Hirdetés

Generációk régen és most

Rendhagyó színházi élményben volt részük az érdeklődőknek hétfő este Székelyudvarhelyen.

Miklós Dalma
Becsült olvasási idő: 3 perc
Generációk régen és most
Fotó: Bekő Fóri Zenkő

A középiskolások színjátszó csoportja a fiatalság legégetőbb kérdéseit, valamint a generációk közötti ellentéteket vitte színpadra.
Ágai Ágnes költő, műfordító művét, a Nemzedék című költeményt dolgozta át színpadra az udvarhelyi Üvegfigurák színjátszó csoport. A kis társaságot húsz tehetséges középiskolás tanuló alkotja, az előadásokat Bekő Fóri Zenkő színművész koordinálásával viszik színre. A Nemzedék című előadás az Üvegfigurák idei első produkciója, hétfő este mutatták be a nagyközönség előtt.
– Naponta szembesülünk a generációk közti különbségekkel, a családokat elnézve már szembetűnnek olyan témák, amelyekben különböző életkorúak nem értenek egyet egymással. De ugyanez a véleménykülönbség megfigyelhető az oktatási intézményekben is. A fiatalok nehezen találják meg a saját útjukat. Számunkra a művészet eszköz, amellyel be tudjuk mutatni napjaink generációs eltéréseit, és azokat a problémákat, amelyekre érdemes odafigyelni. Vagy legalább kérdéseket fogalmazunk meg, majd teszünk fel a közönségnek azzal, amit színpadra állítunk. A nemzedékek együttélése nagyon szép tud lenni, de ennek érdekében tudatosan kellene együttműködjenek a gyerekek, a szülők és a nagyszülők – mondta a színművész. – Ezt az együttműködést tanulni és tanítani is lehet – tette hozzá.
Ágai Ágnes szövege a mai fiatalok kérdéseit aknázza ki, rálátást biztosít a kamaszok észjárására, motivációjára. Az eredeti szövegből az udvarhelyi színjátszó csoport megtartotta a múltat és a jelent bíráló objektív attitűdöt, a jelenetek zárt és szigorú ütemben zajlanak egymás után. A tanulóknak nincs lehetőségük a saját tapasztalataik alapján megformálni az előadás alatt látott képeket, hallott szövegeket. Az Ágai-szöveg adaptációja nem egy hagyományos értelemben vett dramatikus produkció, inkább mozgásokkal tarkított szövegmondás. Nincsenek szereplők, a történet csupán metaforikus, így mindez gesztusokban ad kifejezést a szövegnek.
– A generációs szakértők mindent tudnak, de nagy kár, hogy az igazán fontos dolgokat rosszul tudják. Azért állunk színpadra, és mesélünk magunkról, a világunkról, a minket ért elnyomásról, illetve a kétségeinkről, hogy megmutassuk, hogyan forog velünk a világ. De azt is színpadra visszük, ahogyan a felnőttek világában megtalálhatjuk önmagunkat. A Nemzedék című előadás megmutatja a valódi arcunkat – fogalmazták meg a csoport tagjai.
Oktatójuk hozzátette: érdekesek azok az előadások, amelyek az élet egy-egy fordulópontja kapcsán jönnek létre. Ilyen a Nemzedék című előadás is, amelyet a döntések előtt álló kamasz, de az idősödő generáció egyaránt közel érezhet magához. Az előadás komoly problémákat vet fel, egyúttal keresi a megoldásokat arra, hogy miként viszonyul a kamaszokhoz a felnőttek világa, milyen lehetőségek vannak a saját hangjuk megtalálásában, s milyen kompromisszumokat kötnek a fejlődés érdekében. A közönség az előadás alatt felvetett kérdések által fogalmazta meg a véleményét a kamaszok aktuális problémáiról.
– Az előadással nagyon közvetlen hangot szeretnénk megütni, hogy felkeltsük a fiatalok érdeklődését a színpadra vitt kérdések iránt. Jó lenne közelebb hozni hozzájuk egyrészt Ágai költészetét, másrészt azokat a nézőpontokat, amelyeket megfogalmazott, s amelyek örök érvényűek, soha nem mennek ki a divatból – mondta a színművész.
Az amatőr színészekből álló műhely küldetésének tartja, hogy minél többekhez eljuttassa a színház és a költészet élményét. Ennek érdekében már javában készülnek a Petőfi 200 emlékévre. Az udvarhelyi színjátszók csoportja a Nemzedék című előadást viszi el hétvégén az Országos Diákszínjátszó Fesztiválra. Az egykori vándorfesztivál idén Szatmárnémetiben születik újjá.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!