Hirdetés

A magasabb szintű ellátás a cél,  amely munkára kötelez

HN-információ

Nemcsak a koronavírus-járvány kapcsán szerepelt sokat a sajtóban a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, az intézményben az elmúlt hetekben több performáns gépet átadtak, dr. Konrád Judit menedzser pedig múlt héten bejelentette, igényelte a kórház a kompetenciájának megfelelő, magasabb szintű besorolást az Egészségügyi Minisztériumtól. A menedzserrel a II-es kategóriáról, annak feltételrendszeréről és várható hozadékáról beszélgettünk.

– A II-es kategória kapujában áll a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, amint bejelentették, igényelték az intézmény magasabb, a kompetenciák szerinti besorolását. Mit jelent ez elsősorban a betegek számára?

– Tevékenységünk középpontjában a betegek állnak, ez pedig fokozottabban igaz a II-es kategória esetében. Ez az ellátási szint azt feltételezi, hogy a betegek 24 órából 24 órán át hozzáférnek a magasabb szintű ellátáshoz, és ehhez megvannak a kórháznak a szükséges osztályai, orvosai, ők biztosítják a szükséges ügyeleti vonalakat, működik a napos beutalás és a járóbeteg-rendelők, továbbá adottak a műszerezettségi feltételek. Tehát a beteg bármikor elérheti a legjobb szakembereket a legfontosabb szakterületeken.
A koronavírus-járvány sok mindent felborított, illetve elnapolt, de a kórházban működnek azok a kórházi osztályok és részlegek, amelyeket a II-es kategória feltételez. A humánerőforrást illetően is vannak előírások, hogy milyen szakterületen milyen és hány szakember dolgozzon a kórházban, hozzájuk rendelve pedig mekkora kell legyen az ápolók és a kisegítő személyzet létszáma. Ezek a szakemberek pedig a megfelelő felszereléssel kell vizsgáljanak, gyógyítsanak. Minden összefügg: legyen hová beutalni a betegeket, ha beutaltuk, akkor legyen ott a legjobb szakember, álljon rendelkezésére a legjobb műszer a beteg vizsgálatára, hamar állítsa fel a diagnózist, ha felállította, akkor tudja felírni a megfelelő kezelést, legyenek meg a szükséges gyógyszerek és a legrövidebb időn belül engedje haza a beteget. Fontos tényező ugyanakkor az esetek komplexitása, a komplexitási index. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy talán példa nélküli, ahogyan nőtt a kórházunkban megoldott esetek komplexitási indexe. Ha a korábban felsorolt tényezők mind biztosítva vannak, akkor egyre súlyosabb, bonyolultabb eseteket tudunk megoldani, ez a finanszírozásban is többet jelent, és egyre többen fordulnak majd bizalommal a kórházunkhoz. Nem az a cél, hogy elvegyük a térség többi kórházától a betegeket, hanem az, hogy minél kevesebb Hargita megyei betegnek kelljen más megyében megoldást keresnie az egészségügyi problémáira. Azt szeretnénk, hogy lehetőleg minden kórház kezelje a körzetébe tartozó esteket a kompetencia-szintjének megfelelően. Szükség van városi kórházakra és megyei sürgősségi kórházra is, és ha ezek között összhang van, akkor egyik sem működik a másik rovására.
Intézményünk most olyan fejlődési szakaszban van, amit nem lehet és amit nagy kár lenne megállítani. A fejlődés nem cél önmagában, hanem eszköz, amivel több és magasabb színvonalú ellátást tudunk nyújtani a megye és a régió lakosságának.

– A finanszírozás tekintetében mit jelent majd a kórház számára a magasabb besorolás? 

– Mindenképpen több anyagi erőforrást. Ha megkapjuk a II-es kategóriába való besorolást, és lehet majd új szerződést kötni az Egészségbiztosítási Pénztárral, akkor az sokkal előnyösebb lesz majd a kórház számára. Hisz, bár még nincs meg a II-es kategóriája a kórházunknak, számos szolgáltatást már ezen a szinten nyújtunk, sőt, például idegsebész, mellkassebész, gyermeksebész, plasztikai sebész, szájsebész munkáját az I-es kategóriájú kórházaknak feltételezik. 

