A gazdaság és a turizmus fellendülését segítheti

Konzultációra bocsátották a Csomád–Bálványos Közösségi Fejlesztési Társulás mestertervét. A készíttetők célja olyan fejlesztési stratégia és mesterterv kidolgozása, amely összesíti azokat az elképzeléseket, terveket, amelyek hozzájárulnak a térség fejlesztéséhez – hangzott el a megyeházán tartott hétfő délelőtti sajtótájékoztatón.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 3 perc
A gazdaság és a turizmus fellendülését segítheti
Sajtótájékoztató a mesterterv tudnivalóiról. Számítanak a lakosság véleményére Fotó: László F. Csaba

A Csomád–Bálványos Közösségi Fejlesztési Társulást (ADI) Hargita és Kovászna megye tanácsa, valamint Csíkkozmás, Tusnád és Tusnádfürdő önkormányzata alkotja. E települések területeire készül az a mesterterv, amely számos szempontból kedvezően hat a térség gazdaságára és turizmusára.
A mesterterv részeként igyekeznek összesíteni azokat az engedélyezhető, megvalósítható, a természetben kárt nem tevő beruházásokat és fejlesztéseket, amelyek az elkövetkező tíz évben megvalósulnak – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a sajtótájékoztatón. Hozzátette: a készülő dokumentum irányadó a fejlesztések tekintetében, amihez akár a kisvállalkozók is tudnak társulni.

László F. Csaba
– A mesterterv készítésekor figyelembe vették a klímaváltozást, a demográfiai kihívásokat – amely Alcsíkon a mélyszegénység tekintetében különös helyzetet teremt –, a gazdaságfejlesztési, a kulturális, az identitással és a biodiverzitással kapcsolatos szempontokat is – mondta a megyeelnök.

Szántó László, Csíkkozmás polgármestere kiemelte: Csíkkozmás az egyik legérdekeltebb község a mesterterv megvalósításában, mert területileg a csíklázárfalvi közbirtokosság tulajdonában van a Szent Anna-tó és Mohos-tőzegláp, amelyek jelentős turisztikai potenciállal bírnak. Rámutatott: a dokumentáció elkészítése után korszerűsíthetik a Lázárfalváról a Szent Anna-tóhoz vezető 13B jelzésű utat is, amely szintén hozzájárulna a turizmus fellendítéséhez. 
– Gazdasági fejlesztés szempontjából ez kitörési lehetőség lenne a községünk számára. Nagyon sok látnivaló, természeti érték van a községünkben, sajnos tényleg nem tudjuk igazán megmutatni értékeinket, mert hiányoznak bizonyos fejlesztések, és a vállalkozók sem tudják kihasználni a lehetőségeket úgy, ahogy szeretnék. Ezért is fontos ennek a tervnek az elkészítése – mondta Szántó László, Csíkkozmás polgármestere.

A mesterterv készítője, a Planificatio Kft. vezetője rámutatott: a mesterterv abban különbözik a fejlesztési tervektől, hogy konkrét feladatokat fogalmaz meg, például egy útvonalterv elkészítésében melyek a szükséges lépések, kik a felelősök, kik készítik el, körülbelül mennyibe kerül. Hozzátette: a felsoroltak nagyjából mellékletek formájában szoktak megjelenni a fejlesztési tervekben.

– Ami még nagyon fontos ebben a mestertervben, az, hogy igyekeztünk arra koncentrálni, ami nem olyan probléma, amit már harminc éve mind mondunk, és még nem oldódott meg, hanem próbáltuk azonosítani azokat a kitörési lehetőségeket biztosító témaköröket, amelyek rövid távon gazdasági hatásúak, a térségnek a fejlődéséhez hozzá tudnak járulni – mondta Csák László. Hozzátette: hogy milyen projektek, helyszínek, témák kapjanak helyet a dokumentumban, arra vonatkozóan online konzultációt indítottak. Rámutatott: az elmúlt egy hónapban kevesen válaszoltak a kérdésekre, így a következő két hétben még várják a javaslatokat.

Jánó Előd, a Csomád–Bálványos ADI igazgatója arról beszélt, hogy a mesterterv a társulás, az önkormányzatok és a privát szféra elképzelései szerint készül, ezért továbbra is számítanak a lakosság véleményére.

A mesterterv a hargitamegye.ro és a csomad-balvanyos.ro oldalon érhető el. A dokumentum végleges változata várhatóan év végéig elkészül.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!