Hirdetés

A pillanat kompenzál

Csodás Hargita címmel jelent meg a csíkszeredai Potozky László természetfotós albuma, amelybe több mint háromszáz, Hargita megye tájait és élővilágát bemutató fotót válogatott össze, azért, hogy krédójához hűen ne csak lásson, hanem láttasson is.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
A pillanat kompenzál
Fotó: László F. Csaba

A csíkszeredai Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója 15 éve természetfotósként is tevékenykedik, Csodás Hargita című fotóalbumával Hargita megye természeti értekeinek bemutatását tűzte ki célul. A 256 oldalas album összesen 312 fotót, vagyis 100 tájképet, 146 madárfotót, 24 emlősöket ábrázoló felvételt, valamint 24 virágos, illetve 18 rovarfotót tartalmaz. A kötetet a helyi közönségnek péntek délután mutatták be, a szerzővel dr. Mara Gyöngyvér, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának egyetemi tanára beszélgetett.

– Az élővilág egy olyan mágikus univerzumot jelent számomra, amely korlátlan méretű örömet, izgalmat, kalandérzetet, de ugyanakkor megnyugvást, teljes kikapcsolódást, katarzist képes szerezni. Szenvedélyesen szeretem a természetet, az élővilágot és ezen belül talán legjobban a madarakat – ezzel a gondolattal indította a fotóalbum-bemutatót Potozky László.

A beszélgetés során olyan témákra tértek ki, mint mikor és miért kezdett el fotózni, táj- vagy élőlényfotókat készít szívesebben, mennyire nehéz az élővilágot fotózni, vagy hogy milyen kellékek, eszközök szükségesek ehhez a munkához. Ugyanakkor Potozky több emlékezetes történetet is megosztott a hallgatósággal, és azt is megtudhattuk, mely fajok vannak még a bakancslistáján.

A természetfotós a bemutató után kérdésünkre elmondta, hogy a fotóalbum elkészítésének ötlete egy jó barátja, Dan Dinu természetfotós és -filmes hasonló, Vad Románia (România sălbatică) című könyvéhez köthető. Azt kézbe véve döntött úgy, hogy ő is kiad egy hasonló kötetet. A Csodás Hargita albumban a számára legértékesebb nyolc védett területet mutatja be Hargita megyéből, köztük a számára misztikus és különleges Mohos- és Lucs-tőzeglápot, illetve a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkot, de vannak olyan tájfotók is, amelyek nem védett területhez köthetők, de általa kedvelt helyszínek.

Az albumban egyértelműen madárfotóból van a legtöbb, ami abból fakad, hogy Potozky fő témája és kedvenc állatfajai a madarak. Érdeklődésünkre megosztotta, hogy bár tájakat is szívesen fotóz, gyakran lenyűgözi annak szépsége, közben nem érez olyan szintű belső késztetést és izgalmat, mint a madarak esetében. Úgy véli, a tájfotókhoz nincs meg a kellő türelme, ellenben a madarakhoz ez korlátlan, bármennyit képes várni rájuk, ha kell órákig mozdulatlanul, kényelmetlen pozíciókban, hideg vagy meleg időben, vízben, fekve, kúszva, akár lessátorban, mert az elkapott pillanat végül mindig kompenzálja.

Potozky Lászó számos díj kitüntetettje, ezek közül kettőre büszke kiemelten. Egyik a 2022 novemberében, Bristolban, a Bird Photographer of the Year versenyen szerzett ezüstérem. A másik a 2022 decemberében a magyarországi Saubermacher – Az év természetfotósa pályázaton elnyert két díj, ahol, a Madarak viselkedése kategóriában első, a Tájak kategóriában pedig harmadik díjat kaptak a fényképei.

A természetfotós persze továbbra sem teszi le a fényképezőgépet, bakancslistáján még több száz faj sorakozik. A madarak közül elsősorban az uhut, a császármadarat és a nyírfajdot szeretné lencsevégre kapni, ugyanakkor egyik legnagyobb álma, mely talán a lista első helyén áll, a hiúz. László F. Csaba



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!