Tervezés és munka Felsőboldogfalván
Munkával és tervezéssel telt az elmúlt időszak a polgármesteri tisztségét közel egy éve betöltő Zsombori Leventének, Felsőboldogfalva község vezetőjének. A megvalósításra váró feladatok közül a prioritás az ivóvíz- és szennyvízcsatorna-rendszer, valamint a gázhálózat kiépítése, de utak, járdák építését is tervezik, amelyek szintén elengedhetetlenek a község nagy tranzitforgalmú településein. Zsombori Levente polgármestert kérdeztük.
– Hogyan telt az elmúlt közel egy év településvezetőként?
– Tervezéssel és sok munkával, hiszen ahhoz, hogy pénzt tudjunk lehívni, és a község fejlődjék, elsősorban tervekre van szükség. Hatalmas problémát jelent itt nálunk, hogy szinte semmi nincs telekkönyveztetve, sem közterületek, sem pedig középületek. Sokat dolgoztunk, hogy változtatni tudjunk ezen az áldatlan állapoton, ugyanis a pályázatokhoz is szükség van a telekkönyvekre, mindenhová kérik. A folyamatot mostanra sikerült elindítani, az utcákat telekkönyvezik, az épületeket felmérik, és reméljük, minél hamarabb megoldódik ez a probléma. Munka van bőven, nem unatkozunk, nap mint nap várnak ránk kihívások.
– Melyek a prioritást élvező projektek?
– Haladunk a szennyvízhálózat kiépítésével, most készülnek a topográfiai és geológiai tanulmányok, és reméljük, találunk majd olyan EU-s kiírást, hogy pályázattal finanszírozni és kivitelezni is tudjuk a munkálatokat. Összetett és több települést érintő projektről van szó, több millió eurós befektetés lenne, Boldogfalva, Bikafalva, Hodgya, Farcád, Ocfalva települést érintené. Jó pár éve le vannak fektetve a szennyízhálózat gerincvezetékei, csak be kellene fejezni a munkát, helyenként pedig bővíteni kellene a hálózatot. Úgy terveztük, hogy a szennyvíz szabadeséssel jutna az ocfalvi hídhoz, ahol egy pumpaházat alakítanánk ki, ennek segítségével pedig nyomócsővel visszapumpálnánk Székelyudvarhelyre, a tisztítóállomásra. Az ivóvízhálózat bővítése is szükséges, hiszen Árvátfalván nincs még vezetékes víz. Úgy terveztük, hogy a székelyudvarhelyi vizet vinnénk oda ki, már beszéltem is erről a Harvíz vezetőségével. Tudnak segíteni, vizet tudnak biztosítani, viszont a vezetékeket nekünk kell megépítenünk. Ez szintén nagy, de szükségszerű beruházás lenne. A folyamatot minél hamarabb el szeretnénk kezdeni, elkészíttetni a terveket, a szükséges tanulmányokat, megszerezni az engedélyeket, hogy pályázni tudjunk. Árvátfalvához hasonlóan Farcádra és Lengyelfalvára is vizet kell vezetni, utóbbi esetében pedig kanalizálást is. Ez ügyben is tárgyaltam a székelyudvarhelyi polgármesterrel, hogy ha már a Szejkén ki van építve a hálózat, nem tudnánk-e azt továbbvinni Lengyelfalvára. Hasonló nagyságrendű, fontosságú beruházás lenne a gázvezeték kiépítése is azokban a falvakban, amelyekben erre még nem került sor. Ez egy 2007 óta húzódó probléma. Van olyan falu, ahol még egyáltalán nincs lefektetve a fővezeték, de olyan is van, ahol már tíz éve benne van a földben, de a munkálatok nem folytatódtak. Boldogfalván, Bikafalván, Ocfalván és Farcádban van már gáz, ezt a vezetéket szeretnénk átvinni Lengyelfalvára, és kiépíteni a rendszert, hogy minden egyes háztartásba eljuthasson a gáz. A község másik felében, azaz Patakfalvára, Árvátfalvára, Telekfalvára és Sándorfalvára is kivinnénk a hálózatot, hogy az ott lakók is rácsatlakozhassanak.
– Mennyire nehéz egy ilyen nagy községet vezetni?
[caption id="attachment_128033" align="aligncenter" width="1000"] Új játszóteret avatnak, 90 ezer lejes beruházás FOTÓK: HADNAGY ÉVA[/caption]
– Nagy a község, 11 falu tartozik hozzá. Mondhatjuk, hogy Felsőboldogfalva gyakorlatilag az ölében tartja a várost, hiszen teljesen körülöleli. Úgy vagyunk, mint az édesanya, akinek 11 gyermeke van, és mindegyiket egyformán szereti. Mi is igyekszünk a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenhol végezni valami beruházást, hogy fejlődni tudjanak, felzárkózhassanak a településeink. Próbálunk 21. századi körülményeket teremteni mindenhol, infrastrukturális beruházásokat végezni. Sándorfalva, Telekfalva a legkisebb falvaink közé tartoznak. Itt nemsokára elkezdődik egy olyan beruházás, amelynek már lejárt a közbeszerzési eljárása, a napokban kötjük meg a szerződést a kivitelező vállalattal. Két hidat építünk, valamint szélesítjük a Sándorfalvára vezető útszakaszt, árkokat ásunk. A beruházás értéke 1 millió 117 ezer lej. Reméljük, az idén a kivitelező be tudja fejezni a munkát. Patakfalván az iskola teljes körű felújítására készülnek a terveink. A járda kiépítését is tervezzük Patakfalván és Árvátfalván, hiszen itt nagy az áthaladó autóforgalom, járda pedig nincs. Szeretnénk bekerülni a járdaépítési programba, hogy legalább az út egyik oldalára tudjunk a gyalogosok védelmére járdát kialakítani. A tervezővel már végigjártuk a terepet, így reméljük, lassan, de biztosan ez is megvalósul. Elkészült továbbá a község fejlesztési stratégiája, amely 2027-ig érvényes.