– A felszereltség tekintetében teljesíti a kórház az előírásokat?

– Felszerelés tekintetében teljesen rendben vagyunk, a saját laboratórium és a mágnesesrezonancia-készülék működésbe helyezésével teljesítettük az összes műszerezettségi követelményt. Sokat dolgoztunk ugyanakkor azért, hogy a kórház szülészeti-nőgyógyászati és újszülöttgyógyászati osztálya megkapja a 2-es vagy 3-as szintű besorolást – ez egy másik kategorizálás –, amelyre a II-es kategóriához szükség van. Itt még van tennivalónk, a szülészeti-nőgyógyászati osztályon még egy ügyeleti vonalnak kellene működnie, ennek kialakításánal azonban a szükségleteket is szem előtt kell tartanunk. Az elmúlt években megvásároltuk a megfelelő felszerelést a két osztály számára, adományba is kaptunk értékes műszereket, és beindult az intenzív terápiás ellátás a koraszülöttek számára. A két osztály szintjének a felmérése a koronavírus-járvány miatt végül eltolódik.

– Tudományos tevékenységet is feltételez a magasabb szint…

– Két évvel ezelőtt elindítottuk a kórház tudományos részlegét, nem kényszerből, hanem azért, mert számos olyan kollégánk volt, aki oktatásban vett részt vagy szeretett volna részt venni. Egyre inkább feltöltöttük ezt tartalommal, jelenleg nyolc orvosunk végzi a doktori képzést. Ugyanakkor többen jelezték, hogy szeretnének majd nálunk dolgozni és közben a doktorátusi tevékenységet is végezni. Elkezdtük a laboratóriumi munkához kapcsolódó tudományos tevékenységet is. A koronavírus-járvány miatt a molekuláris labor tevékenysége indult be hamarabb a kórházban, de tervezzük a diagnosztikai kutatólabor beindítását is. Azt szeretnénk, hogy a diagnózisok felállítását olyan specifikus laborvizsgálatok is megalapozhassák, amelyek nem tartoznak a rutin laborvizsgálatok közé, a cél pedig az, hogy a kutatás és a diagnosztika összeérjen és hatással legyen a beteg pillanatnyi helyzetére. Az oktatókórházi feltételt a rezidensképzés révén tudjuk teljesíteni, hisz kórházunk felhatalmazást kapott arra az Egészségügyi Minisztériumtól, hogy 19 szakterületen részt vehessen a rezidensek képzésében. A gyakorlóorvosok oktatása a koronavírus-járvány miatt másként indult be, mint azt terveztük: amint leállt az oktatás tavasszal az egyetemi központokban, hazahívtuk a nálunk alkalmazásban álló vagy térségbeli származású rezidenseket, hogy dolgozzanak, tanuljanak kórházunkban. Örülünk, hogy jöttek a rezidensek, számunkra segítség volt, és elmondásuk szerint számukra is jó volt ez az időszak, hisz „hozzáfértek” a betegekhez. Az oktatás terén nem tettünk le ugyanakkor arról a célunkról, hogy felsőfokú asszisztensképző beinduljon Csíkszeredában.
Ezek a tényezők, amelyek a kórház magasabb szintű besorolását meghatározzák, mind kapcsolódnak egymáshoz, és mindegyik jól kell működjön ahhoz, hogy végül összeálljon az egész. Egyik ilyen tényezőt az együttműködések jelentik. Nagyon hasznos szakmai kapcsolat áll fenn intézményünk és a működtető Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság és a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár között. Egyedül nem elég akarni valamit, a megvalósításhoz partnerek is kellenek, a megyebeli intézmények pedig, mindenki a saját lehetőségei szerint, segített és a maximális jóindulattal viszonyulnak hozzánk. 
Egy másik fontos összetevő pedig a csapatmunka és az elkötelezettség. Az elhivatottságunk, de például a 2018-ban kapott államelnöki érdemrend is kötelez bennünket. Több munkát, még nagyobb helytállást feltételez a II-es kategória is, aki a kórházban dolgozó csapat tagja, annak tisztában kell lennie ezzel. A fejlesztésekkel a kórház működésének hatékonyságát kívánjuk növelni, ennek végső célja pedig változatlan, a minőségi betegellátás.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!