Hirdetés

Bemutatták az öreg király hagyatékát


Az Udvarhely Bábműhelyé az első olyan előadás ebben az évadban, amelyet a tervek szerint sikerült bemutatni. Az álmokból szőtt bábjáték alapjait bukovinai népmesék adják, a darabot ma és holnap is játsszák. Közben érdemes nyitott szemmel járni a városban, mert lehet, hogy épp egy színész pillant ránk valamelyik kirakatból.

Tegnap délután volt a premierje Az öreg király hagyatéka című előadásnak, amelyet Szabó Attila, neves magyarországi bábszínházi alkotó írt és állított színpadra. A próbafolyamat műhelymunkával indult, mivel az előadásban játszó színészek közül Lukács Emőke személyében csak egy képzett bábszínész van.

Mesélni kell
A végeredmény pedig a rendező reményei szerint egy művészileg igényes munka, amit nagy valószínűséggel a gyerekek is szeretni fognak. – Bármi is a helyzet, mesélni kell, hinni kell a mesék értékeiben és azokat tovább kell adni. Remélem, hogy a bukovinai székely népmesékből szőtt bábjáték ennek az időszaknak olyan hagyatéka lesz, ami képes megszólítani a gyerekeket és segítséget nyújtani nekik eligazodni ebben a zűrzavaros digitalizált világban, felfedezve a népmesékben rejlő értékeket, kincseket – fogalmazott a rendező a múlt héten tartott sajtótájékoztatón, a művelődési házban, ahol egyébként külön kiemelte a Tomcsa Sándor Színház bábtagozatának, az Udvarhely Bábműhely létének fontosságát és küldetését.
Mint kiderült, a rendező évek óta együtt dolgozik Bartal Kiss Rita látványtervezővel, a zalaegerszegi Griff Bábszínház művészeti vezetőjével, akinek magas színvonalú szakmai tudásáról és tehetségéről most az udvarhelyi nézők is meggyőződhetnek. Az előadás zenéjét a bábjátékban is szereplő Pál Attila, valamint a társulat volt tagja, Pásztor Márk jegyzi. Lukács Emőke és Pál Attila mellett Az öreg király hagyatékának kincseit Antal Orsolya és Szűcs-Olcsváry Gellért színművészek keltik életre.
Színpadi stúdiótérben ma és holnap 18 órától lehet megtekinteni a bábjátékot, majd február 17–18-án és 27–28-án is játsszák. Fontos tudni, hogy csak előzetes helyfoglalás után tudnak jegyet biztosítani.

Kirakatban, meghatározatlan időben
Sok minden álom maradt és marad ebben az évadban, de ehhez a rendhagyó helyzethez rendhagyó módon próbált alkalmazkodni az udvarhelyi teátrum – mondta Nagy Pál színházigazgató. A Zakariás Zalán rendezte filmes színházi kísérlet, a Beckett rövidek után például egy, a nézőt közvetlenül megszólító produkcióval készült el a társulat, ezúttal Vladimir Anton rendező vezetésével. A Meghatározatlan időre címet viselő közösségi színházi, azaz a szerző–rendező–színész hagyományos hierarchiáját megtörő módszerrel készült kísérleti etűdök változó időpontokban a város különböző pontjain található kirakatokban láthatóak (az elsőt épp a magyar kultúra napjára időzítették – szerk. megj.). Mivel a nagyobb csoportosulások az érvényben lévő korlátozások miatt kerülendők, a 7-10 perces kirakatszínházi eseményeket csak véletlenül lehet „elkapni”, azaz az időpontokat nem hirdetheti meg a színház. Annyit azért elárult Dálnoky Réka művészeti vezető, aki Győrfi Kata dramaturggal az alkotási folyamatban is részt vett, hogy 18.30 után, többnyire a központban, de a Bethlen lakótelepen is „érdemes nyitott szemmel járni”, hiszen meglehet, hogy a kirakatból egy színész története köszönt ránk. Ehhez a produkcióhoz is készült interaktív műsorfüzet, a Margó a Tomcsa Sándor Színház Facebook-oldalán és honlapján érhető el.


 


Asztalos Ágnes


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!