A közép-ázsiai juhászkutya
A hatalmas, erős testfelépítésű közép-ázsiai juhászkutyát nemcsak bátorsága, harci ereje és erős védelmező ösztöne jellemzi, hanem nyugodt természete is. Ezt a fajtát tenyészti Leopold László is a gyergyószentmiklósi Farkashajsza kennelben.
A közép-ázsiai juhászkutya az egyik legősibb kutyafajta a világon. Eredetileg pásztorkutyának tenyésztették ki, hogy a marhacsordákat és nyájakat megvédjék a támadásoktól. Ez a szerepük mára sem változott, az egyik
legkedveltebb juhászkutyának tekinthető, hiszen családtagként, gyerekek mellett is megállja a helyét.
– Régebb is, amikor egy gyerek született, a közép-ázsiait bevitték a jurtába, a gyerek mellé fektették, hogy
testhőmérsékletével melegen tartsa a gyereket. Nálunk a gyerekek úgy tanultak járni, hogy nekitámaszkodtak egy kutyának. Ennyire jó jellemzői vannak egy olyan kutyának, aki harcos, hatalmas a testfelépítése, és mégis ennyire megbízható – avatott be Leopold László.
Eredeti környezetében, elképesztő szelekciós folyamat során tudta megtartani ősi tulajdonságait, mindezt addig, amíg nem kezdődött el a fajta modern tenyésztése. Mivel a közép-ázsiai, mint fajta, nagy kiterjedésű területről származik, érthető, hogy térségenként változhat a típusa, mérete és pontos szerepköre. A Kazah Köztársaságtól Kirgizisztánon, Tádzsikisztánon, Üzbegisztánon, Afganisztánon, Türkmenisztánon és Mongólián át egészen az Urálig és Szibériáig terjed a fajta származási helye.
– A földrajzi különbségek miatt a különböző területeken más és más típusú kutyák fejlődtek ki. A hegyi
kutyák erősebbek, nagyobbak voltak, mások atlétikusabbak, de alacsonyabbak. Minden szükséges tulajdonságot maga az élet és a ragadozók szelektáltak. Mindegyikük közép-ázsiai juhászkutya, mégis más kinézettel, felépítéssel, szőrrel, színnel, jellemmel. A legtisztább fajtának a türkmen alabayt mondják, mivel olyan volt ott a földrajzi fekvés, hogy semmi esélyük nem volt más kutyákkal keveredniük – tudtuk meg a tenyésztőtől.
A kennel története
Leopold László már több mint húsz éve foglalkozik közép-ázsiai kutyákkal, így volt ideje tapasztalatot gyűjteni velük kapcsolatban.
– Mindig is volt kötődésem a pásztorkutyákhoz, mert édesapám juhászkodott. Sok ideig nem is tudtam a fajta létezéséről, de ahogyan mondani szokták, szerelem volt első látásra. A pillanat leírhatatlan, amikor látsz egy nagy pásztorkutyát, rövid szőrrel, ahogyan a testén kirajzolódik jól láthatóan minden izom, az a magatartás, ami belőle sugárzik, az a büszkeség – vélekedett a tenyésztő a fajtát illetően.
László három kutyával kezdte a tenyészetet, mára pedig már harmincnál több felnőtt közép-ázsiai és néhány kölyök él a kennelben. Elmondása szerint ezek a kutyák olyanok kell hogy legyenek, mint a három az egyben instant kávé: épek és egészségesek, mind belsőleg, mind külsőleg, tudják elvégezni azt a munkát, amiért eredetileg ki voltak tenyésztve, és a fajtának maradjon meg a jellege.
A fajta jellemzői
A közép-ázsiai kutyák akkor érzik teljesnek magukat, ha elvégezhetik azt a feladatot, amire eredetileg ki voltak tenyésztve. Erős, harcias, mégis nyugodt temperamentumú kutya, melynek magatartása nagyon gyorsan változik abban az esetben, ha a család tagjai veszélybe kerülnek. Nagyon bátor, magabiztos állat, és erős védelmező ösztöne van.
– Sokszor hallunk olyan dolgokat, hogy a kutya kiakad és agresszíven viselkedik. Az esetek nagyon kevés részében lehet a kutyákat hibáztatni. Ezt a fajtát nem lehet egy pár négyzetméteres kennelben tartani, vagy egy másfél méter hosszú lánc végén. Ilyen esetben a kutya saját magát őrületbe kergeti, ahogyan ez nem lenne másképp a bezárt emberekkel sem. Nem lehet tudni, hogy mi lesz a végeredmény – mondta el Leopold László. Hozzátette: egy kiskutya olyan, mint egy fehér papír, azt rajzolsz rá, amit szeretnél, tehát sok múlik a nevelésen is. Egy igazi pásztorkutya családtag is kell legyen, ez a fajta emberbarát, de ezzel egy időben – jó értelemben – kemény kézzel kell vele bánni, mert erős karakterű kutya.
Célok és eredmények
A Farkashajsza kennel kutyái számos eredményt tudhatnak magukénak. Nyertek már világbajnoki címet, Európa-kiállításon második helyet, illetve még sok más versenyről sikeresen tértek haza. László szerint a kiállításokon már igazából a küllemet nézik, egy díjnyertes kutya még nem biztos, hogy megállja a helyét a fajta jellemzőinek tekintetében.
– Van kutya, amelyik erre születik, és úgy viselkedik, akár egy manöken. Nekem is került ki egy alomból egy testvérpár. Az egyiken látszott, hogy visszahúzódóbb, a másik pedig akaratosabb. Ahogyan régebb az embereknél is volt, a gyenge fiút elküldték tanulni, az erőset az eke mellé. Én is így voltam: az erős temperamentumú kutyát a legelőre küldtem, a testvérével pedig kiállításokra mentem. Amikor sétált a ringben, a járásán is látszott, hogy ez a kutya erre született. Ő volt az, akivel világbajnokságot nyertünk – mondta a tenyésztő.
Elmondása szerint régebb ő is hajszolta a címeket, de mára már változott az értékrendje. Most már abban látja az eredményt, ha egészséges kutyákat tud tenyészteni, hogy el tudják végezni azt a feladatot, amire ki voltak tenyésztve, illetve hogy a jövendőbeli gazdák elégedettek legyenek velük.
Sokaknak ideális választás
Juhtenyésztők, marhatenyésztők és -tartók számára, akik távoli, elszigetelt vidékeken élnek, ez a juhászkutya továbbra is az egyik legjobb választás lehet. Olyan emberek számára is szóba jöhet a közép-ázsiai juhász, akik egy jó őrkutyára vágynak, és a várostól távolabb, nagy területű telekkel rendelkeznek. Mivel a fajta hajlamos a domináns fellépésre, olyan gazdára van szüksége, aki meghúzza a határokat, és kellő empátiával rávezeti arra, hogy bízzon az emberekben, és hallgasson rájuk.
– A vásárlókhoz az első kérdésem az, hogy miért és minek kell ez a kutya. Mindig beszélgetünk előtte, és már kialakult bennem egy készség, látom, hogy ideális-e valakinek ez a fajta kutya, vagy sem – jegyezte meg.
Szilágyi Dalma-Orsolya