Ölvedinek nem jött be a híd-szerep

Míg megválasztásakor a teljes önkormányzat bizalmát élvezte Ölvedi Zsolt székelyudvarhelyi alpolgármester, ez alaposan megváltozott másfél év után: a jelenlegi, 17 tagúra fogyatkozott testület több mint fele megvonta a bizalmat tőle. Frakciója szerint nem végezte a munkáját, ezért ahogy annak idején kijelölték, most visszahívni is jogukban áll.

Asztalos Ágnes
Ölvedinek nem jött be a híd-szerep
A polgármester és a tanács között… Elfogy a levegő? Fotó: Hodgyai István

Múlt kedden iktatta a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal a Bindea Dániel, az EMSZ képviselője által benyújtott határozattervezetet, amelyben Ölvedi Zsolt alpolgármester visszahívását kezdeményezi, nyolc, Szabad Emberek Pártja (POL) képviselővel együtt. Ölvedit a POL jelölte alpolgármesternek 2022 nyarán.

Gálfi szerint õ a célpont

Gálfi Árpád saját személye elleni támadásnak gondolja a kezdeményezést. Már a múlt csütörtöki testületi ülésen elmondta, majd elõre megírt beszédét Facebook-oldalán is megosztotta, hogy a POL képviselői már másodszor akarják őt alpolgármester nélkül hagyni, és mindezt csak azért, mert – mint fogalmazott – „Ölvedi nem elég konfrontatív, nem elég gyűlölködő, nem szidja úton-útfélen a polgármestert. Mert nem vitát és cirkuszt, hanem partneri együttműködést hozott a városházára”. Szerinte éppen ez az, ami nem tetszik az alpolgármestert delegáló politikai alakulatnak. Egy későbbi, hosszabb bejegyzésében a székelyudvarhelyi városvezető kijelenti, hogy az egész önkormányzatnak legfőbb szándéka keresztbe tenni neki. Szerinte már a legutóbb megnyert választások után kiderült, hogy a POL azt várja tőle, ne induljon a 2024-es választásokon. „Ezt próbálták kikényszeríteni előbb a frakció lemondásával fenyegetőzve, majd az alpolgármester, Pálfi Kinga és a városmenedzser, Albert Sándor lemondásával. Eszközök nélkül próbáltak hagyni, hiszen az volt az érdekük, hogy akár a város kárára is, de sikertelen legyen a polgármester munkája, mert így teljesülhet az elvárásuk: az, hogy ne induljak újabb tisztségért” – fejtegeti Gálfi a közösségi oldalán. Úgy vélekedik, hogy ebbe a „sorba” illeszkedik Ölvedi lemondatási kísérlete is, mert – mint írja – az alpolgármesternek is feltételül szabták, mindig tartsa szem előtt, hogy a POL-frakció nem támogatja a Gálfi Árpád 2024-es indulását.

Hivatali visszaélés?

Mint a közgyűlésről szóló tudósításunkban megírtuk, Godra Zsolt, a POL frakcióvezetője a tanácsülésen azt mondta, hogy azért kell leváltani az alpolgármestert, mert gyakorlatilag értékelhetetlen a tevékenysége.

A kezdeményezést benyújtó Bindeát egyik bejegyzésében párt nélküli úrnak nevezi Gálfi Árpád, és megvádolja, hogy a háttérben valaki másnak dolgozik. Bindea ugyanis a Magyar Polgári Párt (MPP) színeiben egyetlenként jutott be az önkormányzati testületbe, és az MPP, illetve az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) fuzionálása óta az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) képviselőjeként tevékenykedik. Érdeklődésünkre először is aláhúzta, hogy nem egyéni kezdeményezésről van szó (itt az EMSZ udvarhelyszéki szervezete által kiadott közleményre utal, amelyben ezzel vádolják), egyszerű „logisztikai” oka volt annak, hogy ő iktatta az Ölvedi Zsolttal kapcsolatos határozattervezetet, mert neki volt a legegyszerűbb belépni a polgármesteri hivatalhoz – ezt később Péter Balázs, a POL képviselője is megerősítette. Azt is elmondta, hogy a lépésről egyeztetett az EMSZ helyi szervezetének vezetőjével, Nagy Hunorral, de amit benyújtottak, az vele együtt kilenc tanácsos közös véleménye, állásfoglalása az alpolgármester tevékenysége kapcsán.

