A „pásztoroknak” segítettek

Egészségügyben dolgozóknak szervezett leki napot a gyergyószentmiklósi Szent István Plébánia. Megelőzni, kezelni a kiégést – ez volt a cél, hogy az orvosok, ápolók minél tovább támaszai lehessenek a hozzájuk forduló betegeknek.

Barabás-Pál Hajnalka
Becsült olvasási idő: 3 perc
A „pásztoroknak” segítettek
Egészségügyben dolgozóknak segítettek, hogy megelőzzék a kiégést. Fotó: Barabás-Pál Hajnalka

Az egészségügyben dolgozók rekreációs napját az empátia és a kiégés kérdéskörei köré építették az előadók, dr. Homa Ildikó klinikai pszichológus és pszichoterapeuta, valamint dr. Lőrinczi Károly plébános-pszichológus. Negyvennél is több, Gyergyóban tevékenykedő orvos és ápoló jelentkezett az eseményre.

Sokszor felvetődik papi körökben, hogy Ki vigyáz a pásztorra? Ugyanis a papok az emberek lelki egészségére vigyáznak, és ebben a szolgálatban gyakran elfáradnak, kiégnek. Ez halmozottan igaz az orvosokra is. Nemegyszer tapasztaltam, hogy a pályának lelkesen nekiinduló orvos  egy idő után elfásult, mert a munka, amit ők végeznek, hatalmas kiégésveszéllyel jár. Ezért már régóta terveztük, hogy szervezünk számukra egy ilyen alkalmat. Hiszen ha kiégtek, akkor is van újrakezdési lehetőség – mutatott rá a Szent István-templom plébánosa, Keresztes Zoltán.

Ablak önmagam felé, ez a címe a tevékenységnek, mert azt gondolom, hogy az önmagamra reflektálás a legfontosabb bármely tevékenységben. Mert ha önmagammal nem tudok kapcsolatot teremteni, akkor Istennel se, más emberekkel se tudok. Ha valakit a kiégés veszélye fenyeget, másokat már nem tekint embernek, csak egy tárgynak, melyet használni tud. Jaj annak, akire így tekintenek – mondta  lapunknak dr. Lőrinczi Károly dicsőszentmártoni plébános, pszichológus.

A szombati lelki nap nagy érdeklődésre tartott számot a helyi egészségügyben dolgozók körében, nyitottnak mutatkoztak iránta.

Talán azt lehetne mondani, hogy emberekkel dolgozni nehéz feladat. Betegekkel, szenvedőkkel még inkább megpróbáltatás az elvárt szinten való folyamatos teljesítés. Ezek a tényezők az ágazat speciális nehézségeivel társulva kiégéshez, apátiához, érdektelenséghez vezetnek vagy vezethetnek. Ezért örültünk Keresztes Zoltán plébános és mentálhigiénés szakember kezdeményezésének és Jánossi Imre segítségének, mely során kis csapatunkban tudatosult, hogy ezzel a problémával foglalkozni kell, akár az előadások és csoportos megbeszélések során felvázolt formában, akár más metódussal. De mindenképp tennünk kell, hogy a segítségünkre szorulók ne szembesüljenek akár a kiégés, akár az erdektelenség, akár más, megelőzhető negatív hatással – részletezte Fülöp Enikő, a gyergyószentmiklósi kórház menedzsere, aki maga is jelen volt a lelkinapon.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!