A magyarok alig, a románok szinte

Románia drámai vereséggel, Magyarország nyögvenyelős győzelemmel mutatkozott be a női kézilabda Európa-bajnokságon.

Fotó: MKSZ

Neaguék nem adták olcsón a bőrüket Hollandia ellen, Klujberék alaposan megizzadtak a papíron jóval esélytelenebb svájciakkal szemben.

Szombat este az Eb nyitómeccsén a 2019-es világbajnoki ezüst­érmes volt a román lányok ellenfele: a korábban a Bukaresti CSM-t is edző svéd Per Johansson által irányított tulipános válogatott átalakulóban van, ennek ellenére ők voltak a mérkőzés esélyesei. Ennek megfelelően a 9. percben már hárommal mentek, Neagunak semmi nem jött össze, a fiatal Sorina Grozav, na meg a kapuban Iulia Dumanska viszont elemében volt. Utóbbi egy védésnél olyan súlyosan ütközött a kapufával, hogy később már nem is tudta folytatni a játékot, szünetben 14–12 volt a hollandoknak. Fordulás után 16-nál egyenlítettek a románok, tíz perccel a vége előtt pedig csak egy gól volt a holland előny, ám egyenlíteni nem sikerült, s akárcsak a tavalyi vb-n, most is egy góllal bizonyultak jobbnak a hollandok: 29–28. A románok részéről Buceschi, Pintea és Grozav 5-5 góllal zárt, Neagu háromig jutott tizenegy lövési kísérletből, utólag pedig a norvég bírókat hibáztatta a vereségért. A csoport másik mérkőzésén Franciaország sima, 24–14 arányú győzelmet aratott a hátigazda Észak-Macedónia felett. Florentin Pera csapata ma 21.30-tól Franciaországgal mérkőzik meg.
Nagy kő esett le a magyar játékosok és az edzői stáb szívéről, amikor a női kézilabda Európa-bajnokság nyitómeccsén 12–14-es félidő után 33–28-ra sikerült legyőzni Svájcot, és ez nagy valószínűséggel továbbjutást ért. „Mivel egy csapat vagyunk, nekem ugyanakkora kő esett le a szívemről, mint a lányoknak. Örülök a győzelemnek, még ha nem is ment jól semmi, bár rossz játékkal nyerni jobb, mint jó játékkal kikapni” – mondta a Nemzeti Sportnak Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány. „Remélem, könnyebb lesz a továbbiakban, már ami a tét miatti görcsösséget illeti. Látom a játékosokon is, hogy felszabadultabbak, ugyanakkor ők is tudják, hogy ezen az Eb-n nem lesz könnyű meccsünk.” A kapitány szerint fontos különbség, hogy a felszabadult játék hozza-e magával a jó teljesítményt vagy fordítva, a jó teljesítmény eredményezi a felszabadultságot, mert az nem normális állapot, ha a teljesítményért görcsölni kell. A magyar válogatottnál az edzői stábbal inkább arra törekszik, hogy a játékosokat olyan helyzetbe hozza, amit jól ismernek a klubjuknál, így a pályán magabiztosabbak lesznek, és jönnek a jó egyéni teljesítmények is. Hogy el tudják helyezni magukat a mezőnyben, Golovin Vlagyimir elmondta, a világon van néhány válogatott, amely kiemelkedik, ezek általában a napi formától függetlenül is hozzák az eredményeket a világversenyeken. Az egy szinttel alattuk lévő csapatok eredményességénél már meghatározó a napi forma, de csodákra képesek, példa erre a horvátok együttese, amely két éve annyira elkapta a ritmust a dániai kontinensbajnokságon, hogy meg sem állt a bronzéremig. A magyarok tegnap este, lapzártánk után éppen a horvátokkal találkoztak, akik sima, 32–23-as vereséget szenvedtek a címvédő norvégoktól, utóbbival holnap este 21.30-kor mérkőznek meg a magyar lányok.