Hirdetés

A gyenge teljesítmény mögött

Az előző évekkel összehasonlítva idén volt a legalacsonyabb a sikeresen érettségizők száma Hargita megyben. Mint kiderült, a gyenge eredmények okaként túlnyomórészt a világjárványt nevezik meg, de a korai munkavállalás és a fluktuáció is hatással van a tanulók eredményeire.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 8 perc
A gyenge teljesítmény mögött
Érettségi nélkül többet keresni, mint egy iskolaigazgató. Jó irány? Fotó: Archív

Fokozatosan csökkent a sikeresen érettségizők aránya az elmúlt években Hargita megyében. Míg tavaly a vizsgázók 63,8%-ának volt ötösnél nagyobb az érettségin szerzett jegyeinek átlaga, az idén az óvások után is ez az arány 62%-ra csökkent. Iskolákat, iskolaigazgatókat kerestünk fel, hogy a fokozatosan romló eredményekről és a sikert vagy kudarcot befolyásoló tényezőkről kérdezzük. Mint kiderült, legnehezebb helyzetben a vidéki iskolák vannak: egyrészt az eredményesebb tanulóik többsége máshová iratkozik középiskolába, másrészt az érettségire jelentkezők lemorzsolódása is nagyobb, mint a városi iskolákban.

Öten vállalták a megmérettetést

Három Hargita megyei tanintézetben nem volt egyetlen sikeresen érettségiző diák sem az idén. Köztük van a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Líceum is. Kiss József igazgató megkeresésünkre elmondta, intézményükben esti tagozatos diákok végeztek a líceumi osztályban, és csupán öt diák jelentkezett összesen, hogy megméretteti magát az érettségin. Közülük négyen az idén fejezték be a tizenharmadik osztályt, egy vizsgázó pedig még 2014-ben végezte el az iskolát. 
– Ezek a diákok tizenegyedikig szakiskolában tanultak, és miután azt befejezték, akkor iratkoznak be az esti tagozatra középiskolai osztályba. Munka mellett járnak iskolába, így érettségire felkészülni elég nehéz. A legtöbbjüknek nem is célja az érettségi diploma megszerzése, csupán az, hogy befejezzék a tizenkét, esetükben a tizenhárom osztályt, és erről legyen diplomájuk, valamint megszerezzék a szakvizsgát és a technikusi oklevelet – ismertette az igazgató. Mint mondta, idén az intézményükben két szakiskolai osztály és egy esti tagozatos középiskolai osztály végzett, az osztályok létszáma 19, 22 fő között mozgott.

Van, aki külföldre készül dolgozni

– Az idén végzett középiskolai osztály négy évvel ezelőtt 20 fővel indult, ebből 17-en jelentkeztek idén érettségire, illetve további 7 személy az előző évekből – tájékoztatott lapunk megkeresésére Tófalvi Rozália a Korondi Szakközépiskola igazgatója. Az intézmény vezetője szerint bár van rá példa, nem jellemző, hogy a szakosztályt végzettek visszairatkoznak továbbtanulni, annak érdekében, hogy érettségizhessenek – Idén erre nem is lenne lehetőség, mivel nem lesz tizenegyedik osztály, viszont tudok már most olyan diákról, aki szakiskolába iratkozott, de tervezi, hogy át fog iratkozni középiskolába – fejtette ki Tófalvi. Az igazgató szerint több gyereknél már a beiratkozáskor borítékolható, hogy sikerül-e vagy sem majd az érettségije. – Nagyon jók a nyolcadikosok eredményei, de itt csak az a diák tanul tovább, aki biztosan nem akar egyetemre menni, vagy ha igen, kizárólag az itt oktatott szakirányra, de van, aki egyből külföldre készül dolgozni – foglalta össze, hozzátéve, hogy bár van olyan diák, akinek a háttere nem teszi lehetővé, hogy más településen végezze el a középiskolát, de nem meghatározó jellegű.

Inkább munkát vállalnak itthon

– Az idei év után csak szakosztály fog indulni Borszéken, ilyen eredményekkel nem lehet középiskolai osztályt indítani, és a létszám is nagyon kevés – nyilatkozta lapunknak Ferenczy József, a borszéki Zimmethausen Műszaki Iskola igazgatója. – A tanév végén mindig azt tapasztaljuk, hogy a jó tanulók máshová mennek középiskolába, azok az intézmények majd négy év múltán dicsekedhetnek, hogy milyen jól ment az érettségi – panaszolta el az igazgató. Elmondása szerint a vezetőség a tanárokkal együtt igyekezett mindent megtenni azért, hogy sikeres érettségi eredményekkel zárják az évet, de a diákoknak más jelentette a prioritást.
– Csatlakoztunk a ROSE-programhoz (Romania Secon­dary Education Project – isko­la­felzárkóztató európai uniós kezdeményezés), több tanár sem sztrájkolt, akik az érettségire készítették fel a diákokat, felvettük a kapcsolatot a szülőkkel, de a diákoknak a munkahelyük sokkal fontosabb volt – fejtette ki. Az igazgató szerint a legtöbb IX-XII.-es diák nyári munkát vállal, aki meg teheti munkakönyves állást is elfogad, még az érettségi letétele előtt. – Van olyan frissen végzett diákom, aki érettségi nélkül már most többet keres itthon, mint én, ezt a tényezőt érdemes figyelembe venni – jegyezte meg, hozzátéve, hogy folyamatosan keresik fel a helyi vállalkozók, hogy igazgatóként küldjön egy diákot dolgozni. A 2019-es beiratkozási terv szerint 28 fő lett volna a maximális osztálylétszám a borszéki Zimmethausen Műszaki Iskolában, ám ebből csak tíz hely telt be. A frissen végzettek közül négyen iratkoztak érettségire.

Vidéki a diákok többsége

Az idei érettségi eredmények legnagyobb meglepetését a Palló Imre Művészeti Líceum okozta, ahol az óvás után 44,07%-os volt a sikerességi arány. Mint az érettségi eredményeket listázó táblázatból kiderült, az érettségire idén 64 diák jelentkezett, közülük 54-en idén végeztek, 26 diák vizsgázott sikeresen, 5 pedig nem jelent meg. Lapunk a váratlan eredményekről Gergely Gábor Zoltán iskolaigazgatót kereste meg, ám ő nem szeretett volna semmit az eredményekhez hozzáfűzni. Gergelyt az osztályok összetételéről is megkérdeztük, az igazgató elmondta, hogy az idén végzett diákok többsége vidéki származású, vagy bentlakó, ez 54 diákból 33-at jelent, viszont arra a kérdésünkre, hogy ez összefüggésben áll-e az eredményekkel már vonakodott válaszolni. Gergely szerint több tényező mellett a világjárvány is nagyban befolyásolta a diákok teljesítményét és az eredményeket.
Érettségi eredmények szem­pontjából immár két éve végez a Hargita Megyei lista élén a Benedek Elek Pedagógiai Líceum. Az iskola és a tanulók sikerességéről Székely Gyula igazgatót kérdeztük, aki elmondta, hogy az eredményességük az odaadáson és a kitartó munkán alapszik. Az igazgató szerint bár a világjárvány nekik is nagy nehézségeket okozott, sikerült olyan módszereket alkalmazniuk, amelyekkel sikerült a kritikus időszakon eredményesen átlendülni. 

Tudósított: Hadnagy Éva, Pál Emil



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!