A test összes izmára szükség van

Több nemzetközi versenyen is bizonyította tudását Erőss Dávid, aki tinédzserkorában több sportágat is kipróbált, végül az erőemelést választotta. Világ- és Európa-bajnoki résztvevő, többnyire magyarországi versenyeken indul, de Csíkszeredában is egy remek csapatot hozott össze. A sportág magyar válogatottjának kerettagja Romániában is bizonyítana.

Becsült olvasási idő: 5 perc
Tavaly a vébén és a kontinensviadalon is indult Erőss Dávid Fotó: IPF / Erőss Dávid archívuma

Erőss Dávid ötéves korában kezdett el jégkorongozni, hat évig a csíkiak egyik legkedveltebb sportját űzte, ám 11 évesen úgy döntött, nem hokizik tovább. Ezt követően több sportágat is kipróbált, majd 13 évesen egy edzőteremben találta magát. Ugyan egy térdsérülés miatt az orvosok azt tanácsolták, jobb lenne, ha nem az erőemeléssel foglalkozna, ő mégis úgy döntött, nem adja fel és autodidakta módon tovább folytatta a sportolást. Testépítőnek készült, erőemelő lett.

– Azoknak, akik ma bejönnek az edzőterembe könnyebb dolguk van, mint nekem. Ma már vannak edzők, akik e sportágat oktatják, vannak edzésprogramok, én viszont autodidakta módon, az internetről szerzett információk és videók alapján tanultam, készítettem az edzéstervet

– mondta pályafutásának kez­déséről Erőss Dávid. Először 2019 nyarán egy Farkaslakán tartott erőemelés versenyen indult, de ott csak felhúzást választotta, a guggolást és a fekvenyomást kihagyta. – Húsz indulóból a harmadik helyen zártam, ekkor 205 kilogrammot húztam ki – mesélte a csíkszeredai sportoló.

Erőss Dávid számára az első igazi nagy megmérettetés 2022 november 9-én a Budapesten tartott PWB Kupa volt, tavaly december közepén ugyancsak jelen volt a magyar fővárosban rendezett viadalon, ekkor viszont már hat csíkszeredai sportoló is vele tartott. Tavaly viszont a magyar bajnokságon a junior kategóriában, azaz a 19–23 évesek korcsoportjában a harmadik helyen zárt, így magyar válogatott kerettag lett. – A szeptemberi, Kolozsváron tartott világbajnokságon ugyan a 21. helyen zártam, de ennek a helyezésnek is nagyon örülök, mert nagyon kemény volt a mezőny, gyakorlatilag itt azt is lemérhettem, hol állok a felkészüléssel – mondta Erőss Dávid. A vébét követően sokat készült az Európa-bajnokságra, az októberi, Budapesti kontinensviadal előtt lebetegedett, ám mégis az indulás mellett döntött, és nem élte meg kudarcként azt, hogy az utolsó helyen zárt. – A körülményeket figyelembe véve annak örültem, hogy ott lehettem a versenyen, láthattam ellenfeleimet, tanulhattam tőlük, szóval egy remek tapasztalatszerzés volt számomra az Európa-bajnokság – mondta a csíkszeredai sportoló.

Hetente négy alkalommal edz napi három-négy órát, hiszen április elején tartják a magyar bajnokságot, addigra szeretne a legjobb formában lenni.

– Jelenleg 240 kg guggolásban, 147,5 kg fekvenyomásban és 282,5 kg felhúzásban a legjobb eredményem, ezt kellene a magyar bajnokságig még növelni

– mondta a 22 éves Erőss Dávid, aki pár éven belül súlycsoportjában a világ tíz legjobbja közé szeretné felküzdeni magát, ugyanakkor célja a a vb-szereplés a felnőttek között is.

– Jelenleg folyamatban van egy csíkszeredai erőemelő klub bejegyzése, amennyiben ez megtörténik, akkor csatlakozunk a román szövetséghez is. A városban egyre népszerűbb az erőemelés, egyre többen jelentkeznek edzésre, jelenleg húsz tanítványom van, de az érdeklődés meglepően nagy

– közölte Erőss Dávid.

Csíkszeredai a magyar rekorder

A tavaly december 17-én Budapesten tartott PWB Kupa egyben tehetségkutató verseny is volt a magyar sportolók számára kategóriában, és mindannyian remekül szerepeltek.
A 90 kg alattiak kategóriájában a 16 éves Ferencz Norbert (86,9 kg) a 7. lett (guggolás: 185 kg.; fekvenyomás 145 kg.; felhúzás 225 kg.) a 19 éves Bíró Előd (82,8 kg) a 10. helyen zárt (guggolás: 195 kg; fekvenyomás: 117,5 kg; felhúzás: 210 kg), a 19 éves Both Ákos (86,3 kg) a 18. helyen végzett (guggolás: 185 kg; fekvenyomás: 110 kg; felhúzás: 222,5 kg), míg a 17 éves Szász Bence (87,4 kg) a 22. helyen (guggolás: 187,5 kg; fekvenyomás: 110 kg; felhúzás: 212,5 kg) fejezte be a versenyt.
A 90 kg fölöttiek kategóriájában a 17 éves Antal Áron (105,5 kg) a 37. lett (guggolás: 170 kg; fekvenyomás: 102,5 kg; felhúzás: 182,5 kg), a 18 éves Görbe Sándor (98,6 kg) a 14. helyen zárt (guggolás: 225 kg; fekvenyomás: 120 kg; felhúzás: 230 kg).

– Csapatként a hatodik helyen zártunk, én edzőként a kilencedik lettem., gyakorlatilag Magyarország legnagyobb erőemelő-csapatai után közvetlen következtünk a ranglistán

– mondta Erőss Dávid.
A tavalyi budapesti világbajnokságon Bíró Nándor ugyan a tizedik helyen zárt korosztályában és súlycsoportjában, ám két magyar rekordot is megdöntött. A csíkszeredai sportoló összpontja 577,5 kg volt, ez is magyar rekord, ahogyan a felhúzásban elért 240 kg is, guggolásban 215, míg fekvenyomásban 122,5 kg volt a teljesítménye. Mint több más sportág Csíkszeredában, úgy az erőemelés is finanszírozási gondokkal küzd.

– Gyakorlatilag a sportolók állják az edzés és a versenyzés összes költségét, viszont reménykedünk abban, hogy sikereinket látva az erőemelésre mint sportágra felfigyelnek a potenciális támogatók