– Határozottan kifogásoljuk, és ez a legnagyobb problémánk, hogy Ölvedi is aláírta (a polgármester mellett) azt a körlevelet, amelyben megtiltották a városi intézmények vezetőinek, hogy adatokat szolgáltassanak a készülő költségvetés-tervezetről az önkormányzati képviselőknek. Véleményünk szerint ez hivatali visszaélésnek minősül. A készülő költségvetésről mai napig nem kaptunk semmiféle tájékoztatást, adatok hiányában nem tudunk megfeleleően felkészülni a tervezet vitájára, és ez megengedhetetlen. Lehet, hogy Ölvedit belerángatták a levél aláírásába, de mi ezt nem fogadhatjuk el – fejtette ki Bindea Dániel.

Inkább ne legyen alpolgi

Az EMSZ képviselője emlékeztetett, hogy 2022 nyarán a teljes önkormányzati testület bizalmat szavazott a POL jelöltjének, Ölvedinek, ehhez képest most saját párttársai is elhatárolódnak tőle.

– Elment a bizalom. Ő kellett volna legyen a híd a városvezetés és a tanácsosi testület között – tette hozzá.

A kezdeményezést nem vonja vissza Bindea, egyébként – mint mondta – nem is tehetné, mert nem egyedül áll mögötte. Megjegyezte még, hogy nem menesztésről van szó, hanem szavazást kérnek az önkormányzati testülettől, hogy maradjon vagy ne maradjon az alpolgármester.

– A benyújtott határozattervezet Ölvedi Zsolt visszahívásáról szól – jelentette ki a POL frakcióvezető-helyettese, Péter Balázs. – Annak idején mi jelöltük őt erre a tisztségre. Még nem gondolkodtunk azon, hogy mi legyen azután, ha leszavazza a testület, de egy dolog biztos: Ölvedi nem képviselte a frakciót, nem végezte a munkáját, nem tartotta be az egyezségeket. A frakcióüléseken kérdéseink jelentős részére nem tudott válaszolni, tájékozatlan volt. Nincs itt semmi összeesküvés, eddig a pillanatig még szó sincs arról, hogy ki legyen helyette. Inkább ne legyen alpolgármestere a városnak, mint hogy valaki anélkül vegye fel a nagy fizetést, hogy nem végzi a munkáját – közölte kérdésünkre.

Elbeszélnek egymás mellett?

Megkerestük Ölvedi Zsolt alpolgármestert is, aki bevallotta, hogy sokat gondolkodott a napokban a történteken, és rá kellett jönnie, hogy míg ő a város érdekeiért vállalta el a tisztséget, addig frakciója azt várta, hogy az érdekeiket képviselje. Példaként a tavalyi évben sok vitát kiváltott sportpályázatok ügyét hozta fel, ahol Godra Zsolték szerint nem a POL elképzelései érvényesültek. Annak a bizonyos körlevélnek az aláírásával kapcsolatosan nincs bűntudata, mert elmondása szerint nem az adatok kiszivárogtatását tiltották meg, hanem a más, külső helyszíneken (például RMDSZ-iroda, POL-tagok munkahelye) folytatott tárgyalásokat. – Én az elején megpróbáltam segíteni a POL elképzeléseit, projektjeit, de az utóbbi öt-hat hónapban már meg sem hívtak a frakcióülésekre. Azt látom, hogy Gálfi Árpádot állandóan azzal támadják, hogy senkivel nem tud együtt dolgozni, és amikor akad egy ember, aki képes együttműködni vele, akkor azt le akarják váltani – jegyezte meg.

Információink szerint az Ölvedi visszahívását célzó határozattervezetet a februári ülésen tűzhetik napirendre.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!