– Kultúrotthonok újultak, épülnek...
– Az elmúlt időszakban több kultúrotthont újítottunk fel. Kijavítottuk a tetőt, a beázásokat, gipszkartonoztunk és meszeltünk is az árvátfalvi és a patakfalvi kultúrotthonban. Ezeket a munkákat saját költségvetéséből finanszírozta a hivatal. Sükőben is megújul a kultúrház, a tetőcserén át a villamos vezetékek felújításáig átfogó munkálatot végzünk. A többi településen ezek jó állapotban vannak, nem szorulnak felújításra. Bikafalván tervezzük egy új kultúrotthon építését, mivel a faluban harminc éve nincs művelődési ház, így gyakorlatilag nincs, ahol egy összejövetelt megtartani. A lakosság határozott igénye, hogy legyen egy ilyen közösségi tere. Úgy terveztük, hogy egy nagyobb rendezvényterem készül majd a faluban, amely képes 300-400 fő befogadására is. Erre azért lenne szükség, mert saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy Felsőboldogfalva is kinőtte már a sajátját, így nagyobb rendezvényeket akár Bikafalván is tarthatnánk, hiszen közel van egymáshoz a két falu, és az új létesítmény így nemcsak a helyiek, hanem a község javát is szolgálná. Az elmúlt időszakban sikerült benyújtanunk a pályázatot az Országos Fejlesztési Ügynökséghez, amelyben a bikafalvi kultúrotthon építéséhez kértünk támogatást.
– Gondot okoztak a nyáron a nagyobb felhőszakadások a községben,hogyan sikerült helyreállítani a károkat?
– Sajnos igen, több településen is volt gondunk az áradásokkal, amelyek Farcádot, Hodgyát, Bikafalvát érintették. Az utak, útszélek, hidak, átjárók rongálódtak meg, Hodgyában 70 háztartás károsult, Farcádban viszont a háztartásokban nem okozott különösebb gondot a víz. A hatóságok jóváhagyták a pénzt a helyreállításra, így nemsokára nekilátunk a munkának. Amit lehetett, természetesen azt még akkor elvégeztük, járhatóvá tettük az utakat, de egy alaposabb helyreállításra mindenképp szükség van.
– Milyen tervek várnak még megvalósításra?
– Sok tervünk van, többek között az utcák, utak modernizálását szeretnénk megvalósítani, ami sajnos nem egyszerű feladat. Mivel a falvak utcái nincsenek telekkönyveztetve, ezért nem lehet aszfaltozni és semmiféle más korszerűsítési munkálatokat sem végezni. A községi utakra is ráférne egy kopóréteg, mert helyenként meg vannak csúszva, elhasználódtak. A gond az, hogy az aszfaltozással foglalkozó vállalatok nem vállalják a munkát, ugyanis meglátásuk szerint az utak nincsenek rendesen alapozva, így teljesen elölről kellene kezdeni, ami óriási beruházás lenne. Reméljük, a jövőben sikerül rá forrásokat találni.
– Falunapra készülnek, mennyire van igényük az embereknek a közösségi eseményekre?
– Azt tapasztaljuk, hogy az emberek nagyon ki vannak már éhezve a rendezvényekre. A járványügyi helyzet most lehetővé teszi, hogy meg tudjuk szervezni a falunapot, aminek nagyon örülünk, és bízunk a sikerében. Augusztus 14–15-ét választottuk az esemény dátumának, így szombaton és vasárnap várjuk majd a kikapcsolódni vágyókat a helyi focipályára. Szombaton főzőverseny, tűzoltó-bemutató, focimeccs és különféle gyerekprogramok lesznek, este pedig koncertek. Vasárnap reggel a fúvószenekar ébreszti a lakosságot, majd az istentiszteletek után felavatjuk az új játszóteret. Ez közös projektünk volt az egyházzal, az övék a terület, mi pedig megvásároltuk az elemeket. Hiánypótló kezdeményezés, amelyre nagy igény volt. A két nap alatt különféle versenyek, vetélkedők, bemutatók lesznek, a színpadon pedig kulturális, zenés-táncos, szórakoztató műsorokkal várjuk az érdeklődőket. A falunapok hagyományos módon óriási tábortűzzel zárulnak vasárnap este.
Hadnagy Éva