A középmezőnyben zárt Novák

Baku adott otthont az elmúlt héten az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak, amelyen egy Hargita megyei sportoló is részt vett. Novák Edvárd az országúti kerékpáros versenyeken állt rajthoz és a középmezőnyben zárt. A román küldöttség tizenkilenc éremmel tért haza Azerbajdzsánból. [caption id="attachment_92334" align="aligncenter" width="1280"] A román kerékpáros csapat, balról a második Novák Edvárd[/caption] Hargita megyéből is részt vett sportoló az elmúlt héten Azerbajdzsánban megrendezett Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, amelyen Novák Edvárd a kerékpáros versenyeken állt rajthoz, céljaként az indulás előtt a jó szereplést jelölte meg, ami a körülményekhez képest sikerült is. Novák Edvárd gyakorlatilag édesapja, Novák Károly Eduárd nyomdokaiba lépett, hatévesen kezdett kerékpározni, az elmúlt kilenc év alatt öt román bajnoki címet szerzett, ugyanakkor számos hazai és magyarországi versenyen végzett dobogós helyen, edzője, Sebestyén Szabolcs pedig tehetséges, szorgalmas és céltudatos sportolóként jellemezte. A bakui versenyekre a csíki sportolót elkísérte legnagyobb szurkolója, édesapja is. – Első alkalommal voltam olimpiai versenyen szurkolóként jelen és elmondhatom, jobban izgultam, mintha én álltam volna a rajtnál. Büszke vagyok a fiamra, számomra ő mindig egy bajnok lesz, függetlenül milyen helyezést ér el – nyilatkozta Novák Károly Eduárd. A Novák Cycling Academy által kinevelt kerékpáros a mezőnyversenyt a 81., míg az egyéni időfutamot a 87. helyen zárta. – Édesapám sokat segített az edzéseken és remek taktikai tanácsokkal lát el folyamatosan. Ő a példaképem Mathieu van der Poel mellett. Az álmom, hogy egyszer a Quickstep csapatának versenyezhessek, de igazi célom, hogy olimpiai és világbajnok legyek – mondta Novák Edvárd. Románia négy kerékpárossal vett részt Azerbajdzsánban az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, akiket Mihai Rusu edző irányított a bakui versenyeken. A legjobb eredményt Mihnea Harasim (ACS Bike Squad) érte el, a konstancai sportoló a mezőnyversenyben a 24. helyen zárt. – 2013-ban a hazai kerékpársportban először vezettük be szövetségi szinten a gyerekversenyeket. Emlékszem, akkor mindössze hat gyerek állt a rajtvonalon, ketten közülük az én gyerekeim voltak, és az edzők kikacagták a „nagy” tervemet. Ma mintegy kétszáz leigazolt gyerek kerékpározik az országúti és terepkerékpáros szakágban, közülük négyen – Mihnea Harasim (ACS Bike Squad), Rareș Ghiță (CS Olimpia București) Novák Edvárd (Novak Cycling Academy) és Denisa Toader (CS Conpet Ploiești) – Bakuban Romániát képviselte. Büszke vagyok erre a korosztályra, hiszen ők a szövetség kemény munkájának gyümölcsei – nyilatkozta Novák Károly Eduárd, a Román Kerékpáros Szövetség elnöke. A bakui olimpiai fesztiválon a szervezők tájékoztatása szerint 50 országból mintegy 3600 sportoló vett részt, a korábbi kiadások során szereplő sportágak – atlétika, cselgáncs, kerékpár, kézilabda, kosárlabda, röplabda, tenisz, torna és úszás – mellé az azeri szervezők a helyben rendkívül népszerű birkózást is felvették a programra, mint opcionálisan választható sportágat. A romániai küldöttség tizenkilenc éremmel tért haza Bakuból. Két úszó, Bianca Andreea Costea (50 m gyorsúszás) és David Po­povici (100 m gyorsúszás, vala­mint a cselgáncsozó Giorgia Barbara Hagianu (40 kg) és a birkózó Georgiana Lavinia Antuca (46 kg) aranyérmet szerzett. Ezüstérmes lett három tornász, Ioana Andreea Stanciulescu (talaj), Robert Burtanete (ugrás) és Sil­viana Maria Sfiringu-Gheorghe (gerenda), Maria Talida Sfarghiu atléta (1500 m-es síkfutás), az úszó David Popovici (200 és 50 m gyorsúszás),a cselgáncsozó Ro­bert Alexandru Matei (50 kg), a biurkózó Ana Maria Pirvu (49 kg), valamint a női tornász- és a női röplabdacsapat. A bronzérmet szerzett sportolók közül hárman tornászók, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe (talaj és ugrás), Gabriel Burtanete (ugrás) és Ioana Andreea Stanciulescu (felemás korlát), és szintén harmadik lett a cselgáncsozó Alexandra Maria Pasca (52 kg). Kopacz Gyula