiadásnak minősül.

Nem támogatható kiadások és beruházások:
– használt áruk és berendezések beszerzésével kapcsolatos kiadások;
– a támogatási kérelem benyújtása és a projektfinanszírozási szerződés aláírása előtt felmerült kiadások, kivéve a projektek előkészítésével és benyújtásával kapcsolatos kiadásokat;
– a személyes használatra és személyszállításra szolgáló közlekedési eszközök beszerzésével kapcsolatos kiadások;
– olyan beruházásokkal kapcsolatos kiadások, amelyek kettős finanszírozás tárgyát képezik, és amelyek ugyanazokat a támogatható költségeket fedezik, mint más európai és/vagy nemzeti alapok;
– áfa (kivéve, ha a pályázó nem áfafizető);
– lízingszerződések esetében a lízingszerződésekhez kapcsolódó egyéb költségek, mint például a lízingbeadó árrése, a kamatok refinanszírozási költségei, általános költségek és biztosítási költségek;
– épületek megvásárlása;
– földterület vásárlása;
– lakások és vállalati székhelyek építése és korszerűsítése;
– az egység általános tevékenységét szolgáló helyiségekkel kapcsolatos kiadások: adminisztratív irodák, tárgyalótermek, protokolltermek, szálláshelyek stb.

SZGE

A beavatkozás esetében a minőségi küszöbértéket 15 pontban állapították meg, és ez jelenti azt a küszöbértéket, amely alatt egyetlen projekt sem kaphat támogatást.

Sorszám

Kiválasztási elvek és kiválasztási kritériumok

Pontszám

1.

Elsőbbségi ágazati elv a kereskedelem és az élelmezésbiztonság egyensúlyához hozzájáruló ágazatok előtérbe helyezése tekintetében

Max. 30 pont

1.1. Beruházási projektek, amelyek a kondicionáló, tároló és/vagy feldolgozó infrastruktúra létrehozására, bővítésére és/vagy korszerűsítésére irányulnak:

25 pont

Zöldségek, gyümölcsök, burgonya

25 pont

Gabonafélék és olajos magvak

25 pont

1.2. Az állattenyésztési ágazat (tej, hús, tojás) kondicionáló, tároló és/vagy feldolgozó infrastruktúrájának létrehozására/bővítésére és/vagy korszerűsítésére irányuló beruházási projektek

30 pont

2

Magas hozzáadott értékű termék elve

Max. 5 pont

2.1. Európai és nemzeti szinten elismert mezőgazdasági és

     élelmiszer-minőségi rendszerek

2 pont

a) IGP, IG, DOP, STG

Az európai szinten elismert élelmiszerek esetében a projekteket az Európai Bizottság eAmbrosia adatbázisában történő ellenőrzést követően pontozzák, ahol az érintett terméknek „regisztráltként” kell szerepelnie, mint:

 

IGP (Indicație Geografică Protejată): Védett földrajzi jelzésű termékek. Ez olyan élelmiszerekre utal, amelyeket egy adott területen vagy régióban termelnek, feldolgoznak vagy készítenek, és azoknak a földrajzi helyeknek vagy régióknak a különleges jellemzőit tükrözik, ahol az adott terméket hagyományosan előállítják.

 

DOP (Denumire de Origine Protejată): Védett eredetű elnevezésű termékek. Ezek olyan élelmiszerek, amelyek egy adott területen vagy régióban valószínűsíthetően jobb minőségűek vagy különlegesebbek, és azok az elnevezések, amelyekre a termék eredetét, feldolgozási vagy készítési módját és tulajdonságait meghatározza.

 

IG (Indicație Geografică): Földrajzi jelzés. Ezen a területen vagy régióban előállított termékekre utal, de kevésbé szigorú követelményekkel, mint az IGP vagy a DOP. Az IG-élelmiszerek esetében is tükrözi a földrajzi hely vagy régió sajátosságait, de kevésbé szigorúan szabályozza az előállítási folyamatot és azokat a tényezőket, amelyek meghatározzák a termék minőségét és tulajdonságait.

