Ezüstéremmel vigasztalódott a Fehérvár AV19

Szenzációs idényt futott a Hydro Fehérvár AV19 jégkorongcsapata az osztrák bajnokságban, ahol egészen a fináléig meneteltek. Ott viszont már nem termett babér a jóval esélyesebb Red Bull Salzburg ellen. A több csíkszeredai és gyergyószentmiklósi sportolót is a soraiban tudó fehérváriak így is büszkék lehetnek az elért eredményre. A Red Bull Salzburg nyerte az osztrák jégkorongliga (ICEHL) 2021/22-es idényét, miután a döntőben negyedszer is legyőzte a Hydro Fehérvár AV19-et. A negyedik, utolsó mérkőzésen a vendég osztrákok 3–1-re diadalmaskodtak az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokban. Az eddigi három mérkőzésen ugyan a Salzburg nyert, de mindig a végletekig kiélezett küzdelemben. Múlt kedden Salzburgban úgy lett 2–1, hogy a győztes gól a 85. percben esett, és ez volt minden idők leghosszabb osztrák fináléja. Két nappal később Fehérváron az 55. percben, majd szombaton – megint Salzburgban – 96 másodperccel a vége előtt született a Red Bull győzelmét jelentő találat. Hétfőn visszatért a csíkszeredai születésű Bartalis István, aki gyermeke születése miatt hagyta ki az előző felvonást, ugyanakkor Brady Shaw eltiltása még nem járt le. Az „életben maradásért” játszó és 3200 szurkolója által feltüzelt Volán hatalmas elánnal kezdett, sorra jöttek a lövések, amiből a nyolcadik percben Magosi Bálint révén megszületett a vezetés. A csatár nagy kedvvel játszott, később egy egész pályás egyéni akció végén a kapuvasat találta el. Azonban egyetlen hiba, egy rossz passz elegendő volt, és a 16. percben egyenlített a vendégegyüttes, Mike Dalhuisen a saját kipattanóját értékesítette. Egy rossz csere miatt osztrák emberelőnnyel indult a második harmad, és ez ugyan kimaradt, ám lendületbe került a Salzburg, és a 33. percben már vezetett is. Thomas Raffl bravúros mozdulattal és szerencsésen kotorta át a korongot a kapus Rasmus Tirronen alatt. Közvetlenül a gól után kettős emberelőnybe került a Fehérvár, azonban nem tudott élni a kecsegtető helyzettel. A vendégek számoltak azzal, hogy mindent belead a Fehérvár, ezért ők sem álltak be védekezni, így mindkét kapu előtt adódtak helyzetek. A hajrában utolsó energiáit is mozgósította a magyar együttes, lehozta a kapusát, ám ebből gólt kapott, így eldőlt a bajnoki cím. Ezzel együtt ez volt a Volán történetének messze a legjobb osztrák szezonja: először jutott túl a negyeddöntőn, először játszhatott döntőben, és első alkalommal került be a Bajnokok Ligája mezőnyébe. A Salzburg a rájátszásban mind a három párharcát 4–0-val nyerte. A fehérvári csapatban Bartalis Istvánon kívül a csíkszeredai születésű Mihály Ákos, illetve a gyergyószentmiklósi születésű Ambrus Gergő képviselte a székelyföldi „légiót”. Osztrák liga, döntő, 4. mérkőzés: Hydro Fehérvár AV19 – Red Bull Salzburg 1–3 (1–1, 0–1, 0–1) /Magosi (8.), illetve Dalhuisen (16.), Raffl (33.), Brennan (59.)/ – a párharcot 4–0-s összesítéssel a Salzburg nyerte. A szezon előtt aláírták volna az ezüstöt Szélig Viktor, a Hydro Fehérvár AV19 általános igazgatója azt mondta, ha valaki az osztrák jégkorongliga (ICEHL) 2021/22-es idényének rajtja előtt azt mondja, hogy bejutnak a döntőbe és ott alulmaradnak a Red Bull Salzburggal szemben, akkor ezt a klubnál „mindenki, azonnal, csukott szemmel aláírta volna”. „Egy sportoló, amikor az utolsó mérkőzését elveszti, akkor még nem feltétlenül boldog, de ha majd leülepednek az eredmények és fel tudjuk fogni, hogy oda jutottunk el, ahova a klub történetében még soha, akkor lehet, hogy elégedettség tölt el bennünket” – nyilatkozott az M4 Sport Sporthíradó című műsorában tegnap Szélig Viktor, aki kiemelte, hogy a hétfő esti, székesfehérvári díjátadón a szurkolók szinte úgy ünnepelték a csapatot, mintha bajnoki címet nyert volna, és ez fantasztikus érzéssel töltötte el a játékosokat, valamint a stáb tagjait. A Fehérvár AV19 már korábban is szerepelhetett az osztrák bázisú liga play offjában, de továbbjutnia még egyszer sem sikerült. Arra a kérdésre, hogy a korábbi évekhez képest mi volt a különbség, ami miatt összejöhetett ez az ezüstérem, Szélig Viktor azt mondta: összeálltak a puzzle-darabok. Kényszercsere a magyar válogatottban Kovács Alex betegség, Dóczi Zsombor pedig sérülés miatt kikerült a május 3-án kezdődő ljubljanai divízió I/A világbajnokságra készülő magyar férfi jégkorong-válogatott keretéből. A magyar szövetség (MJSZ) honlapja szerint a vb-felkészülés második hetében már a MAC HKB Újbudában szereplő Macaulay Scott is tagja lesz a csapatnak. Ezen a héten már edzőmérkőzést is játszik a válogatott, hiszen holnap Miskolcon Ukrajna lesz az ellenfél. A jegybevétel felét a Magyarországon elszállásolt ukrán jégkorongozó gyermekek és családjaik megsegítésére ajánlja fel az MJSZ.