Hirdetés

A koronavírus gazdasági hatásai


Kisebb mértékben ugyan, de csök­kent a romániai gazdaság teljesítménye – hangzott el a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) hétfő esti online közvetített előadásában. Az RMKT által felkért előadók ennek ellenére optimistán nyilatkoztak a világjárvány várható gazdasági következményeiről, mert a bruttó nemzeti össztermék (GDP) kisebb mértékben csökkent a vártnál, akárcsak a munkanélküliség aránya. A gazdasági fellendüléshez ugyanakkor szükség van a józan kormányzati intézkedésekre, vélték a Babes–Bolyai Tudományegyetem oktatói.

A Romániai Magyar Közgazdász Társaság szervezésében megtartott online előadáson dr. Nagy Bálint Zsolt egyetemi docens és dr. Rácz Béla-Gergely egyetemi adjunktus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karról számoltak be a jelenlegi gazdasági helyzetről, valamint a járvány okozta hatásokról.
– A koronavírus gazdasági hatásairól még mindig akad valami, amit el lehet mondani, egyetemi csapatunk folyamatosan figyeli, kutatja a romániai gazdasági helyzetet. Kutatásunk célja nemcsak az oktatás fejlesztése, feladatunknak tekintjük a tájékoztatást és a társadalmi szerepvállalást is. Tudományosan kutatjuk a gazdasági történéseket, akárcsak a globális mobilitást, a tőzsdét és az ingatlanpiacot – kezdte előadását dr. Rácz Béla-Gergely. A szakértő emlékeztetett: összesen 326 nap telt el az első vírusfertőzött azonosítása óta Romániában, valamint 51 594 esetet tartanak számon jelenleg. A legújabban azt is kutatják, hogy milyen ütemben haladnak a védőoltások, és annak milyen hatásai vannak a gazdaságra.
Az egyetemi adjunktus kifejtette: a szakértők többsége főként a GDP-változásokra fektette a hangsúlyt, amely a tavalyi évben nyilvánvalóan csökkent, ahogyan azt a közgazdászok is megjósolták: 5,2 százalékkal.
– Mi magunk is nagyobb csökkenésre számítottunk, ami sovány vigasz, de optimizmusra ad okot. A kormány előrejelzései általában kedvezőbb helyzetet vázolnak fel, az idei évre közel hétszázalékos költségvetési hiánnyal terveznek előre – fűzte hozzá a kutató. Mint elmondta az alkalmazottak számának változása is érdekesen alakult, ami főként a kényszer-munkanélküliségnek köszönhető. E szerint a foglalkoztatottság csökkenése 1,2 százalék, ami aránylag elfogadható adat a jelenlegi helyzetben. Dr. Rácz Béla-Gergely rámutatott: a krízishelyzet kezdetén a kormánynak dönteni kellett arról, hogy életeket ment meg a korlátozások alkalmazásával, vagy pedig megélhetési lehetőségeket tart fenn. 

Gyorsabb a fellendülés folyamata 
Az előadó szerint a gazdaság újraindításában a kormánynak nagyobb szerepet kell vállalnia. Azt is elmondta miért.
– Specifikuma a helyzetnek, hogy ha jogos kormányzati döntés miatt alakul ki egy válsághelyzet, akkor a válság kezelésében az ország vezetőinek nagyobb szerepet kell vállalnia. Ez komoly elvárás, hiszen vállalatokat, alkalmazottakat kell kisegíteni a bajból. Úgy véljük, ez elvileg megtörtént, hiszen az Európai Uniótól kapott mentőcsomagot Románia is megkapta. A közbelépés gyorsabban történt, mint tizenkét éve, a 2008-as gazdasági válságban. Ebből kifolyólag nem annyira borúlátók az előrejelzések arra vonatkozóan, hogy mennyire lesz mély és hosszú a válság – hangsúlyozta dr. Rácz Béla-Gergely.
A gazdaság újraindítása és fejlesztése a fertőzöttségi aránytól függ, valamint az oltási kampány sikerességétől – vélte a szakértő. Kifejtette, hogy ha a lakosság nagyobb része beoltatja magát, akkor relatíve gyors lesz a kilábalás. Az eddigi gazdasági elemzések szerint a 2021-es esztendő gazdasági növekedéssel fog zárulni 2020-hoz képest. Ez pedig nagyban függ a kormányzati intézkedésektől és a megfontolt döntésektől. 

Javult a monetáris politika 
Az előadás második felében dr. Nagy Bálint Zsolt a vírus okozta globális változásokról beszélt, amelyek a pénzügyi és ingatlanpiacokat érintették. 
– A koronavírus okozta válság kezdeti fázisában hasonló változásokat és nagyságrendű zuhanást tapasztalhattunk, mint a 2008-as krízis idején. A mostani helyzetben viszont gyorsabb volt a növekedés és a felépülési folyamat. Pénzügyi válság esetén a különbségek a devizák eladási és vételi árfolyamai között megnyílnak, a hozamkülönbözet viszont 2008-ban nagyobb volt – fejtette ki a szakértő. Mint mondta, az ingatlanpiaci adatokat tekintetve a két válság összehasonlíthatatlan. Érdekesnek találta azt is, hogy nem valósultak meg azok a megjósolt árcsökkenések, amelyek az ingatlanárak zuhanását vetítették előre.
– Az adásvételi tranzakciók száma is jelentős volt a korlátozások ellenére, ami szintén pozitív tapasztalat. Mivel a kiindulási pont más, mint tíz éve a pénzügyi piacok esetében, a bankrendszer sokkal jobb állapotban van. Nagyobbak a tőketartalékok, szigorúbb a monetáris politika és javult a pénzügyi szabályozás is – mutatott rá a pozitívumokra dr. Nagy Bálint Zsolt. 
Az előadás interaktív beszélgetéssel zárult, a közönség tett fel kérdéseket a szakértőknek. A kutatók egyetértettek abban, hogy nehéz előre megmondani, hogy mi fog történni. Kifejtették: igaz ugyan, hogy folyamatosan dolgoznak a gazdasági helyzet és jövőt befolyásoló gazdasági folyamatok feltérképezésén, ám a körülmények gyorsan megváltozhatnak. Az előadás egyébként bármikor visszanézhető az RMKT Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/rmkt.ro), és ugyanitt követhetik a társaság tevékenységét is az érdeklődők. Az RMKT hetente szervez előadásokat az aktuális gazdasági helyzetről.


Fülöp Orsolya


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!