 

STG (Specialitate Tradițională Garantată): Az STG egy olyan európai minőségi védjegy, amelyet az Európai Unió biztosít egyes élelmiszerekre, amelyek hagyományos receptúrák vagy gyártási módszerek alapján készülnek. Az STG célja, hogy megvédje és népszerűsítse az Európában hagyományosan előállított élelmiszereket, és biztosítsa, hogy a fogyasztók tisztában legyenek azok eredetével és minőségével. Az STG-vel ellátott termékek bizonyos szempontból meg kell feleljenek a hagyományos előállítási kritériumoknak, és azokat egy adott terület vagy régió hagyományainak megőrzése érdekében védik.

b) Hegyvidéki termék védjeggyel ellátott termékek

 

 

c) Hagyományos termékek

Meg kell felelni a 112/904/208/2020-as rendelet előírásainak.

d) „Híres román receptek”

Azok a projektek, amelyek beruházásokat terveznek a nemzeti minőségi sémáknak megfelelően címkézett élelmiszerek előállítására (híres román receptek), pontszámot kaphatnak a kiválasztási kritériumok keretében, a 151/2021. számú rendelet/1460/2021. számú rendelet/213/2021. számú rendelet alapján.

e) Egyéb nemzeti szinten elismert rendszerek

2.2. Biotermékek

3 pont

Abban az esetben, ha a pályázó nem rendelkezik a fenti védjegyekkel, de vállalást tesz bármelyik megszerzésére, megkaphatja a pontot.

A 2.1. és 2.2. kritériumok pontszámai mindkét feltétel teljesítése esetén összeadódnak.

3.

Az egyesülés elve a szövetkezetekben, szövetkezeti társaságokban,

termelői csoportokban és szervezetekben

Max. 18 pont

3.1. Azok a termelői szövetkezetek, szövetkezeti társaságok, termelői csoportok és szervezetek, amelyek beruházási projektekre pályáznak csomagolás és a tárolás területén.

17 pont

3.2. Azok a termelői szövetkezetek, szövetkezeti társaságok, termelői csoportok és szervezetek, amelyek beruházásokat terveznek a tagjaik érdekében, és az elsődleges termelést integrálják a feldolgozási láncba.

18 pont

4.

A kérelmező agrár-élelmiszeripari tevékenységre való alkalmasságának elve

18 pont

4.1. Azon pályázók által benyújtott projektek, akiknél a támogatás és az üzleti forgalom aránya kisebb vagy egyenlő 5-tel, és a vállalkozásnak legalább 3 éves tapasztalata van az élelmiszeripar területén.

18 pont

5.

A körforgásos gazdaság elve

Max. 11 pont

5.1. A saját termelési melléktermékek/hulladékok újrahasznosítása, újrafelhasználása és/vagy átalakítása másodlagos nyersanyaggá vagy nagyobb hozzáadott értékű termékekké.

3 pont

5.2. Környezetbarát csomagolóanyagok bevezetése/bővítése/újrafelhasználása a technológiai folyamatban a saját termékek csomagolására.

4 pont

5.3. Energia előállítása és felhasználása biomassza hasznosításával (ideértve az állattenyésztési, növénytermesztési és gyümölcstermelési termékek feldolgozásából származó élelmiszerhulladékokat is).

4 pont

A projektben az 5.1., 5.2. és 5.3. kritériumok pontszámai mindhárom feltétel teljesítése esetén összeadódnak.

6.

Az alacsony környezeti hatású projektek ösztönzésének elve

Max. 18 pont

6.1. A megújuló energiaforrásokból származó energia termelésére, felhasználására és tárolására irányuló beruházások a projekt támogatható értékének legalább 5%-át kitevő arányban, a beépített kapacitás a becsült maximális saját fogyasztással korrelál, éves átlagban kifejezve.

4 pont

6.2. Az energiahatékonyságot javító beruházások.

3 pont

6.3. A csomagolás, a feldolgozás, a marketing és az irányítás terén a digitális megoldások bevezetéséhez kapcsolódó beruházások.

8 pont

6.4. Olyan kondicionáló, tároló és/vagy feldolgozó infrastruktúra létrehozásába, bővítésébe és/vagy korszerűsítésébe történő beruházás, amely a szénlábnyom csökkentése révén hozzájárul a környezeti hatás csökkentéséhez, azáltal, hogy a pályázati beruházás az alapanyag származási helyétől legfeljebb 200 km-es körzetben helyezik el.

3 pont

A projektben az 6.1., 6.2., 6.3. és 6.4. kritériumok pontszámai a feltételek teljesítése esetén összeadódnak.

ÖSSZESEN

 

100 PONT

 

Szász Andrea pályázati tanácsadó,
Székely Gazdaszervezetek Egyesülete



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!