Hirdetés

Mosogatni menő

Máthé-Háromszéki Eszter
Becsült olvasási idő: 2 perc

A címből azt sejtheti a kedves olvasó, hogy szeretek mosogatni. Pedig nem, bár tény, hogy a technológia fejlődése – a minden zsiradékot és odaégett ételmaradékot egyetlen cseppjükkel eltüntető, de a kezünk bőrét közben mégis ápoló mosogatószerek, a poharakat cseppmentesen csillogóvá varázsoló mosogatógép, a NASA mérnökeinek fejlesztéseit és sok ezer háziasszony tapasztalatát ötvözve megalkotott tapadásmentes serpenyők, és a vezeték nélküli fülhallgató, amelyen podcastokat hallgathatunk a monoton házimunka közben – kétségkívül javít az élményen és a megítélésén. Szükséges rossz, gondolhatjuk a házimunkáról, és miközben az edényeket sikáljuk, valószínűleg hamarabb jut eszünkbe, hogy milyen jó lesz reggel arra ébredni, hogy tiszta a kedvenc kávésböngrénk, és lesz mibe csomagolni a gyerekek tízóraiját, mint az, hogy épp a Föld megmentéséért tettünk egy aprócska lépést. Holott éppen ez történt (főleg, ha eltekintünk a lefolyón át távozó zsíros, vegyszeres víztől, és reméljük, hogy a víztisztító állomás baktériumai megbirkóznak vele, mielőtt visszaömlik folyóinkba), hozzájárultunk a hulladék csökkentéséhez – hiszen gyakran nemcsak az edényeket, hanem az újrahasznosítható csomagolóanyagokat is ki kell öblíteni –, és egyáltalán nem mindegy, hogy egy babatalpnyi vagy egy jeti méretű az ökológiai lábnyomunk.
Legutóbbi ülésén Hargita Megye Tanácsa is az mellett kötelezte el magát, hogy minimalizálják az intézményben keletkező hulladék mennyiségét. Ennek jegyében ezentúl kizárólag üvegből, porcelánból, kerámiából, inoxból készült poharakat, csészéket, evőeszközöket fognak használni, igyekeznek kizárni az eldobható csomagolású termékeket, és ezzel a feltétellel adják bérbe az intézmény tulajdonában levő termeket, felületeket is – olvasom a megyeelnök bejegyzésében. De lapunk hasábjain számos más, a környezetvédelemre és a hulladék mennyiségének csökkentésére vonatkozó kezdeményezésről olvashattak: műanyag palackokért cserébe buszjegyet kaphattak nemrég a megyeszékhely lakói, több település is csatlakozott a Let’s Do It, Romania! kezdeményezéshez, elektromoshulladék-gyűjtést szerveztek Korondon, üveggyűjtést az Eco-Csík Kft., okos hulladékgyűjtő konténerekre és hulladékudvar építésére pályáznak a megye városai – mind olyan kezdeményezések, amelyek azt hivatottak megelőzni, hogy a szemét a folyókba, a mezőkre, az útszéli árkokba kerüljön.
Kezdeményezésből nincs hiány, és ha az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatait vesszük alapul még vállveregetés is jár nekünk, hiszen e szerint Románia volt a legkevesebb települési hulladékot termelő ország, 287 kg-os egy főre eső hulladéktermeléssel, miközben az Európai Unió országaiban az egy főre eső településihulladék-termelés 505 kilogrammot tett ki 2020-ban. Rossz nyelvek szerint ennek oka az lehet, hogy az itt keletkező szemét nagy része nem a hulladéklerakókban, hanem sajnálatos módon a természetben végzi. A Cselekedj a holnapért és a Román Akadémiai Társaság elnevezésű civil szervezetek által készített júniusi felmérés szerint viszont Románia a lakossági szemét alig 15 százalékát tudja újrahasznosítani. Beszédes számok! Az is kétségtelen, hogy a világjárvány az egyszer használatos maszkokkal, kesztyűkkel és tesztekkel némiképp derékba törte a zero waste törekvéseket. És a hatósági intézkedések sem mindig váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, hiszen ha kellemetlen is, de hozzászoktunk a lebomló, pár baniért felszámolt zacskókhoz a bevásárlóközpontok zöldség-gyümölcs részlegén, és az üdítőket papírízűvé tevő szívószálakhoz is. A csomagolóanyagok október elsejére ígért betétdíjas rendszere viszont valós megoldást jelenthetne, e szerint a gyártóknak és a viszonteladóknak lesz a kötelessége, hogy begyűjtsék és újrahasznosítsák a műanyag palackokat, az üvegeket és az alumínium italosdobozokat, visszafizetve a fogyasztóknak az 50 banis betétdíjat. Erről azonban egyelőre az utolsó hír szeptember közepi, és arról szólt, hogy szorít az idő. Bizony szorít, ha nem szeretnénk a saját szemetünkben megfulladni, muszáj lesz a drága pénzért megalkotott vásárlócsalogató, tetszetős, de fölösleges csomagolóanyagot összegyűjteni és újrahasználni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!