Hirdetés

Egymillió euró összegyűjtése a cél


A hazai magyar látássérülteknek nincs iskolájuk, a szakszerű rehabilitáció is elérhetetlen számukra. Ennek az áldatlan helyzetnek a megváltoztatásán dolgozik évek óta az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE). Az iskolaprojekt elnyerte a magyar kormány támogatását, a rehabilitációs központnak is megtalálták a helyét. Mindkettőnek Székelyudvarhely adna otthont.


Adománygyűjtést indított az EMLE egy rehabilitációs központ létrehozásáért. Egy Székelyudvarhelyen tartott sajtótájékoztatón részletesen ismertették megvalósításaikat és terveiket, amelyhez a közösség segítségét is kérik.

Út az oktatáshoz
A 2014-ben alakult EMLE a Romániában élő, magyar ajkú látássérültekért tevékenykedik. Miközben alkotmányos jog az anyanyelven való tanulás, az országban egyetlen speciális intézményben sem zajlik magyar nyelvű oktatás a nem látó vagy látássérült gyermekek számára. Az egyesület első körben egy önálló, bentlakásos, magyar tannyelvű intézmény létrehozásán kezdett el dolgozni. Felméréseik alapján a három székelyföldi megyében közel 200 iskolaköteles korú gyermek és fiatal látássérült él, közülük heten járnak a kolozsvári speciális tanintézménybe (ez az egyetlen, ahol lehetőség van magyar nyelvű opcionális foglalkozásokra), többen tanulnak integráltan a hagyományos iskolákban, de mint Butu Arnold Csaba, az egyesület elnöke, paralimpikon fogalmazott, magas az iskolaelhagyók száma. – Bár vannak jó példák, a pedagógusok felkészületlenek, ahogy növekednek a gyerekek, egyre nehezebb és kilátástalanabb a továbbtanulás lehetősége – mondta. Egy évszázada nem elérhető a magyar oktatás a látássérülteknek, az EMLE egy opciót szeretne kínálni a szülőknek: járassák gyerekeiket speciális, magyar tannyelvű intézménybe. Nagy fába vágták a fejszéjüket: elvileg a törvényes keret adott, de a kitartó munka során számos előre nem látható problémába is ütköztek. Például: Romániában nincs kimondottan látássérültekre specializálódott gyógypedagógus-képzés sem.
Nemrég Magyarország kormányától jelentős résztámogatásban részesült a projekt, jelenleg egy székelyudvarhelyi városközponti ingatlan megvásárlása körvonalazódik. Javában zajlanak az üzleti tárgyalások, emiatt erről egyelőre több információt nem kaptunk.


Út az önálló élethez
Időközben fókuszba került egy másik hiányosság: a felnőttek szakszerű rehabilitációjára sincs intézményes lehetőség. Ezért az oktatási projektről leválasztva egy elemi rehabilitációs központ létrehozásán is dolgozni kezdett az egyesület. 
– A súlyos látássérültek részesülnek anyagi juttatásban, segélyekben, de a teljes, önálló élethez szükséges készségek kialakításához nem kapnak támogatást. Pedig annak, aki akar, kell segíteni a felállásban! Ez a közvetlen környezetének is segítség – jegyezte meg Butu Arnold Csaba.
Találtak Székelyudvarhely peremén egy, a célnak megfelelő ingatlant, egy használaton kívüli panziót, ami épp eladó. Máté Zsolt alelnök elmondta, hogy ennek megvásárlására, az épület korszerűsítésére, akadálymentesítésére és felszerelésére indították el az adománygyűjtést, a célösszeg egymillió euró. A 800 négyzetméteres hasznos felülettel rendelkező ingatlan a város szombatfalvi részén található, a vakok speciális oktatási intézményének felépüléséig – mint mintaprojekt – bentlakásként és elemi osztályos iskolaként is működne, továbbá a más helységből Székelyudvarhelyre költöző gyógypedagógusoknak itt biztosítanának ideiglenes lakhatást, illetve Braille és hangoskönyvtár, segédeszközbolt is helyet kapna benne, az egyesület székhelye mellett. 
Az erdelyivakiskola.org címen elérhető háromnyelvű honlap könnyen kezelhető, adományokat magánszemélyként, akár névtelenül is lehet tenni, ugyanakkor várják a cégek, intézmények felajánlásait is. 


A székely gyémánt és a vakok
„Milyen szép lenne, ha a székely gyémánt fényét a vakok adnák meg.” Ezzel a kéréssel kereste meg az egyesületet nemrég Pál Zoltán, a korondi Aragonit Múzeum egyik működtetője és gazdája. Mint kiderült, az aragonit feldolgozásának van néhány olyan fázisa, amely kifinomult tapintást igényel, hiszen a végső csiszolásnál a „székely gyémánt” felületén történő változások szabad szemmel nem érzékelhetők, csak nagyon finom érintéssel. Ezzel egy kreatív együttműködés jött létre a korondi hagyományos féldrágakő tárgyak készítésével foglalkozó mikrovállalkozás és néhány felnőtt látássérült között, amelynek „gyümölcseit” a sajtótájékoztatón, egy minikiállításon tekinthettük meg. 

Az utazó tanár és Hunor
A tájékoztató végén ismerkedtünk meg Ferencz Gizella gyógypedagógussal, aki – egyelőre az egyesület támogatásával és bérezésével – látássérült gyerekeket segít abban, hogy helytálljanak az integrált oktatásban. Többek között a tízéves hidegségi Molnár Hunorral foglalkozik, aki „normál” iskolába jár, hogy lépést tarthasson a társaival és a követelményekkel. Egyébként Huni egy modern Braille írógépet is kapott az egyesülettől (hármat sikerült megvásárolni a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány FussNeki! programjában összegyűjtött pénzből). Gizella egy csíkcsicsói kislánynak is segít, aki a kolozsvári intézmény diákja, de Csíkszereda és Székelyudvarhely környékén is igényelhető az utazó tanár nyújtotta szolgáltatás.
– „Akadálymentesíteni” kell az iskolai feladatokat, a munkafüzeteket, hogy a nem látó vagy látássérült gyerekek számára is hozzáférhető legyen. Szívesen segítek a pedagógusoknak is, hogyan lehet eredményesen foglalkozni ezekkel a gyerekekkel, ötleteket adok a felzárkóztatáshoz – magyarázza munkájának lényegét Ferencz Gizella. 
Az egyesület külföldön való szakképzésben is támogat szakembereket, és közben a tanfelügyelőséggel karöltve igyekszik megoldást keresni az utazó tanár hivatalos státuszára, mert ez a terület is egy fehér folt. 
– Mindenben úttörőnek kell lennünk! – összegzett Butu Arnold Csaba.
Az EMLE mindkét projektjét támogatja a városvezetés. 
– Igényeik, meglátásaik az egész közösség számára fontosak, általuk megtanulhatunk mi is mélyebbre látni – fogalmazott Pálfi Kinga alpolgármester.


Asztalos Ágnes


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!