Karácsonyfasors
Túl vagyunk a vízkereszten, kezdetét vette a farsangi időszak. A karácsonyfákat leszedtük, és az ünnepi csillogás is eltűnt otthonainkból. Vízkereszt napja után tömegesen jelennek meg az ünnep „elengedhetetlen” kellékei a hulladéklerakók mellett. Egy egész hónapon keresztül kerülnek ki az utcára a vágott fenyők, amelyek egykor karácsonyfaként pompáztak az otthonokban.
Bevallom, számomra mindig nagyon lehangoló ez a látvány, az út szélén heverő fenyőktől meg egyenesen megsajdul a szívem. Mindig arra gondolok, hogy az aranyáron vásárolt ezüstfenyők, amelyek annyi sok gyereket varázsoltak el karácsonyeste, hozzásegítették őket a csoda megéléséhez, valóban ezt a sorsot érdemlik? Persze, tudom, ez ezzel jár, és minden rosszban van valami jó is. Ezt a látványt csak úgy lehet elkerülni, ha földlabdás fenyőt vásárolunk a vágott fenyők helyett, és utána kiültetjük, bár szakértők szerint ezek is a legtöbb esetben elpusztulnak. Vagy ott van a másik lehetőség, a műfenyő. Az praktikus, és még el sem kell bontani, ha nem akarjuk. Betesszük a szekrénybe, jövőre pedig ismét készen áll, csak a port kell leporolni róla. Érdemes azonban elgondolkodnunk azon, hogy mekkora az ökológiai lábnyoma egy-egy műfenyőnek, amely Kínából érkezve díszíti a nappalit, és legalább kétszáz évre van szüksége ahhoz, hogy lebomoljon.
A vágott fenyők mellett szól az is, hogy ültetvényekről nem pedig erdőkből származnak, és nem a pusztítást, hanem a termelők megélhetését jelentik, amit szintén nem szabad szem elől téveszteni. Fa lévén, újra lehet hasznosítani, és így nem megy kárba. Meleget és energiát ad az ünnep után is. Falun általában ki-ki, ahogy és amikor akarja, eltüzeli vagy akár komposztálja, de városon sem vész kárba az összegyűjtött örökzöld. Környezetbarát módon hasznosítják újra, távhőt, meleg vizet vagy akár villamos energiát állítanak elő belőle, amit aztán szintén a lakosság élvezhet. Nekünk csupán az lenne a dolgunk, hogy valóban a megfelelő helyre tegyük ki a fákat, ahonnan el tudják szállítani, és ne úton-útfélen, zöldövezeteken hagyjuk, ezáltal rögtönzött hulladékhalmokat hozva létre, amelyet akár napok múlva is ott találunk. Ez a látvány valóban kiábrándító tud lenni.