Ronaldo nélkül (portu)gáláztak

A katari labdarúgó-világbajnokság utolsó nyolcaddöntőjében Portugália nagyon simán jutott a nyolc közé, miután 6-1-re kiütötte a svájci csapatot. Ezúttal nem az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo volt a portugálok hőse, hanem a helyette lehetőséget kapó Goncalo Ramos, aki mesterhármassal vette ki a részét a sikerből.

Szász Csaba
Becsült olvasási idő: 4 perc
Új sztár érkezett Katarba, mesterhármassal köszönt be Fotó: fifa.com

Merész húzással kezdett Svájc ellen Fernando Santos, a portugálok 68 éves kapitánya a kispadra ültette C. Ronaldót, helyette a 21 éves suhancot, Gonçalo Ramost küldte a pályára, és a kezdőbe nevezte a 39 éves Pepét is.
Hogy mennyire volt jó döntés, az nagyon hamar beigazolódott, hisz mindketten gólt rúgtak. A fiatal Benfica-csatár a 17. percben éles szögből ballal úgy meglepte Sommert, hogy a svájciak rutinos kapusa mozdulni sem tudott rá (1–0). Aztán jött Pepe, aki befejelte Portugália második gólját, ezzel ő lett a valaha volt legidősebb játékos, aki gólt szerzett a vb kieséses szakaszában, 39 évesen és 283 naposan.
A fordulás után Ramos gondoskodott arról, hogy ne unatkozzunk, megszerezte a második gólját, aztán amikor Guerreiro is betalált, már kiütésről beszélhettünk, és úgy tűnt, hogy Svájc hatalmas pofonba szalad bele. Igaz, ezen némileg enyhített Akanji szépítése, a Manchester City védője egy szöglet után talált be.
Azonban a svájci remények nem sokáig éltek, a Ronaldo helyére beállított Gonçalo Ramos gyorsan rúgott még egy gólt, így mesterhármast ért el, az elsőt a vb-n. Portugália már öt gólnál járt, és még volt húsz perc!
Svájcnak azonban szerencséje volt, a portugálok már nem törték össze magukat, elkezdtek cserélni, beállt Ronaldo is, aki persze nagyon szeretett volna gólt rúgni, próbálták is kiszolgálni, de az igazi motiváció már hiányzott a csapatból. Csakhogy a legvégén beállt Rafael Leão mindenáron szerette volna megmutatni magát, egy gyönyörű góllal tett pontot a svájciak szenvedésének a végére (6–1).
Portugália tehát kíméletlen volt, erőt demonstrált a világnak, na meg Marokkónak, amely a negyeddöntőben vár rá. Azt is láthattuk, hogy Ronaldo nélkül sokszínűbb lett a portugál csapat, így Fernando Santos szövetségi kapitánynak fel van adva a lecke, hogy mihez kezdjen Marokkó ellen csapata legnagyobb sztárjával.

Foci-vb, nyolcaddöntő
Portugália – Svájc 6–1 (2–0).
Gól: Gonçalo Ramos (17., 50., 67.), Pepe (33.), Guerreiro (55.), Leao (92.); ill. Akanji (58.).