A szépség a részletekben rejlik

Az építészeti örökség megőrzésében rejlő lehetőségeket térképezte fel a borszéki Culturarium Egyesület szombati rendezvénye. Az Európai Örökség Napokhoz csatlakozó eseményen fotókiállítással, konferenciával és kerekasztal-beszélgetéssel helyezték középpontba a fürdővárosok építészeti örökségét, az ebben rejlő lehetőségeket és tennivalókat.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
A szépség a részletekben rejlik
Örökség. Szakmai párbeszéd és útkeresés Fotó: Boncina-Székely Szidónia

Borszék építészeti öröksége – dokumentálás, értékteremtés, párbeszéd címmel egész napos eseményt szervezett a Culturarium Egyesület az alsóborszéki kultúrházban. Szigeti Vajk István fotográfus alkotásai a fürdőváros építészeti örökségének apró részleteibe vezették be az érdeklődőket.
– Álljunk meg és tekintsünk úgy ezekre az épületekre, mint amelyeket hajdanán kétkezi munkával alkottak meg mesteremberek, és amelyek száz év távlatából is értéket közvetítenek számunkra – fogalmazott Szigeti Vajk István, a fotók készítője.
A kiállításmegnyitón Farkas Aladár helytörténész, nyugalmazott tanár elmondta: Borszék építészete több fotós számára adott szakmai kihívást, elsőként Szathmáry Pap Károly fényképész, címerfestő, nyomdász volt az, aki 1841-ben egy nyarat töltött Borszéken, annak építészeti különlegességeit lencsevégre kapva. A későbbiekben is több fotós kapott ihletett az itteni táj és építészet kapcsolatából, többek között a csíkszeredai Prisma Fotóklub, akik albumot is kiadtak az itt készült fotókból.
A Hargita Megye Tanácsa által támogatott rendezvény szervezői egy borszéki villa felújítása kapcsán gondoltak arra, hogy felhívják a figyelmet az épített örökség apró részleteinek szépségeire és elindítsanak egy párbeszédet szakemberekkel ennek dokumentálása, megmentése érdekében.

Boncina-Székely Szidónia


– Egyesületünk egyik tagja alvállalkozóként vett részt a nemrég felújított Emil villa faragott díszeinek restaurálásában. Mivel sok helyen egy-egy felújítás kapcsán nem kerülnek vissza az épületek díszítőelemei, arra gondoltunk, felhívjuk a lakók és a turisták figyelmét ezekre az apró, ám annál fontosabb részletekre, amelyek meghatározzák fürdővárosunk sajátos jellegét – fogalmazott Fazakas Emese, a Culturarium Egyesület vezetője. Hozzátette: a projekt részeként egy weboldal is készült, ahol a kiállításon nem szereplő fotók is megtekinthetők, ezt a továbbiakban bővíteni szeretnék.
A fotókiállítást követően az örökségvédelem témakörében kezdődött konferencia, ahol a meghívottak – a Herculane Projekt, a Studio Govora, a Larix Stúdió, a Positive Transylvania Egyesület és a Transilvania Labs képviselői, illetve Ana Chiricuță, a Nemzeti Örökségvédelmi Intézet képviselője beszéltek saját projektjeikről.
A bemutatók során elhangzott: az olténiai Govora és a Krassó-Szörény megyei Herkulesfürdő a borszékihez hasonló karakterrel és történelmi kontextussal rendelkezik, ahol a használaton kívüli romos épületek értékeinek beazonosítása, népszerűsítése zajlik. Az építészeti stúdiók igyekeznek bevonni a helyi lakosságot is az értékmentésbe, a hatóságokkal együttműködve országos és nemzetközi pénzügyi alapokat keresve e kultúrtájak megmentésére.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!