Hirdetés

Bezártságban is ünnepelték a szabadságot

HN-információ

Meghitt, szerény körülmények között emlékeztek Csíkszeredában az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján. A városba látogatott és tiszteletét fejezte ki Potápi Árpád János, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Gyer­gyó­szent­mik­ló­son a temetőben emlékeztek meg az ’56-os hősökről október 23-án. Este dzsesszkoncertet tartottak az emléknapon, legtöbben otthonukból, online felületen követték.


Ajárványügyi intézkedéseket betartva, szerény körülmények között emlékeztek pénteken az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire Csíkszeredában. A Kalász negyedi temetőnél álló kopjafához a nap minden szakában érkeztek megemlékezők. Az 1956-os téren álló Gloria Victis-szobornál kötött program szerint helyezhették el koszorúikat a megemlékezők. Tiszteletét fejezte ki Csíkszereda hivatalban levő polgármestere és önkormányzata, az oktatási intézmények, közintézmények, cégek, civil szervezetek, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, az RMDSZ Csíkszereda városi szervezete, csíki területi szervezete, valamint Hargita Megye Tanácsa, illetve Potápi Árpád János, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkár. − A mai napon, illetve ezekben a napokban emlékezünk az 1956-os hősökre, azokra, akiknek ma is köszönhetjük a magyar szabadságot. Nem elvont emberekre emlékezünk, hanem én például nagyapámra, aki a Forradalmi Nemzeti Bizottság tagja volt, és emiatt haláláig meghurcolták. De nemcsak Magyarországot érintették a forradalmi események, hanem az egész Kárpát-medencét. Mindenhol reménykedve várták a magyar forradalomnak a győzelmét, azért, mert abban bíztak például az erdélyi magyarok is, hogy a diktatúrák meg fognak dőlni, és végre ők is szabadon tudnak élni – fejtette ki a Hargita Népe kérdéseire válaszolva Potápi Árpád János.
Egyperces csenddel kezdődött a megemlékezés a katolikus temetőben felállított emlékműnél Gyergyószentmiklóson, így adóztak az 1956-os forradalom mártírjai előtt. Erdős Nándor, a Fogarasy Mihály Általános Iskola történelemtanára foglalta össze, hogy mi is történt akkor Budapesten. Dávid és Góliát történetéhez hasonlította a forradalmat és annak leverését, végül azt fogalmazta meg, hogy azok az események ma is sokat üzennek.
– November 4-e ugyan elsöpörte a magyar törekvéseket, és úgy látszott, hogy október 23-át csak egy tiszavirág-életű szabadság és demokrácia követte. Azonban ma tudjuk, hogy ebből sarjadt ki nemzetünk szabadság és demokrácia utáni vágyakozása – összegezte a történelemtanár. 
Len Emil Balázs, Gyer­gyó­szent­miklós alpolgármestere is szólt az egybegyűltekhez.
– 1956 úgy gondolom, a mai kor emberének is leckét adott a hazaszeretetről és a kimondhatatlan bátorságról. Bár azok a fiatalok féltek, de szabadságvágyuk legyőzte a félelmüket és nem hátráltak meg – foglalta össze a tanulságot az elöljáró.
Szavalatokat és papi áldásokat követően a magyar és székely himnuszok eléneklésével ért véget a megemlékezés, a résztvevőket ünnepi szentmisére invitálták. Azt követően a Bágyi Balázs New Quartett jazzkoncertjére került sor a színházteremben. A koncerten kevesen vehettek részt, de a szervezők megoldották, hogy online is követhető legyen.
– A szabadság napját különösen és ellentmondásosan bezártságban kényszerülünk ünnepelni. A pillanatnyi állapot nem téveszthet meg bennünket, a járványhelyzetben sem feledkezhetünk meg 1956 szabadságharcosairól – üzente az ünneplőknek Tóth László főkonzul, szavait a koncert ötletgazdája, Kassay Péter tolmácsolta.
A bemutatott produkció története igen érdekes. 1956. október 23-án az amerikai rádiók szolidaritásból a forradalmárokkal magyar dzsesszt játszottak be. A forradalom hatvanadik évfordulóján az amerikai nagykövet az akkori repertoárból készült lemezt ünnepélyes keretek közt adta át Bágyi Balázsnak. 




Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!