A szocializáció lenne a legfontosabb a kicsik számára
Amíg a kis- és nagyiskolások számára viszonylag egyértelmű az online oktatás menete, addig az online óvoda komoly kihívások elé állítja a gyerekeket, pedagógusokat és a szülőket egyaránt. Tímár Enikő csíkszeredai óvodapedagógus a Hargita Népének úgy nyilatkozott: semmivel sem lehet helyettesíteni a közvetlen találkozásokat, mert ebben a korban ez a legfontosabb kicsik számára. A pedagógust az online óvodai oktatás hasznáról és káráról kérdeztük.
Tímár Enikő kérdésünkre kifejtette, az óvodás gyerekeknél, leginkább a kis- és közepes csoportosoknál, a szocializálódás fontosabb, mint a tanulás. A pedagógusok az online felületeken próbálnak minél interaktívabb feladatokat összeállítani, de semmivel sem pótolható a személyes jelenlét. Az óvónő jelenleg kiscsoportot tanít, részletesen elmondta, milyen nehézségekkel néznek szembe az online óvodában.
– Vannak olyan területek, amelyeket közösségben kell fejleszteni, mint például a közösségi nevelés. Nehéz online felületen, fejleszteni a közösségben való magatartás alapszabályait, például ne csaljanak a játékban, ne vedd el a másikét, kérj bocsánatot és a többi. A csoportunk gyerekei tavaly kezdték tipegőkként, idénre lettek kiscsoportosok. Az ő generációjuk már indulástól megtapasztalta az online óvodába járást, egyszóval nem tudják, milyen egy egész tanéven át megszakítás nélkül közösségbe járni mindennap – fogalmazott az óvónő.
A szülőknek sem könnyű
Mint részletezte: az óvodások helyzete azért is kivételes, mert önállóan nem tudják még kezelni a technikai eszközöket. A szülők gyakran munka után veszik a fáradságot, hogy leüljenek a gyerekekkel. A pedagógusok által felkínált foglalkozásokat tulajdonképpen a szülők bonyolítják le.
– Fontos, hogy az ajánlott feladatok feleljenek meg a gyermekek életkori sajátosságainak, felkeltsék a gyermek figyelmét, ösztönzően hassanak rá. Többek között ezek lehetnek színezés, bábozás, mesehallgatás, mesemondás. Vannak olyan esetek is, amikor mi olvassuk fel a mesét. Egy adott nap két élő foglalkozást tartunk különböző időpontokban, hogy mindenki tudjon csatlakozni – tájékoztatott a pedagógus.
Továbbá elmondta: a rendelkezésre álló alkalmazások közül leginkább a Google Classroom nevű felület vált be, ahová a hozzájuk tartozó magyarázattal együtt mesét, verset, játékokat és kézimunkákat is feltöltenek az oktatók, az aktuális heti téma részeként. Ezenkívül egy csoportos üzenőfelületen keresztül kapnak visszajelzést a szülőktől a gyakorlatokkal kapcsolatban.
– A szülők hozzáállása, a helyzethez képest, dicsérendő. Igyekeznek aktívan részt venni, az online foglalkozásokon. A kisgyerekek többnyire érzékelik a helyzet szokatlanságát, ennek ellenére egy-egy kényszervakációs időszak után könnyedén szoknak vissza a közösségbe. Annak ellenére, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy ez az időszak produktívan teljen semmi sem pótolja, azt amikor reggel a gyerekek örömmel, öleléssel fogadják egymást, és kezdődik a játék – ismerte el az óvónő.
Hosszú távú következmények
Adorján Zsófia (szerk megj.: véletlen névazonosság a cikket jegyző munkatársunkkal) nevelési tanácsadó szerint is lényeges következményekkel járhat a jelenléti oktatás hiánya, nemcsak az óvodásoknál.
– Ha sokáig kimaradnak a közvetlen találkozások, elsősorban társas elidegenedéshez vezethet. Ennek következményeként előtörhet az agresszió, visszaesik a szociális készségek fejlődése, sok más részképességgel együtt, amik előkészítik a gyerekeket az iskolára. Nekem is két kicsi óvodás gyerekem van, és amit az online felület biztosít, nem elég a megfelelő szociális fejlődésükhöz. Ha készségfejlesztő feladatokat kapnak, csak otthon a szülővel tudja azokat megoldani, semmivel sem pótolható a csoportélmény – vélekedett a tanácsadó.
Hozzáfűzte: az iskolásoknál is a lényeges érzelmi fejlődés legtöbbször a szünetekben történik, amikor kapcsolatokat alakítanak ki, és azok által saját magukat is megismerik.
Adorján Zsófia