Hirdetés

Az online oktatás paradoxona


Az elmúlt időszakban megváltozott körülmények egyik legtöbbeket érintő és ezáltal egyik legérzékenyebb pontja a diákok online oktatásra való áttérése. Több alkalommal írtunk lapunk hasábjain arról, hogy a diákok digitális térben történő oktatása számtalan megoldatlan problémát vet fel tanároknak, szülőknek és nem utolsósorban a diákoknak egyaránt. 
A mellett, hogy a szerencsésebb diákok online órán történő valós, szellemi jelenléte nem igazán mérhető, sokan sajnos továbbra is technikai hiányosságokkal küszködnek. Hargita megyében például a diákoknak mintegy tíz százalékának nehézséget jelent a távoktatásban való részvétel. A helyzeten a román kormánytól megszokott gyorsasággal és hatékonysággal próbálnak javítani, tehát sok diák még most is csak várja, hogy az oktatáshoz való alapvető joga teljesüljön. Mint kiderült, az elmúlt néhány hónapban Romániában olyan mértékben megnőtt a digitális eszközök utáni kereslet, hogy hiány alakult ki a piacon. 
Mindeközben napvilágot látott egy felmérés is a StartUp Cafe honlapján, amelyben megállapítják, hogy az Európai Unió tagállamai közül Romániában nőtt a leginkább a laptopimport mértéke euróban kifejezve: az idei első félévben 38 százalékkal volt nagyobb ez az érték, mint 2019 első felében. A szomszédos Magyarországon ez a növekedés jóval kisebb, csak 12 százalékos, míg a lista legvégén Észtország van, ahol a legkevesebb laptopot importáltak (-0,3 százalék).
Mindezek mellett Hargita megye diákjainak több mint 5500 táblagépet ígértek különböző kormányzati forrásokból, de egyelőre még egyet sem kaptak kézhez, holott már rég megkezdődött a tanév, és gyakorlatilag napról napra szaporodnak azok a települések, ahol az iskoláknak át kell térniük az online oktatásra. A kormány széttárta a kezét, és azt mondta, nem lehet eszközöket beszerezni, mert kiürült a piac.
És még egy érdekes adat az említett felméréssel kapcsolatban: az Unióban nálunk dolgoznak a legkevesebben – még 20 százaléknyian sem – otthonról a digitális eszközükön. Tehát a sok felvásárolt laptop ezek szerint nem a munka, de nem is az online oktatás miatt kelt el. De akkor vajon kik használják és mire?

Márk Boglárka


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!