A Blackhawks nyerte az NHL-t

Hetvenhét év után hódította el újra hazai közönség előtt a Stanley-kupát a Chicago Blackhawks, miután az észak-amerikai profi jégkorongliga döntőjének hatodik meccsén legyőzték a Tampa Bay Lightning csapatát. A Blackhawks fennállásának hatodik bajnoki címét ünnepelhette a tegnap hajnalban lezárt szezont követően.

[caption id="attachment_3355" align="aligncenter" width="640"]A Stanley-kupa-győztes chicagói csapat A Stanley-kupa-győztes chicagói csapat[/caption] Kétgólos győzelmet aratott, és ezzel 4–2-es összesítéssel megnyerte tegnap hajnalban a 2014/2015-ös észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjét a Chicago Blackhawks a Tampa Bay Lightning ellen. A Chicago hetvenhét év után hódította el hazai közönség előtt a Stanley-kupát, a Blackhawks fennállása hatodik bajnoki címét ünnepelhette (1934, 1938, 1961, 2010, 2013, 2015). A Chicago hat idény alatt harmadszor lett Stanley-kupa-győztes, a gárda utoljára 1938-ban tudott hazai jégen bajnok lenni, azóta csak idegenben hódította el a trófeát. Az idei Stanley-kupa döntőjének első öt összecsapása egygólos győzelmekkel zárult. Az első meccsen a Blakhawks 2–1-re nyert, a második találkozót 4–3-ra, a harmadikat pedig 3–2-re nyerte a Lightning, mindkét tampás siker aranygóllal született. A negyedik és az ötödik meccsen egyaránt 2–1-re és aranygóllal zárta le a Blackhawks, tegnap hajnalban viszont 2–0-s chicagói sikerrel ért véget a mérkőzés, a Stanley-kupa-finálé és a 2014/2015-ös NHL-idény. A története legszebb korát érő Blackhawks 2010 és 2013 után lett ismét bajnok, a Chicagótól Jonathan Toews, Patrick Kane, Marian Hossa, Patrick Sharp, Bryan Bickell, Brent Seabrook, Niklas Hjalmarsson és Duncan Keith, illetve Joel Quenneville mesteredző tagja volt az utóbbi három Stanley-sikernek. A rájátszás legértékesebb játékosa Duncan Keith lett, aki hátvéd létére 23 mérkőzésen 21 pontot (3 gól, 18 gólpassz) gyűjtött, és nála többet – több mint 700 percet – senki nem töltött a jégen a rájátszások történetében. A 31 éves hokis a kilencedik hátvéd az NHL történetében, aki megnyerte a Conn Smythe-trófeát. Egyébként a döntő hatodik meccsének győztes találatát is Keith szerezte. A tegnapi találkozót követően Kimmo Timonen, a Chicago 40 éves finn hátvédje bejelentette visszavonulását, a veterán játékos – aki mindössze 3:39 percet töltött a jégen a döntőben – 16 szezon után fejezi be karrierjét. A finn hátvéd a Stanley-kupa-győzelemmel felért a csúcsra, korábban csak szülőhazájában szerzett bajnoki címet még 1995-ben és 1998-ban. A válogatottal négy olimpiáról egy ezüsttel (2006) és három bronzzal (1998, 2010, 2014) tért haza, míg a világbajnokságokról szintén három ezüstje van (1998, 1999, 2001). Az NHL-ben 1108 mérkőzésen 117 gólt ütött és összesen 571 pontot szerzett.